Topolánek v amerických volbách podporuje McCaina

mih
1. 3. 2008 15:10
Topolánek si přeje, aby se McCain stal prezidentem
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Washington, Praha - Český předseda vlády Mirek Topolánek podporuje republikánského kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina.

V rozhovoru pro deník MF Dnes řekl, že si přeje, aby McCain vyhrál.

Topolánek řekl, že McCain je pro něho zárukou kontinuity politiky současného prezidenta George Bushe.

Barack Obama je podle Topolánka nevyzpytatelným politikem. "Obama je typický marketingový produkt, člověk, o kterém nikdo pořádně neví, co si opravdu myslí. V Senátu je krátce. Kdežto McCain je veterán z Vietnamu, opravdu může být mostem mezi republikány a demokraty. Má obrovské zkušenosti," prohlásil v rozhovoru Topolánek.

Podle Topolánka Obama vyhraje souboj demokratů se senátorkou Hilary Clintonovou. "Myslím, že Hillary Clintonová brzy odpíská svou kampaň. Vypadá to na souboj Obamy a McCaina," řekl český premiér.

Ani zvolení demokrata Baracka Obamy by podle Topolánka neznamenalo výraznou změnu v americké zahraniční politice. Topolánek si myslí, že v případě zvolení by Obama už neustoupil od umístění protiraketové základny na území Polska a Česka.

Podle Topolánka by bylo "fatální chybou", kdyby se rozhodnutí o základně odložilo na období, kdy bude mít Amerika nového prezidenta. "Vše by se jen o dva tři roky zpozdilo," prohlásil. "Severoatlantická aliance si právě nyní nechala zpracovat studii o identifikaci možných rizik. Zjistilo se, že ta se stále zvětšují. Doba, kdy by někdo mohl takové útočné zbraně mít a případně je proti západním zemím použít, se prostě nevzdaluje. Právě naopak," řekl Topolánek.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy