Nemilosrdný Texas. Stát kovbojů vykonal třetinu všech poprav

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 8. 2014 21:10
Americké Národní informační centrum o popravách vydalo statistiky vztahující se ke všem popravám v USA od roku 1976.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Popravy stále rozdělují americkou veřejnost, byť od doby, co Nejvyšší soud Spojených států obnovil institut absolutního trestu, uplynula bezmála čtyři desetiletí.

Národní informační centrum o popravách nyní zveřejnilo statistiky, jež se vztahují k výkonu trestu od roku 1976 do současnosti.

Z nich vyplývá, že 87 ze 100 poprav bylo provedeno metodou smrtících injekcí, kolem kterých se v posledních měsících vzedmula vlna skandálů.

Evropští výrobci totiž Američanům odmítají z humánních důvodů dodávat hypnotikum pentobarbital, a tak některé státy USA používají mnohdy nevyzkoušené látky. To vedlo k několika případům, kdy odsouzení prokazatelně trpěli.

Jedenáct procent odsouzenců podle celkových statistik skončilo na elektrickém křesle. Zbylé způsoby už jsou marginální: plynová komora 1 %, oběšení a popravčí četa po 0,5 procenta.

1379 popravených, z toho 515 v Texasu

Za osmatřicet let zemřelo ve Spojených státech rukou popravčího 1379 lidí.

Zdaleka nejpřísněji posuzuje zločiny Texas, kde byl nejvyšší trest vykonán na 515 lidech. Následují Virginie (110), Florida (86) a Missouri (74).

Naopak v Oregonu, Novém Mexiku, Coloradu, Wyomingu a Connecticutu popravili od roku 1976 po jednom zločinci. V osmnácti z padesáti států USA zákony hrdelní trest vůbec nepřipouštějí.

Od roku 1999, kdy bylo popraveno 98 lidí, počet popravených klesá. V roce 2012 zemřelo na příkaz soudu "jen" 43 lidí, loni pak ještě o tři méně.

Více než polovinu popravených tvoří běloši (56 %). Následují je Afroameričané (34 %), Hispánci (8 %). Zbylá dvě procenta tvoří příslušníci dalších etnik.

 

Právě se děje

Další zprávy