Živě: Let nebyl sestřelen, ale zničen, prosadilo Rusko v OSN

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Proruský separatista poblíž místa nehody letu MH17
Proruský separatista poblíž místa nehody letu MH17 | Foto: Reuters

Kyjev - Zatímco k východoukrajinskému městu Torez, u něhož spadl malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi, přijíždějí zahraniční experti, v nedalekém Doněcku se bojuje.

Milionovou metropolí Donbasu zní výbuchy, svědci hlásí střelbu.

Rada bezpečnosti OSN se má mezitím zabývat rezolucí, v níž se jasně praví, že let MH17 byl sestřelen. Rusko nakonec prosadilo, že letadlo bylo zničeno. 

Na Kreml zaútočil americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj existují "nezvratné důkazy" o ruském podílu na sestřelení letounu. Moskvu vyzval, aby přiznala zodpovědnost za činy separatistů.

Pondělní dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:17

Rusku se podle agentury AFP nakonec podařilo prosadit do rezoluce některé změny oproti původnímu návrhu, především nahradit výraz "sestřelení" termínem "zničení" letounu. Moskvě se ale nepodařilo odstranit z textu zmínky o ozbrojených skupinách na Ukrajině, rezoluci přesto podpořilo.

"Byli jsme s to vylepšit text dostatečně na to, abychom ho mohli podpořit," řekl podle agentury AP po hlasování ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

21:44

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně přijala rezoluci odsuzující sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou a požadující nestranné vyšetření katastrofy. Informovala o tom agentura Reuters.

Od proruských separatistů rezoluce žádá, aby umožnili bezpečný a volný přístup k místu, kam se letoun s téměř třemi stovkami lidí na palubě zřítil.

Návrh rezoluce předložila Austrálie, která v troskách boeingu přišla o 28 svých občanů.  

Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci
Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci | Foto: Reuters
21:28

Vládní silám se podařilo obsadit město Dzeržynsk s 35 tisíci obyvateli asi 60 kilometrů severně od Doněcka. "Nad Dzeržynskem zase vlaje ukrajinská vlajka," napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na armádní komuniké, hlásící i mnoho zajatců a ukořistěných zbraní.

21:01

Možnosti jak zpřísnit protiruské sankce v souvislosti s tragédií malajsijského letounu na východě Ukrajiny budou v úterý probírat ministři zahraničí členských zemí EU na své schůzce v Bruselu. Není přitom vyloučeno, že v důsledku neochoty Ruska ke spolupráci zajdou ještě dál, než jakým způsobem si rozšíření sankcí minulý týden vyžádal poslední evropský summit.

O případných opatřeních jdoucích výrazně nad rámec nynější podoby sankcí by ale zřejmě měli opět rozhodovat nejvyšší představitelé unijních zemí. Podle diplomatů tak není v tuto chvíli vyloučen ani narychlo svolaný mimořádný summit EU v příštích dnech.

19:38

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak po jednání s vůdcem doněckých rebelů Alexandrem Borodajem ohlásil, že rebelové mají dnes v 19:00 místního času předat černé skříňky z boeingu malajsijským expertům. S Borodajem se rovněž dohodl na tom, že mezinárodní experti mají mít zaručen bezpečný přístup na místo neštěstí, aby mohli naplno začít vyšetřovat.

19:04

Rusko by mělo vyvinout tlak na proruské separatisty na Ukrajině, aby umožnili mezinárodní vyšetřování sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou a aby bylo možné objasnit příčiny této tragédie. Dnes to řekl premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci během své návštěvy na ministerstvu zahraničí. Rusko by mělo také jednoznačně zaručit, že se separatisté budou k tělům obětí chovat s dostatečnou pietou, uvedl.

