Nemilosrdný Texas. Stát kovbojů vykonal třetinu všech poprav

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 8. 2014 21:10
Americké Národní informační centrum o popravách vydalo statistiky vztahující se ke všem popravám v USA od roku 1976.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Popravy stále rozdělují americkou veřejnost, byť od doby, co Nejvyšší soud Spojených států obnovil institut absolutního trestu, uplynula bezmála čtyři desetiletí.

Národní informační centrum o popravách nyní zveřejnilo statistiky, jež se vztahují k výkonu trestu od roku 1976 do současnosti.

Z nich vyplývá, že 87 ze 100 poprav bylo provedeno metodou smrtících injekcí, kolem kterých se v posledních měsících vzedmula vlna skandálů.

Evropští výrobci totiž Američanům odmítají z humánních důvodů dodávat hypnotikum pentobarbital, a tak některé státy USA používají mnohdy nevyzkoušené látky. To vedlo k několika případům, kdy odsouzení prokazatelně trpěli.

Jedenáct procent odsouzenců podle celkových statistik skončilo na elektrickém křesle. Zbylé způsoby už jsou marginální: plynová komora 1 %, oběšení a popravčí četa po 0,5 procenta.

1379 popravených, z toho 515 v Texasu

Za osmatřicet let zemřelo ve Spojených státech rukou popravčího 1379 lidí.

Zdaleka nejpřísněji posuzuje zločiny Texas, kde byl nejvyšší trest vykonán na 515 lidech. Následují Virginie (110), Florida (86) a Missouri (74).

Naopak v Oregonu, Novém Mexiku, Coloradu, Wyomingu a Connecticutu popravili od roku 1976 po jednom zločinci. V osmnácti z padesáti států USA zákony hrdelní trest vůbec nepřipouštějí.

Od roku 1999, kdy bylo popraveno 98 lidí, počet popravených klesá. V roce 2012 zemřelo na příkaz soudu "jen" 43 lidí, loni pak ještě o tři méně.

Více než polovinu popravených tvoří běloši (56 %). Následují je Afroameričané (34 %), Hispánci (8 %). Zbylá dvě procenta tvoří příslušníci dalších etnik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy