Živě: Nizozemí odmítá vyslat komando na Ukrajinu

Přenos skončil
Evropská unie by podle britského premiéra měla zaujmout tvrdší postoj vůči Moskvě. Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Pytle s těly pasažérů poblíž místa, kde se letadlo zřítilo.
Pytle s těly pasažérů poblíž místa, kde se letadlo zřítilo. | Foto: Reuters

Kyjev - Britský premiér David Cameron vzkázal do Moskvy, že pokud za zřícením malajsijského letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, pak i ona ponese vinu za tragickou havárii s 298 oběťmi.

Podle Camerona se Rusko snaží Ukrajinu destabilizovat, a Evropská unie by proto měla vůči Moskvě zaujmout tvrdší postoj.

Místo pádu letadla v sobotu znovu navštívila třicítka pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stejně jako při prvním pokusu v pátek, ani včera se jim ale nepodařilo vyjednat s povstalci volný přístup k troskám. Ti v neděli ústy vicepremiéra samozvané Doněcké lidové republiky vzkázali, že pozorovatelům zajistí klid, když Kyjev bude souhlasit s příměřím.

I když havárii zatím nikdo neprošetřil, nad tím, že Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen, pochybuje stále méně lidí a institucí. Austrálie připravila pro Radu bezpečnosti OSN "odsuzující" rezoluci, ve které přímo mluví o sestřelení letadla.

Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:33

Přední nizozemský list dnes vyzval vládu, aby vyslala na východ Ukrajiny v případě potřeby vojenské komando k zajištění místa pádu malajsijského letadla. List De Telegraaf napsal, že armáda by měla rovněž zabránit separatistům, aby na místě pádu zničili věcné důkazy.

"Nastal čas skutků," uvedl nizozemský list v úvodníku. Na východ Ukrajiny by podle komentáře měly být vypraveny speciální jednotky a vojáci NATO.

Premiér Mark Rutte v reakci návrh odmítl. Prohlásil, že nehodlá využít článku severoatlantické smlouvy, který umožňuje žádat členské státy o kolektivní obranu.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
21:04

Ruský prezident Vladimir Putin dnes upozornil britského premiéra Davida Camerona, že až do vyšetření příčin pádu malajsijského letadla je důležité zdržet se "ukvapených závěrů a zpolitizovaných prohlášení". Šéf Kremlu tak reagoval na neobvykle tvrdá slova, která dnes na jeho adresu zazněla z Londýna.

Podle tiskové služby Kremlu Putin Cameronovi řekl, že "prvořadou příčinou tragédie je ozbrojená konfrontace na Ukrajině, a to i v oblasti letecké katastrofy". Zároveň britského premiéra ujistil, že Moskva je připravena poskytnout nezbytnou pomoc v pečlivém mezinárodním vyšetření všech okolností neštěstí.

"Do jeho ukončení je důležité zdržet se jakýchkoli ukvapených závěrů a zpolitizovaných prohlášení," řekl Putin.

Foto: Reuters
20:48

Ukrajinští vojáci podle zpráv tamních médií dnes dobyli město Rubižne a tankové kolony pronikly do strategicky významného Severodoněcku. Vojáci zablokovali všechny výpadovky ze Severodoněcku a obsadili okolní obce. V Rubižném vojenské jednotky prohledávají střed města, kam prý pronikly bez většího odporu. Většina povstalců, mezi nimi prý velké počty kozáků a Čečenců, před příchodem armády město spěšně opustila.

19:31

Tým pozorovatelů OBSE vyjednává se zástupci separatistů o tom, aby speciální vlak s chladícími vagóny, ve kterých jsou těla většiny obětí ze sestřeleného boeingu, odjel na území kontrolované ukrajinskou vládou. Řekl to nizozemský premiér Mark Rutte. Vlak je nyní na náadraží v Tormezu, podle ukrajinských médií se možná vydá do Charkova.

