Obama s Clintonovou se dohadovali kvůli zdravotnictví

mih
27. 2. 2008 9:43
Další primárky se uskuteční za týden
Foto: Reuters

Cleveland - Během poslední debaty před rozhodujícími primárkami mezi kandidáty Demokratické strany na prezidenta Spojených států došlo k několika ostrým výpadům a obviněním. Tématem diskuse Hillary Clintonové a Baracka Obamy bylo hlavně zdravotnictví a zahraniční obchod.

Zdravotnictví patří k hlavním problémům současné Ameriky. Diskutuje se například o zavedení povinného zdravotního pojištění, které ve Spojených státech zatím není nutné.

Právě tato debata v Ohiu byla americkými médii považována za klíčovou. Šlo totiž o poslední střet obou kandidátů před důležitými primárkami ve čtyřech amerických státech, které se uskuteční za týden. Pro Clintonovou to byla jedna z posledních šancí, jak zvrátit pro ni nepříznivý vývoj.

Kdo lže?

Oba kandidáti se během ní vzájemně obviňovali ze šíření lživých informací. Obama například tvrdil, že Clintonová zkresluje jeho plány reformovat americké zdravotnictví.

Také Clintonová prohlásila, že ji zneklidňuje způsob a taktika vedení kampaně svého konkurenta. Například se ostře ohradila proti tvrzení Obamy, že Clintonová za každou cenu nutí lidi, aby si pořídili zdravotní pojištění.

Plány, jak zreformovat zdravotní systém, však mají oba kandidáti podobné. Chtějí zavést povinné zdravotní pojištění. Jejich záměry se odlišují v detailech.

"Oba útočili, ale opatrně. To vyhovovalo Obamovi. Hillary potřebovala vyvolat něco dramatičtějšího, ale nepodařilo se jí to," citoval deník Los Angeles Times demokratického analytika Billa Carricka.

Clintonová ztrácí

Debata, která trvala hodinu a půl, se uskutečnila týden před primárkami ve státech Vermont, Texas, Rhode Island a Ohio. Clintonová potřebuje zvítězit, aby stáhla náskok Obamy.

Oba favorité na post amerického prezidenta v posledních dnech stupňují a vyostřují své kampaně. Hillary Clintonová, které stále klesají preference, na Obamu několikrát zaútočila. Prohlásila například, že Obama má stejně tragické znalosti v zahraniční politice jako současný prezident George Bush.

Čtěte také: Clintonová znovu útočí na Obamu. Prý je jako Bush

V nejnovějším celonárodním průzkumu preferencí televize CBS a deníku New York Times získal Obama 53 procent a Clintonová 38 procent.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy