Moskva (Od našeho spolupracovníka) - Rusko prožívá honosnou inauguraci staronového prezidenta. Vladimir Putin potřetí usedl do prezidentského křesla.
Přesně s úderem poledne staronový prezident vstoupil do Kremlu. Přisahu složil v Andrejevském sále, přihlíželi ji ministři, velvyslanci a další hosté. Pak zazněly dělostřelecké salvy a Putin převzal od odstupujícího prezidenta Dmitrije Medveděva kufřík s kódy k jaderným zbraním. Slavnost ukončila modlitba moskevského patriarchy a hlavy Ruské pravoslavné církve Kirilla za nového prezidenta.
Na nedalekém Manéžním náměstí policie rozháněla nepovolenou opoziční demonstraci.
Putinův návrat, který byl Rusům oficiálně oznámen loni v září a letos v březnu volbami formálně potvrzen, část ruské společnosti nepřijala s nadšením. Optimisticky nehledí ani do budoucna.
Vladimir Putin se po čtyřech letech vrací znovu do Kremlu. Přestože podle nedávného průzkumu ruské sociologické agentury Levada-Centr si pouze 39 procent Rusů myslí, že jeho kandidatura byla vyzvána tím, že během svého vládnutí na prezidentském a premiérském postu nestihl realizovat všechny své plány na rozvoj ekonomiky a státu, bude zemi vládnout minimálně dalších šest let.
Únava z Putina ubrala staronovému prezidentovi na popularitě a vyvolala na přelomu loňské zimy a letošního jara největší protesty proti jím vybudovanému režimu a jemu samotnému. Masové demonstraci se nevyhnul ani den nástupu do funkce. Skupina jeho stoupenců je však stále velmi početná. A to nejen na vládou zrežírovaných demonstracích.
Jediný správný lídr
Svou podporu Vladimira Putina neskrývá mladá doktorka a členka Veřejné komory mládeže Stella. Jak sama říká, do urny vhodila volební lístek s jeho jménem dobrovolně. Je totiž přesvědčena, že pouze on je ten pravý vládce pro Rusko.
"Sedmého května dojde k významné události pro celou naši zemi. Do funkce nastoupí Vladimir Putin, který toho tolik udělal pro Rusko," vážným hlasem tvrdí Stella. Ani na okamžik nepochybuje, že je jediný vhodný kandidát na vládce Kremlu.
Podle jejích slov se Putin osvědčil jako výborný politik, který vyvedl Ruskou federaci z chaosu devadesátých let a vytvořil z ní evropský stát.
"Pro mě jako doktora je prioritou demografická situace země a zdraví národa. To vše se během Putinovy vlády výrazně zlepšilo. Ve skutečnosti je možné donekonečna vyjmenovávat kladné věci, které se uskutečnily po roce 2000, a já jsem přesvědčena, že to je pouze část projektů, které Vladimir Vladimirovič plánoval uskutečnit," myslí si mladá Putinova stoupenkyně.
Stellinu vrstevnici Mášu sotva lze považovat za opoziční aktivistku. Donedávna žila v jedné regionální metropoli. Během studia na pedagogické fakultě vedla studentský odborový svaz a aktivně se zabývala sociální tematikou.
Nemá proč se vracet
Ačkoliv Máša nikdy, jak se říká, nevybočovala z řady, Putinovým návratem do Kremlu není příliš nadšena.
"Zdá se mi, že všechno užitečné, co mohl udělat, už udělal. Dokonce už během druhého funkčního období se spíš staral o vlastní popularitu než o zemi. A teď, během třetího období, v tom bude pokračovat. Nebo možná bude ještě hůř. Zavede něco jako totalitní režim," myslí si mladá dívka.
Přes jisté pochyby si však Máša myslí, že zemi v nejbližších letech čeká ekonomický růst. Dokonce je přesvědčena, že nehledě na možné zhoršení politické situace v zemi se Rusko bude více otevírat západním investicím. Jen si není jistá, jestli hospodářské úspěchy nějak Rusové pocítí.
"Myslím si, že všechny Rusy zmocňuje neklid a nejistota, jako by naši zem zvolna prodávali na náš účet. Bojím se toho, že skrytá řízená korupce zničí Rusko zevnitř. Snaha kopírovat evropské státy nepovede k ničemu dobrému," poněkud mračně tvrdí Máša.
Iluze podpory
Prodloužení existence Putinova režimu minimálně o dalších šest let pramálo těší opozičně laděnou část společnosti. Vladimir Putin je pro ně symbolem stagnace a všech negativních jevů, které se v průběhu posledních dvanácti let objevily. Názorům, že Putin změní svou politiku, věří málo kdo.
"Nevěřím, že do Kremlu přijde nový Putin. On je nepřátelsky naladěn proti opozici. A zpět do Kremlu ho táhnou dvě neuvěřitelné lidské neřesti: touha po moci a absolutní všemocnost," myslí si zástupce šéfredaktora ruského opozičního deníku Novaja gazeta Vitalij Jaroševskij.
Jaroševskij není však přesvědčen, že Putinův návrat na prezidentský post automaticky musí znamenat utažení šroubů. Podle jeho slov není vyloučeno, že staronová hlava státu může podniknout nějaké kompromisní kroky.
"Celonárodní láska k Putinovi je mýtus. Demonstrace na jeho podporu ukazují jen iluzi podpory. O jaké lásce může být řeč, jestli dokonce ve zfalšovaných volbách získal 63 procent? Vždyť podle skutečných preferencí minimálně polovina společnosti nesouhlasí s jeho názory a nechce ho vidět v čele státu," říká ruský novinář.
Jak zároveň Jaroševskij dodává, napětí ve společnosti bude růst. Zejména až Putin bude muset začít plnit sliby na biliony rublů, které před volbami dal.
"Jak bude plnit závazky, pod kterými se podepsal, není jasné. To se však může stát příčinou protivládních nálad. Není totiž horší povstání než povstání nesplněných nadějí," uzavírá žurnalista z Nové gazety.