17:35

Několik desítek lidí dnes před před ruskou ambasádou v Praze upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu na Ukrajině. Jejich transparenty naznačovaly, že za údajné sestřelení stroje může Rusko. Účastníci smutečního happeningu v parku před velvyslanectvím instalovali raketový nosič z polystyrenu, za kterým byla fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina s nápisem "Masový vrah". Podobných transparentů měli několik.

 

O kousek dál byla rozprostřena černá plachta, která symbolizovala místo, kam letadlo dopadlo. Na plachtě ležely trosky, osobní věci mrtvých pasažérů nebo figurína malého dítěte. Podél plachty demonstranti zapálili svíčky a položili několik desítek růží.

16:48

Záchranáři do těchto chvil nalezli těla 219 obětí tragického letu MH17. Celkem zahynulo na palubě po sestřelení boeingu 298 osob.

16:44

Ve stínu katastrofy malajsijského letounu nad východní Ukrajinou, při níž zahynuli někteří čelní odborníci na AIDS, dnes začala v Melbourne mezinárodní konference o této nemoci.

Na začátku dvacáté konference o AIDS si její účastníci minutou ticha připomněli památku šesti vědců a aktivistů, kteří přišli o život při pádu malajsijského letounu mířícího z Nizozemska do Malajsie.

Mezi cestujícími byl například přední nizozemský vědec Joep Lange, bývalý prezident Mezinárodní společnosti AIDS, která nynější konferenci pořádá, nebo mluvčí Světové zdravotnické organizace Glenn Thomas. Konference v Melbourne se účastní na 12 tisíc vědců a aktivistů z 200 zemí světa.

16:30

Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko. V rozhovoru na televizní stanici CNN to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

 

 

„Víme jistě, že Ukrajinci v dané oblasti a v daném čase žádný takový systém neměli," řekl americký ministr. Podíl separatistů na sestřelení civilního letounu podle něj potvrzuje i zachycená konverzace vzbouřenců na sociálních sítích.

 

 

"Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům," pokračoval Kerry. Informace, které mají USA k dispozici, "očividně a jasně ukazují na separatisty," prohlásil.

 

Foto: Reuters
15:58

Americké velvyslanectví v Kyjevě dnes zveřejnilo prohlášení obviňující Moskvu z vyzbrojování východoukrajinských povstalců. Podle zprávy ukrajinských médií dokument potvrzuje, že malajsijské letadlo zasáhla ve čtvrtek raketa země-vzduch typu Buk odpálená z území, které kontrolují povstalci.

 

Podle americké ambasády minulý víkend Rusko vyslalo přes hranice na Ukrajinu konvoj 150 vozidel s vojenským zařízením včetně tanků, samohybných děl a obrněných transportérů. Mezi zbraněmi dodanými povstalcům byla podle amerických diplomatů i raketová odpalovací zařízení a protiletadlové baterie.

Foto: Reuters
15:56

Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že ministři zahraničí Evropské unie by měli na svém úterním zasedání v Bruselu vyhlásit nové protiruské sankce. Dohoda o rozšíření sankcí vyplynula z dnešního telefonického hovoru britského premiéra Davida Camerona, francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové. Oznámil to v Londýně úřad britského ministerského předsedy.

 

"Dohodli se, že EU musí přehodnotit svůj přístup k Rusku. Ministři zahraničí by měli být připraveni k vyhlášení nových sankcí, až se v úterý sejdou ke svému zasedání," uvedl Cameronův úřad.

Foto: Aktuálně.cz
14:11

Podle svědku zuří v centru Luhanska tvrdá bitva a mnoho obytných budov je v plamenech. Ukrajinská armáda vstoupila do skoro půlmilionového města v pátek večer s cílem vypudit z něj separatisty. Luhansk je po Doněcku druhým největším městem, které měli rebelové dosud v rukou.

13:19

Záchranáři v místě dopadu malajsijského letounu, který se ve čtvrtek zřítil nad východní Ukrajinou, našli těla 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech na nádraží ve městě Torez nedaleko místa pádu letadla, potvrdili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří jsou na místě katastrofy.

 

Zpravodaj agentury AP uvedl, že dnes už v oblasti neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

 

Zaměstnanci železnice, na které se odvolává agentura Reuters, uvedli, že ostatky obětí byly v noci naloženy do chladících vagonů na nádraží ve městě Torez, ležícím nedaleko místa nehody.

 

Vagony prohlédli pozorovatelé OBSE. Alexander Hug z pozorovatelské mise OBSE uvedl, že se svými kolegy viděl pytle s ostatky, nebyli ale schopni je spočítat.

Vlak s ostatky většiny obětí.
Vlak s ostatky většiny obětí. | Foto: Reuters
13:06

Černé skříňky ze sestřeleného letadla se nacházejí v Doněcku. Na Twitteru to uvedl jeden ze separatistů. Jiné zdroje zprávu zatím nepotvrdily. Doněck je pod kontrolou separatistů z takzvané Doněcké lidové republiky.

12:19

Podle posledních zpráv separatisté naložili těla obětí sestřeleného letadla do chladících boxů v nákladním vlaku.

Vlak s ostatky obětí.
Vlak s ostatky obětí. | Foto: Reuters
12:16

V Luhansku, kde se odehrávají v těchto chvílích těžké boje mezi armádou a separatisty, nefunguje elektřina, voda ani mobilní telefonní síť.

12:12

Ukrajinská vláda obviňuje Moskvu, že separatistům na východě Ukrajiny přes hranice stále dodává těžké zbraně. Řekl to mluvčí ukrajinské Bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Ukrajinci už v pátek tvrdili, že systém protiletadlové obrany Buk, ze kterého zřejmě pachatelé odpálili raketu na malajsijský boeing, dodalo rebelům také Rusko. Kreml to popírá.

11:20

Zatímco se hovoří o možném uzavření příměří, boje na východě Ukrajiny se naopak vystupňovaly. Prudká palba se ozývala v noci v Luhansku, půlmilionovém městě vzdáleném deset kilometrů od ruských hranic. Armáda vstoupila do města v pátek večer, dosud ho kontrolovali separatisté.V noci ostřelovali z minometu luhanské letiště.

 

Podle ministerstva obrany armáda také odřízla Doněck od zásobovacích tras z Ruska, což přiznal i jeden z vůdců separatistů Igor Strelkov. Separatisté rovněž ztratili kontrolu nad několika věsnicemi mezi Doněckem a Luhanskem. Přibližnou představu o situaci na východě Ukrajiny získate po kliknutí na naši mapu.

Foto: Aktuálně.cz
10:14

Rada bezpečnosti OSN zřejmě už začátkem týdne projedná návrh rezoluce, která odsuzuje "sestřelení" malajsijského letadla nad Ukrajinou a požaduje od všech států plnou spolupráci na vyšetřování katastrofy. Informovala o tom agentura Reuters, která má návrh připravený Austrálií k dispozici. Členové Rady bezpečnosti dostali návrh rezoluce v sobotu pozdě večer.

Autoři rezoluce žádají, aby "ti, kdo jsou zodpovědní za nehodu, byli pohnáni k odpovědnosti" a aby všechny dotčené státy plně spolupracovaly na vyšetřování. Naléhají také, aby "ozbrojené skupiny", které drží oblast v místě nehody, umožnily neomezený přístup k troskám letadla. V rezoluci se také nemluví pouze neurčitě o "zřícení" letadla, ale přímo o jeho "sestřelení".

