Káhira - Tom a Jerry nesou svůj díl viny na tom, že se napříč Blízkým východem zvedá vlna extremismu. V Káhiře to na konferenci "Média a kultura násilí" tento týden s nadsázkou prohlásil předseda egyptské státní informační služby Salah Abdel Sadek.
Násilí v animovaném seriálu pro děti, stejně jako "agresivní" filmy a některé videohry dětem údajně vštěpují přesvědčení, že takové chování je přirozené.
"(Tom a Jerry) zobrazují násilí, jako by to bylo zábavné chování, a posílají tak dál zprávu, že ´ano, můžeš ho udeřit... A já ti můžu vyhodit do povětří hlavu výbušninou´. V divákově hlavě se usadí myšlenka, že je to normální," řekl Sadek.
Myšák krade a je vždy v právu
Populární kreslené postavičky kocoura a myšáka objevují téměř epizodu co epizodu nové způsoby, jak si ublížit. Poslouží jim přitom takřka cokoli, ať už vaflovač, nebo výbušnina.
Seriál, který se začal vysílat už v roce 1940, je na Blízkém východě oblíbený. Satelitní kanály ho přenášejí i do konfliktních zón například v Iráku, připomenul server Foreign Policy.
Egyptské soukromé noviny Youm7 po Sadkově vyjádření zpracovaly seznam pěti hlavních důvodů, proč je seriál "nebezpečný". A čím se může podílet na nárůstu terorismu.
Děti si díky němu získávají špatné návyky (kouření či pití alkoholu) a myslí si, že krást je normální (myšák Jerry krade sýr z kuchyně). Seriál narušuje obvyklé pojetí spravedlnosti (Jerry je vždy v právu, i jako utlačovatel - v domě, který je kocourovým oficiálním domovem). Pohádka také narušuje vzdělávací koncepci u dětí tím, že je ponouká k vymýšlení zlověstných plánů. A konečně - Tom a Jerry propagují zbraně a násilí, když si ubližují.
Foreign Policy nicméně poukazuje na to, že pohádka násilí jako takové znevažuje a jeho aktéry de facto ponižuje. Myšák s kocourem se totiž nikdy nedokážou vzájemně zabít. Jejich podloudné snažení se jim navíc často vymstí a přináší opačný efekt. Dokazují tak, že násilí nefunguje a víc ubližuje, než by dokázalo na cestě pomoci.
Sadek nicméně ve svém projevu nemluvil pouze o populárním příběhu zvířecí dvojky. S násilím pracují média různých typů, například videohry. "Pro mladého muže se stalo zcela normálním trávit dlouhé hodiny hraním videoher, zabíjením a rozléváním krve. Je u toho šťastný a spokojený."
Bez cigaret...
Přestože má Egypt bohatou historii cenzurování filmů nebo vystřihování nevhodných scén, Toma a Jerryho takový osud ale zřejmě nepotká, píše server Egyptian Streets. Některé epizody oblíbeného seriálu nicméně byly ve světě zakázány, ve Velké Británii například pro zakomponované rasové stereotypy.
Zvláštní položkou je pak už zmíněné kouření cigaret. Americký dětský kanál Boomerang některé scény - například ty, v nichž se Tom snaží ohromit kočičí dámu balením cigaret - zeditoval.
Podobné zásahy se týkají i jiných seriálů. V Rusku v roce 2012 vstoupil v platnost zákon, který zakázal "propagování" škodlivých návyků v dětských pořadech. Vysílat se mohou jenom v noci.
Zákaz se málem dotkl i - také v Čechách oblíbeného - seriálu Jen počkej, zajíci! (Nu, pogodi!). Díky dohodě ale nakonec nemusely být scény, v nichž si vlk zapálil cigaretu, zpětně vyškrtnuty. Jeho i jeho protivníka zajíce Moskva uznala za součást kulturního dědictví - proto se dvojice může na obrazovkách prohánět kdykoli.