Po útoku Hamásu na jižní Izrael, při kterém zemřelo asi 1400 lidí, většinou civilistů, povolal židovský stát rekordních 360 000 záložníků. Nyní zatím nepřetržitě bombarduje malou, ale hustě osídlenou enklávu, odkud palestinští teroristé vyrazili vraždit.
Tři regionální představitelé, kteří jsou obeznámeni s jednáním mezi USA a blízkovýchodními lídry, tvrdili Reuters, že bezprostřední izraelskou strategií je zničit infrastrukturu Gazy i za cenu značných civilních obětí. Izrael chce vytlačit obyvatele až k egyptským hranicím a jít po krku Hamásu tím, že vyhodí do povětří labyrint podzemních tunelů, které teroristické hnutí vybudovalo pro své operace.
"Je to podzemní město plné tunelů, vedle kterých vypadají tunely Vietkongu jako dětská hra," řekl jeden z regionálních zdrojů s odkazem na komunistickou partyzánskou jednotku, která vzdorovala americkým vojákům ve Vietnamu. Podle něj Izrael jen s tanky a palebnou silou s Hamásem neskoncuje. Dva regionální vojenští experti agentuře Reuters tvrdili, že ozbrojené křídlo Hamásu, Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, nastražilo protitankové miny a výbušná zařízení.
Nadcházející izraelská ofenziva bude mnohem větší než minulé operace v Gaze, které izraelští představitelé dříve označovali za "sekání trávy". Měly za cíl snižovat vojenské schopnosti Hamásu, ale nezlikvidovat ho zcela. Nyní Izrael slibuje, že při vytrvalém útoku teroristy vymýtí. Dál ale židovský stát nemá jasný plán, jak v případě vítězství zpustošenou palestinskou enklávu spravovat.
Klíčový hráč, Spojené státy, šetří optimismem. Podle Reuters nevěří, že se Izraeli podaří Hamás zcela zničit. Američtí představitelé také vidí jen malou šanci, že by židovský stát chtěl nějaké území Gazy udržet nebo znovu obsadit.
Pravděpodobnější scénář podle amerického zdroje bude takový, že izraelské síly zabijí nebo zajmou co nejvíce členů Hamásu, vyhodí do povětří tunely a raketové dílny. Poté, až budou narůstat ztráty na izraelské straně, budou hledat způsob, jak se vyhlásit za vítěze a odejít.
Palestinské zdroje z Pásma Gazy, kde žije pod vládou teroristů z Hamásu 2,3 milionu lidí, zatím tvrdí, že po současném izraelském bombardování již zahynulo 3500 lidí. Navíc v celém regionu panují obavy, že se válka rozšíří i za hranicemi Gazy a že libanonské militantní hnutí Hizballáh a jeho podporovatel Írán otevře válečnou frontu na severu Izraele.