"My jsme už na úrovni Evropské unie mnohokrát apelovali na Rusko a já myslím, že obsah toho apelu se nemění, pouze se mění jeho naléhavost," řekl Sobotka. "Ten apel musí směřovat k tomu, aby Rusko přestalo vyzbrojovat ozbrojené separatisty na Ukrajině. Bez ruské vojenské pomoci, bez ruských zbraní, bez ruských instruktorů, by separatisté nemohli v tomto stavu fungovat a nedocházelo k takto tragickým konfliktům ve východní části Ukrajiny," dodal.

18:45

Ruské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo několik evropských zemí, aby vyšetřily údajnou účast svých nájemných vojáků v bojích na východě Ukrajiny. Podle ministerstva jde zejména o Švédsko, Finsko, pobaltské země a Francii. Ruská diplomacie se přitom odvolává na zprávy italského tisku. 

Pokud je zpráva italského listu pravdivá, pak jde o "nové potvrzení toho, že do vnitroukrajinského konfliktu byli zataženi cizí ozbrojenci," uvedlo ruské ministerstvo. Jmenované země Moskva žádá, aby tyto zprávy pečlivě vyšetřily a účast cizích žoldnéřů v bojích na Ukrajině odsoudily.

Cedule u vesnice Hrabove poblíž místa nehody letu MH17
Cedule u vesnice Hrabove poblíž místa nehody letu MH17 | Foto: Reuters
18:27

Vlak převážející 280 těl obětí letu MH17 opustil nádraží ve městě Torez, které se nachází zhruba 15 kilometrů od leteckého neštěstí. Podle ukrajinských představitelů by měl odjet do Charkova.

17:58

"Prezident Putin stojí před rozhodnutím, jak zareaguje na tuto otřesnou tragédii." V projevu před britskými poslanci to dnes prohlásil britský ministerský předseda David Cameron.

Podle něj všechny důkazy svědčí o tom, že boeing s 298 lidmi na palubě byl sestřelen raketou vypálenou separatisty. Rusko by je proto mělo přestat podporovat, přestat cvičit a přestat vyzbrojovat. 

"Pokud v této věci přístup k Ukrajině nezmění, pak bude muset Západ zásadně změnit postoj k Rusku," dodal.

17:51

Ukrajinský prezident Petro Porošenko popřel podle CNN spekulace ruského ministerstva obrany, že poblíž sestřeleného boeingu letělo ukrajinské vojenské letadlo.  

17:45

Rusko a zejména prezident Vladimir Putin mají podle Baracka Obamy přímou odpovědnost za to, že východoukrajinští separatisté zastaví ničení důkazů a umožní přístup zahraničních vyšetřovatelů k troskám malajsijského letadla. Americký prezident to dnes řekl novinářům ve Washingtonu.

Rusko má podle Obamy na východoukrajinské vzbouřence mimořádný vliv, vojensky je cvičí a vyzbrojuje je. "Je proto nyní úkolem Ruska trvat na tom, že separatisté nesmějí vyšetřování (katastrofy boeingu) mařit," konstatoval šéf Bílého domu. Brání-li povstalci dál v přístupu k troskám, vzniká otázka, co chtějí schovat, poznamenal prezident.

Pokud bude Moskva povstalce dál podporovat, povede to jen k její další izolaci.

17:12

Ruská anexe Krymu otevřela možnost politického restartu ruské rodiny Brežněvů, která v osobě komunistického šéfa Leonida Brežněva ovládala Sovětský svaz a jeho evropské satelity dlouhých osmnáct let. Andrej Brežněv, vnuk někdejšího generálního tajemníka, byl dnes v Simferopolu zaregistrován jako jednička na stranické listině ortodoxních komunistů v místních volbách.

 

Brežněv junior nekandiduje za Komunistickou stranu Ruska, která je v moskevském parlamentu druhou nejsilnější politickou silou. Do krymského zastupitelského sboru ho chce prosadit konkurenční Komunistická strana sociální spravedlnosti, jejíž ruská zkratka KPSS je identická se zkratkou někdejší všemocné Komunistické strany Sovětského svazu.

Busta "slavného" rodáka Leonida Brežněva na hlavní Leninově třídě v Dněprodzeržinsku.
Busta "slavného" rodáka Leonida Brežněva na hlavní Leninově třídě v Dněprodzeržinsku. | Foto: Martin Novák
17:07

Vlak s chladicími vagóny, ve kterém se nachází těla obětí tragického letu MH17, by měl dnes večer konečně opustit nádraží ve městě Torez a vůbec území ovládané proruskými separatisty. Podle ukrajinského vicepremiéra Volodymyra Grojsmana vlak vyrazí v šest hodin středoevropského času do Charkova. Odtud pak budou ostatky dopraveny do Nizozemska. Včetně osob, které měly jiné než nizozemské občanství.

Foto: Reuters
16:53

Boje v Doněcku se přiostřují. Na sociální síti Twitter obyvatel města Maksym Miněnko napsal, že lidé opouštějí domy, neustále jsou slyšet výbuchy, střelba a dělostřelecká palba.

15:58

Ačkoliv se v blízkosti doněckého hlavního nádraží bojuje, stále z něj odjíždějí vlaky nebo tam přijíždějí. Informuje o tom server Segodňa.ua. Pokladny jsou přitom zavřené.

Proruský ozbrojenec na nádraží v Doněcku.
Proruský ozbrojenec na nádraží v Doněcku. | Foto: Reuters
15:43

Ukrajina měla minulý čtvrtek možnost zasáhnout malajsijský letoun svými protiletadlovými systémy Buk, v oblasti zásahu letadla měla tři až čtyři tyto baterie. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes oznámil představitel ruské armády. Ráno v den katastrofy podle něj ruské monitorovací služby objevily baterii Buk u obce Zaroščenske, která leží asi třicet kilometrů od místa pádu malajsijského letadla.


"Místo zásahu malajsijského boeingu raketou bylo v dosahu tří až čtyř protiletadlových systémů Buk ukrajinské armády," uvedl náčelník hlavní operativní správy ministerstva Andrej Kartapolov s odkazem na satelitní snímky, které prý má Moskva k dispozici. Fotografie podle ruského generála ukazují rozmístění všech ukrajinských protiletadlových prostředků.

 

Pět kilometrů od boeingu se kromě toho pohyboval ukrajinský stíhací letoun Su-25, který pravděpodobně letěl směrem k malajsijskému letadlu, dodal Kartapolov. Zvlášť upozornil, že ukrajinské vojenské letadlo se pohybovalo ve stejné letové hladině jako civilní Boeing 777. Na palubě ukrajinského stroje prý mohla být raketa vzduch-vzduch typ R 60, která zasahuje cíle do vzdálenosti 12 kilometrů.

Foto: Reuters
15:40

Generální štáb ukrajinské armády prověřuje informaci, že při útoku vojáků na město Dzeržinsk zahynul jeden z vůdců povstalců Igor Bezler, známý pod přezdívkou Démon. Ten se dostal do roztržky i s některými představiteli tzv. Doněcké lidové republiky. Jeho jméno figuruje také na záznamu telefonického hovoru separatistů po zřícení malajsijského letadla. Podle Kyjeva Bezler stál za vykolejením několika nákladních vlaků na východě Ukrajiny.

15:19

Ruské letectvo vyzvalo Spojené státy, aby zveřejnily satelitní snímky, které dokazují, že malajsijský boeing byl sestřelen z území kontrolovaného separatisty.

Ministerstvo obrany při té příležitosti oznámilo, že v oblasti nezaznamenalo žádné vypálené rakety.

15:07

Vicepremiér samozvané "Doněcké lidové republiky" Andrej Purgin prohlásil, že při frontálním útoku armády na Doněck a Luhansk zemřely desítky lidí.

14:55

Do Doněcku z bezpečnostních důvodů nedorazilo 12 malajsijských expertů. Ti se měli podle původních plánů zapojit u města Torez do vyšetřování katastrofy Boeingu 777.

14:47

Ruští žoldáci údajně v neděli unesli v Luhanské oblasti občana Švédska. Nyní ho podle armádních zdrojů zadržují v Horlivce.

14:43

Premiér Jaceňuk osobně požádá parlament o uvolnění několika stovek milionů hřiven, které jsou potřeba pro pokračování "protiteroristické operace" na východě země.

"V nejbližší době je nutné přijmout dodatky k rozpočtu," vysvětlil ministr financí Oleksandr Šlapak.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
14:39

Komanda proruských separatistů obsadila několik rozvodných stanic v Donbasu. Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka jsou tak v oblasti ohroženy dodávky elektrického proudu.

14:28

"Rusko musí vědět, že pokud radikálně nezmění svůj způsob chování, budou následovat další kroky," naznačil britský premiér David Cameron další možné kroky. "Evropská unie bude připravena," upozornil po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Podle něj není přípustné, aby přes ukrajinskou hranici proudili z Ruska ozbrojenci a zbraně. "To, co je potřeba a na co musíme tlačit, je respekt k teritoriální celistvosti Ukrajiny."

14:06

Vladimir Putin svolal na úterý zasedání Bezpečnostní rady, svého klíčového poradního sboru složeného z vedoucích představitelů ozbrojených a bezpečnostních složek.

Oznámila to tisková služba Kremlu s tím, že projednávat se budou otázky spojené s ochranou svrchovanosti a územní celistvosti Ruska.

13:53

Společnost Malaysia Airlines oznámila, že rodinám pasažérů letu MH17 poskytne okamžitou finanční pomoc ve výši 5000 dolarů.

Ta má "usnadnit zajištění okamžitých ekonomických potřeb rodin cestujících". "Prostředky na tento účel již jsou k dispozici," citovala firmu agentura Reuters.

Foto: Reuters
13:36

Armáda obsadila silnice mezi Doněckem a tamním mezinárodním letištěm. Oznámil to mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

13:29

"Ruské složky oblast bojů na Ukrajině zcela jistě sledují. Pokud střela na Boeing 777 vyletěla z mobilního systému Buk a pokud byl tento systém přivezen z Ruska, pak ruské vedení asi zná i jména lidí, kteří raketu na letoun navedli," píše Martin Fendrych v komentáři Putin to nechtěl. Sestřelení MH17 byl nejspíš děsivý omyl.

Foto: Aktuálně.cz
13:25

"Protiteroristická operace", kterou Kyjev už několik měsíců vede na východě země, stojí měsíčně 1,5 miliardy hřiven, tedy v přepočtu 2,6 miliardy korun. Podle ministra financí je nezbytné uvolnit další finance.

13:04

Petro Porošenko nařídil armádě zastavit bojové operace v okruhu 40 kilometrů od místa pádu trosek malajsijského letadla.

Prezident to řekl novinářům při návštěvě malajsijského velvyslanectví v Kyjevě. Navrhl rovněž, aby se k vyšetřování příčin katastrofy připojilo i Rusko.

Milionový Doněck ani půlmilionový Luhansk zřejmě do zóny vymezené Porošenkem nespadají.

Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě.
Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | Foto: Reuters
13:00

"Banky nefungují, některé restaurace a obchody zůstávají otevřené. Ale třeba na hlavní třídě jsem viděl otevřenou jen jedinou kavárnu. Městská hromadná doprava zatím funguje, ale taxikáři se bojí jezdit v noci," popsal situaci v Doněcku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

 

12:53

Jeden z vůdců samozvané "Doněcké lidové republiky" Sergej Kavtaradze uvedl, že se do Doněcku snaží proniknout přinejmenším čtyři tanky a obrněné transportéry vládních sil.

Zpravodaj agentury Reuters na druhé straně viděl dva tanky povstalců, které mířily k železniční stanici. Řada minibusů zároveň k místu přivážela desítky ozbrojenců, zatímco civilisté odtud prchali.

12:27

Ukrajinská armáda popřela, že by byla zodpovědná za boje v Doněcku.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko prohlásil, že vojáci nemají na svědomí ani hlášené výbuchy v centru milionového města. Naznačil, že ofenzivu mohl spustit dobrovolnický prapor.

12:17

Hans de Borst přišel v malajsijském letounu o 17letou dceru Elsemiek. O viníkovi tragédie má jasno, a tak napsal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřený dopis. Jak informoval server The Telegraph, šéfa Kremlu v něm oslovuje "netvore" a líčí životní plány středoškolačky.

"Elsemiek by příští rok maturovala společně se svými nejlepšími přítelkyněmi Julií a Marinou. A ve škole si vedla dobře. Pak chtěla jít na technickou univerzitu Delft, aby studovala strojírenství. A těšila se na to!" cituje z dopisu.

Následně "netvoru Putinovi" a separatistům děkuje za to, že ukončili její mladý život. "Doufám, že se můžete podívat do zrcadla."

Foto: Reuters
12:02

Vlak s ostatky pasažérů MH17 odjede z Torezu během odpoledne, oznámil nizozemský forenzní tým.

Doposud jeho odjezdu bránili separatisté.

11:58

"Válka nemusela vypuknout, kdyby se ruský vládce nevyděsil proevropským vývojem v Kyjevě natolik, že rozpoutal konflikt, a to hned na více frontách. Doufejme, že tváří v tvář katastrofě letu MH17 Evropa otevře oči a naši političtí vůdci konečně najdou odvahu nazývat věci pravými jmény," píše politický geograf Michael Romancov.

11:51

"Dokud je neuvidíme, nebo si na ně nesáhneme, nemůžeme říci, kde jsou černé skříňky," prohlásil Michael Bociurkiw z mise OBSE.

Dříve se objevily zprávy, že je chtějí separatisté předat Rusku. To ale něco takového oficiálně odmítlo.

11:47

Nizozemský premiér Mark Rutte pohrozil sankcemi. "Je jasné, že Rusko musí využít svého vlivu na separatisty, aby se situace v místě pádu letadla zlepšila," prohlásil.

"Pokud v příštích dnech přístup na místo dopadu bude dál nedostatečný, pak zůstávají všechny politické, hospodářské a finanční možnosti na stole, aby byly použity proti všem, kdo jsou za tento stav přímo či nepřímo odpovědní."

11:30

Pracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a nizozemští experti zapečetili chladicí vagony s ostatky pasažérů MH17. Informovali o tom na Twitteru.

11:27

Experti z Nizozemska dorazili na místo neštěstí na východě Ukrajiny.

11:24

Pátrání po troskách zříceného boeingu je pomalé. Jsou totiž rozesety na ploše několika desítek kilometrů čtverečních.

11:09

Armáda se snaží dobýt baštu separatistů Doněck. Prudké boje s nasazením tanků se odehrávají ve čtvrti u tamní železniční stanice. Již brzy dopoledne svědci informovali o silných explozích ve městě.

10:26

Ruští letoví dispečeři varují před přetížením leteckých koridorů nad jihozápadem Ruska, kam po čtvrteční tragédii zamířily mnohé letecké společnosti.

Například provoz v koridorech nad Rostovskou oblastí "překračuje všechny normy".

10:12

Vlak s ostatky pasažérů ze zříceného boeingu stále zůstává na nádraží ve východoukrajinském Torezu. "Ty krvavé guerilly ho nenechají odjet z oblasti," posteskl si premiér Arsenij Jaceňuk.

Dodal, že doposud byly nalezeny ostatky 272 lidí, přičemž 251 již bylo uschováno v chladicích vagónech.

09:36

Na Twitteru se objevila mapa, na níž jsou zaznamenána místa na východě Ukrajiny, kde byla v uplynulých měsících sestřelena letadla či vrtulníky.

09:25

- Chodakovskij: "Aljošo, kdo má černé skříňky?"
- Alexej: "My je nemáme."
- Chodakovskij: "A kdo je má, Aljošo?"
- Alexej: "To teď nevím, počkej, zkusím to zjistit."
- Chodakovskij: "Velmi operativně to zjisti, rychle. Moskvu zajímá, kde ty skříňky jsou. Podej mi zprávu."

Přečtěte si přepis telefonátu, jenž údajně dokazuje snahu východoukrajinských povstalců zamést stopy po odpálení rakety země-vzduch proti malajsijskému dopravnímu letadlu.

09:01

Australská vláda vyhlásila dva týdny národního smutku.

Tým expertů z Canberry mezitím přiletěl do Kyjeva, odkud se má následně vydat do Doněcké oblasti. Vede ho Angus Houston, jenž koordinoval záchranné akce po zmizení jiného malajsijského letounu - letu MH370.

08:36

Jednotkám ukrajinské armády se podařilo odříznout separatisty v Luhansku od dodávek. Vojáci během noci zajali asi tři desítky lidí, oznámilo velení "protiteroristické operace".

Pokrok prokyjevské jednotky hlásí i od Doněcku a Horlivky.

Foto: Reuters
08:27

Na Ukrajině by měla začít působit policejní mise OSN. Je o tom alespoň přesvědčen prezident Petro Porošenko. Australskému premiérovi Tonymu Abbottovi v telefonickém rozhovoru řekl, že by to pomohlo vyšetřit okolnosti čtvrteční nehody Boeingu 777.

08:00

Do Doněcku podle ukrajinských médií přijeli nizozemští forenzní experti. Ještě během pondělí by měli navštívit místo pádu malajsijského letadla.

07:48

"298 lidí na palubě letounu Malaysia Airlines se stalo obětí války, se kterou neměli nic společného. Ani jejich tragédie ale nepovede k rychlému ukončení konfliktu.

Jestliže ještě v pátek řada komentátorů, analytiků a politiků doufala, že ruský prezident Vladimir Putin a proruští separatisté začnou pod mezinárodním tlakem "couvat" a vážně jednat s Kyjevem, vývoj posledních hodin tomu nenasvědčuje.

Je nepravděpodobné, že by Putin připustil nějaký výsledek války, který by se dal vykládat jako porážka jeho politiky. Pokud nyní přeruší rebelům pomoc a odsoudí je tím k vojenské porážce, bude to i jeho prohra."

Celou analýzu Martina Nováka najdete zde.

Foto: Aktuálně.cz
07:39

Záchranáři oznámili, že do nedělního večera našli u obce Grabova ostatky 251 pasažérů letu MH17. Do nedalekého města Torez přijel další vlak s chladicími vagóny, kde budou těla prozatím uložena.

07:31

Na Kreml zaútočil americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj existují "nezvratné důkazy" o ruském podílu na sestřelení letounu.

Moskvu vyzval, aby přiznala zodpovědnost za činy separatistů. To, jak povstalci zacházejí s mrtvými, označil za "grotesku".

Foto: Reuters
07:27

Na Ukrajinu se postupně sjíždějí zahraniční experti. V Kyjevě je už čtyřčlenný tým Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), očekávána je skupina nizozemských odborníků pověřená identifikací ostatků obětí katastrofy. Přijet mají i experti z Malajsie.

07:24

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval obě strany ukrajinského konfliktu, aby "zajistily podmínky pro plné vyšetření pádu malajsijského boeingu".

Zároveň ale neopomenul kritizovat vládu v Kyjevě. "S jistotou lze říci, že kdyby 28. června nebyly na východě Ukrajiny obnoveny bojové akce, k této tragédii by nedošlo," citovala ho agentura ITAR-TASS.

Foto: Reuters
07:21

Nejvíce pád letounu zasáhl Nizozemsko, které mělo na palubě 189 cestujících. Tamní list De Telegraaf proto vyzval vládu, aby vyslala na východ Ukrajiny v případě potřeby vojenské komando k zajištění místa tragédie.

Armáda by měla rovněž zabránit separatistům, aby na místě pádu zničili věcné důkazy. "Nastal čas skutků," píše se v úvodníku. Na východ Ukrajiny by podle komentáře měly být vypraveny speciální jednotky a vojáci NATO.

Premiér Mark Rutte návrh odmítl. Prohlásil, že nehodlá využít článku severoatlantické smlouvy, který umožňuje žádat členské státy o kolektivní obranu.

Květiny a svíčky poblíž nizozemského velvyslanectví v Kyjevě. Lidé sem přišli uctít památku pasažérů zříceného boeingu Malaysia Airlines.
Květiny a svíčky poblíž nizozemského velvyslanectví v Kyjevě. Lidé sem přišli uctít památku pasažérů zříceného boeingu Malaysia Airlines. | Foto: Reuters
07:18

Rozhořela se slovní přestřelka mezi Kremlem a Downing Street. Britský premiér David Cameron do Moskvy vzkázal, že pokud za zřícením letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, pak i ona ponese vinu.

Putin Cameronovi v telefonickém rozhovoru řekl, že "prvořadou příčinou tragédie je ozbrojená konfrontace na Ukrajině, a to i v oblasti letecké katastrofy". Zároveň britského premiéra ujistil, že Moskva je připravena poskytnout nezbytnou pomoc v pečlivém mezinárodním vyšetření všech okolností neštěstí.

"Do jeho ukončení je důležité zdržet se jakýchkoli ukvapených závěrů a zpolitizovaných prohlášení," řekl Putin.

David Cameron během pátečního projevu k národu.
David Cameron během pátečního projevu k národu. | Foto: Reuters
07:17

Rada bezpečnosti OSN bude možná dnes hlasovat o rezoluci navržené Austrálií, ve které přímo mluví o sestřelení letadla. Rusko k rezoluci navrhlo dodatky.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
07:16

Vyšetřování okolností čtvrtečního pádu Boeingu 777, na jehož palubě zemřelo 298 lidí, vázne. O tom, že byl let MH17 sestřelen, ale pochybuje stále méně lidí a institucí.

07:15

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Dramatické dění na Ukrajině a vyšetřování nehody malajsijského letounu pro vás sledujeme v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 7. 2014 23:19
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Kouř je vidět z velké dálky

před 16 minutami

Španělský soud schválil vydání exšéfa venezuelské tajné služby do USA

Španělský nejvyšší soud ve středu schválil vydání bývalého šéfa venezuelské vojenské tajné služby do USA. Generál Hugo Carvajal nezískal ve Španělsku politický azyl, informovala agentura Reuters. Carvajal patřil k nejbližším spolupracovníkům bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Spojené státy jej viní z organizování obchodu s drogami.

Policie zatkla bývalého šéfa tajné služby na začátku září. Před španělskou justicí se skrýval tři roky.

Washington doufá, že by jim Carvajal mohl poskytnout cenné informace o údajných drogových aktivitách současného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho spolupracovníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému. Ocenil jeho boj za svobodu a demokracii

Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Kritika ruského prezidenta Vladimira Putina ocenil za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva. Navalnyj si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce zhruba 2,5 roku kvůli porušení podmínky staršího rozsudku, který se týkal obvinění ze zpronevěry. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.

Parlament uděluje cenu pojmenovanou po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi každoročně od roku 1988 za podporu lidských práv a základních svobod. O letošním držiteli ceny rozhodli předsedové parlamentních politických skupin. Ocenění parlament oficiálně udělí při ceremonii naplánované na 15. prosince ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Vláda schválila snížení DPH u energií na nulu pro celý příští rok. Chybí však souhlas EU

Vláda podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok.

Novela nyní míří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci, ministryně dnes podepsala potřebný dokument. Vláda těmito kroky reaguje na rostoucí ceny energií na světových trzích. Schillerová to napsala na twitteru.

Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent. Ke snížení DPH na nulu je potřeba souhlas Evropské komise. Vláda si je přitom vědoma, že do udělení výjimky půjde o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí EU o DPH. 

Další zprávy