09:51

"Putin má poslední šanci ukázat, že chce opravdu pomoci," řekl nizozemský premiér Mark Rutte (na obrázku spolu s prezidentem Putinem). Ten v sobotu večer vedl s ruským prezidentem „velmi intenzivní“ telefonický hovor a kladl mu na srdce, aby využil svůj vliv na separatisty a donutil je nechat zahraniční týmy prošetřit příčinu nehody letu MH17. Připomeňme, že 193 z celkových 298 obětí byli právě Nizozemci.

Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte.
Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte. | Foto: Reuters
09:06

Proruští separatisté na východě Ukrajiny zajistí bezpečnost mezinárodních pozorovatelů v místech pádu malajsijského boeingu za podmínky, že Kyjev bude souhlasit s příměřím. "Zajistíme bezpečnost mezinárodních expertů na místě (pádu letadla), pokud Kyjev uzavře příměří," sdělil agentuře AFP vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Vyzval zároveň Kyjev k okamžitému uzavření příměří, které by trvalo alespoň po dobu vyšetřování na místě neštěstí.

08:30

Ještě tvrdší slova volil nový britský ministr obrany Michael Fallon, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vzkázal, aby "se klidil z východní Ukrajiny" a obvinil Rusko ze "sponzorování terorismu". "Musí si být (Putin) jist, že Západ bude jednat," varoval Fallon.

08:23

"Pokud je to tak (že letadlo sestřelili separatisté), pak si musíme ujasnit, co to znamená: je to přímý důsledek toho, že Rusko destabilizuje suverénní stát, porušuje jeho územní celistvost, podporuje milice, cvičí je a poskytuje jim výzbroj," napsal britský ministerský předseda. Podle Camerona by si to měly státy EU více uvědomovat a být ve vztahu k Moskvě i tvrdší. "Příliš dlouho tu byla na straně mnoha evropských zemí neochota čelit důsledkům toho, co se děje na východě Ukrajiny. Je čas, aby se začalo počítat s naší silou, vlivem a zdroji. Naše ekonomiky jsou silné a budou sílit dál," uvedl Cameron.

Foto: Reuters
08:20

Pokud se ukáže, že za zřícením malajsijského letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, ponese vinu za tragickou havárii s 298 oběťmi i Moskva. V nedělním vydání listu Sunday Times to napsal britský premiér David Cameron. Podle něj se Rusko snaží Ukrajinu destabilizovat, a Evropská unie by proto měla vůči Moskvě zaujmout tvrdší postoj.

08:05

Ukrajinští i západní novináři v sobotu přinesli další znepokojivé zprávy o situaci na místě pádu malajsijského letadla, v jehož troskách ve čtvrtek zahynulo téměř tři sta lidí. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny. Také sobotní dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Dramatické dění na Ukrajině pro vás budeme i dnes sledovat v online reportáži.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2014 23:34
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnice D1 byla na Žďársku uzavřená kvůli hromadné nehodě

Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru je dálnice opět plně průjezdná. Dálnice by zcela uzavřena přibližně dvě hodiny. Pět lidí při havárii utrpělo lehčí zranění. Informovala o tom policejní mluvčí z Vysočiny Jana Kroutilová a mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Kroutilová dodala, že nehoda se stala kolem 08:30. Dálnice byla ve směru na Prahu zcela uzavřena do 10:30, následně byl průjezdný jeden pruh a před 11:00 je provoz opět plně obnoven. "U řidičů, kteří v místu přijíždějí, je ale nutné, aby počítali s rozjíždějící se kolonou vozidel a svoji jízdu této situaci přizpůsobili," uvedla Kroutilová.

Policisté vyšetřují příčinu havárie. "Na místo události byly vyslány pozemní posádky z Třebíče a Velké Bíteše a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. V péči našich zdravotníků skončilo celkem pět osob se zraněním lehčího charakteru. Jednoho pacienta jsme vrtulníkem transportovali do nemocnice v Jihlavě a čtyři osoby byly pozemní cestou převezeny na urgentní příjem nemocnice Třebíč," uvedl mluvčí záchranné služby na Vysočině Petr Janáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy