Sloužil jako popraviště i první zoo. Londýnský Tower střeží speciální stráž i krkavci

Sloužil jako popraviště i první zoo. Londýnský Tower střeží speciální stráž i krkavci
Yeomeni mají ještě jeden úkol - starat se o místní krkavce. Legenda praví, že pokud krkavci Tower opustí, království padne.
Dříve se korunovační klenoty nacházely ve Westminsterském opatství, tam však nebyly dostatečně chráněny před lupiči. Nyní jsou uloženy za neprůstřelným sklem, které vydrží i výbuch bomby.
V Toweru na jejich bezpečnost dohlíží takzvaní Yeomeni neboli Beefeateři. Dříve působili jako osobní stráž panovníka.
Mají proto přistřižená křídla. Zobrazit 18 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Jana Václavíková Dan Poláček Jana Václavíková, Dan Poláček
22. 9. 2024 17:36
Bylo to vězení, zoologická zahrada i místo spojené s duchařskými historkami. V současnosti se tam ukrývají britské korunovační klenoty. Londýnský Tower proto patří k jedněm z nejstřeženějších míst na světě.

Pokud by někdo plánoval velkou loupež britských královských klenotů, brzy by mu došlo, že od úspěchu ho dělí několik století. V 15. století se klenoty dědící se z králů a královen na jejich následovníky přesunuly z Westminsterského opatství, které nebylo před zloději tolik chráněno, právě do londýnského Toweru. 

Klenoty v hodnotě čtyř miliard liber (118 miliard korun) jsou v nejzabezpečenějším hradu v celé Británii uloženy dodnes. Stejně jako další šperky královské rodiny nebo ceremoniální uniformy.  

Koruna britského krále.
Koruna britského krále. | Foto: Profimedia.cz

Cennosti se ukrývají za neprůstřelným sklem, které neprorazí ani výbuch, a dohlíží na ně více než stovka skrytých kamer. Bezpečnost mají na starosti i speciální stráže - dvaadvacet armádních příslušníků, takzvaných Tower Guard, a osmatřicet Yeomen Warders, kterým se přezdívá Beefeaters. Ti byli dříve osobní stráží panovníka, od 16. století ale dohlíží na bezpečnost korunovačních klenotů. A to i během přesunů, například když monarcha vystupuje v parlamentu, píše se na stránkách královských paláců

Yeomeni toho v Toweru ale dělají mnohem víc. Jako vysloužilí členové ozbrojených sil, kteří za sebou mají minimálně dvaadvacet let služby, také odemykají a zamykají hrad nebo pálí při ceremoniích z kanonů. Zároveň působí jako průvodci po Toweru, který znají dobře i proto, že zde spolu s rodinami bydlí. K dispozici tam mají i doktora, kaplana nebo hospodu. 

Místo navíc chrání zdvojené silné zdi, příkopy a už zmíněné kanony. 

Tower přesto není nedostupný, památku na seznamu UNESCO každý rok navštíví více než tři miliony turistů. Dovnitř se nesmí s čepelí delší než 7,6 centimetru, se zábavní pyrotechnikou a s pepřovým sprejem. 

Zoo i sklad zbraní

Než se Tower stal londýnskou turistickou atrakcí, měl za sebou rozmanitou minulost. V 11. století ho nechal vybudovat Vilém I. Dobyvatel jako místo, kam by se uchýlil při lidovém povstání. Kameny na výstavbu do Londýna putovaly až z Francie. 

Monarchům v Toweru, kteří hrad brali jako luxusní sídlo, dělala společnost i zvířata, která dostali od jiných zemí darem. Pevnost se proto stala i první zoologickou zahradou v Londýně. Až do roku 1835 zde žili sloni, lvi, tygři nebo polární medvěd, píše server London Pass

Místo sloužilo i jako výrobna a sklad zbraní a také jako pokladna, kam se ukládaly peníze z celé země. Panovníci tu také věznili nebo popravovali své protivníky. O život zde přišel Jindřich VI. Anglický, dvě královny a manželky Jindřicha VIII. Tudora Anne Boleynová a Kateřina Howardová a královna Jane Greyová.

Strážce havranů Barney Chandler krmí havrany v Toweru v Londýně, 29. července 2024. Legenda praví, že pokud havrani Tower opustí, království padne.
Strážce havranů Barney Chandler krmí havrany v Toweru v Londýně, 29. července 2024. Legenda praví, že pokud havrani Tower opustí, království padne. | Foto: Profimedia.cz

Popravy nacistů

Právě kvůli silnému opevnění sloužil Tower také jako vězení, lidé tam byli drženi ještě za druhé světové války. Uvězněno tam bylo i dvanáct německých špionů, včetně Rudolfa Hesse, druhého nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Jeden z nacistů, Josef Jakobs, byl posledním člověkem, kterého v Toweru popravili.

I proto je Tower spojen s duchařskými historkami a pověstmi o mučení a popravách. V souvislosti s hradem se mluví i o všudypřítomných krkavcích. Na starosti je mají Yeomeni a ptáky chrání zákon. Kvůli pověře, že pokud "odletí z Toweru krkavci, tak hrad i království padne", mají ptáci přistřižená křídla. 

Seriál o nejstřeženějších místech světa
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Seriál o nejstřeženějších místech světa

Deník Aktuálně.cz přinese sedmidílný seriál o nejstřeženějších místech světa. Čtenáři díky němu poznají archivy, kde leží ty nejtajnější dokumenty, úkryty v případě přírodních katastrof nebo nedobytné trezory plné zlata

 

Právě se děje

Další zprávy