Jen počkej, vlku! Odteď si nezapálíš, řekly úřady

Alexandra Malachovská, spolupracovice Aktuálně.cz
1. 9. 2012 13:40
Animované filmy pro děti mají být zbaveny všeho, co by na ně mohlo mít "špatný vliv"
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Externí

Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruští mravokárci si našli novou oběť. Na paškál si vzali dětské animované filmy. Slavný chuligán, vlk z populárního sovětského seriálu Jen počkej, zajíci! by proto měl co nejdřív přestat kouřit.

Kvůli zákonu o ochraně dětí před informacemi poškozujícími jejich zdraví a rozvoj, který vstupuje v platnost dnešním dnem, nesmí ve vysílání protagonisté dětských pořadů "propagovat" škodlivé návyky.

Televizní kanály vyjednávají výjimku pro kultovní snímek, který patří mezi nejoblíbenější ruské kreslené příběhy pro děti a vysílal se ve více než stovce zemí včetně bývalého Československa. Pokud se jim to nepodaří, výtržník, který už přes 40 let honí zajíce, si zapálí jen v noci.

Podle zákona, který parlament schválil před dvěma lety, se audiovizuální produkce, kde hrdinové kouří, pijí nebo se chovají neslušně, smí vysílat až od 23:00 hodin. Příběhy vlka a zajíce, které ruské děti sledovaly od roku 1969, tak patrně budou muset získat novou cenzurovanou podobu, píší ruská média.

Darebák versus hrdina

Agentura Interfax citovala zdroj z televize TMK-Media, podle něhož se z dílů Jen počkej, zajíci! vystřihávají fragmenty, v nichž vlk frajersky kouří cigarety bez filtru známé jako "papirosy". Problém je ale i s dalšími v Rusku oblíbeným postavami kreslených filmů. Dýmku ve vysílacím čase vhodném pro děti si už patrně nedopřeje ani dobrák krokodýl ze seriálu Čeburaška či krokodýl Gena.

Fotografie z nových dílů seriálu Jen počkej, zajíci
Fotografie z nových dílů seriálu Jen počkej, zajíci | Foto: MFF Zlín

Zástupkyně státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK Viktorija Kurčerová připustila, že některé scény v animovaných seriálech jsou rozporu s novými normami pro denní vysílání televizních pořadů.

"Vlk například v některých scénách kouří. To je věc, která by se ve vysílání už dnes neměla objevovat," uvedla a potvrdila, že o osudu seriálu se stále jedná.

Podle ředitelky studia dětských a mládežnických programů státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK Taťjany Cyvarevové ovšem televize nebude nic stříhat. "Máme jen dvě varianty. Buď budeme porušovat zákon, nebo vysílat pozdě večer," uvedla.

Zastánci seriálu tvrdí, že pokud se vlkovy „výtržnosti" ze série vystříhají, celý příběh ztratí smysl.

Boj s větrnými mlýny

Vlka se zastal i hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko. "Je to záporný hrdina. Je logické, že kouří a pije," uvedl. Podle něj v dětských filmech musí být jasné, kdo je lump a kdo ne. Také hlavní moskevská dětská psychiatrička Anna Portnovová míní, že je nepřípustné zakazovat pohádky a animované filmy se zápornými postavami.

„Vyrostla jsem s Jen počkej, zajíci! Nevím, jak by mohl vlk děti ohrozit," uvedla k chystané restrikci. Podle ní se v Rusku rozpoutal boj o mravnost, při němž se "s vaničkou vylévá i dítě".

Režisér animovaného filmu Šedý vlk a Červená Karkulka Garri Bardit považuje nový zákon za "tmářství". "I můj vlk je náruživý kuřák. Zákon vrací Rusko do středověku," uvedl. Podle něj by se stát měl za podobné restrikce stydět. Sám se však nehodlá s nikým soudit. "Nejsem žádný Don Quijote, abych bojoval s větrnými mlýny," uvedl.

Zástupci státní služby pro dozor nad sdělovacími prostředky Roskomnadzor tvrdí, že se zákon, který loni podepsal ruský prezident, musí dodržovat. Zároveň připustili, že se bude individuálně posuzovat obsah jednotlivých pořadů. "Nechceme podnikat drakonická opatření a udělovat důtky napravo a nalevo," řekl ředitel úřadu Alexandr Žarov.

Za vysílání programů s "vadným" obsahem hrozí pokuta až 200.000 rublů nebo zákaz vysílání na tři měsíce.

Zákon o škodlivé informaci by ovšem mohl znepříjemnit život nejen televizím, ale i elektronickým médiím. Podle listu Vědomosti portály, které přinesou "závadnou" informaci, by mohly být zakázány až na tři měsíce bez jakéhokoli soudu, pokud neupozorní, že obsah je vhodný pouze pro dospělé.

Upozorňovat na nevhodný pro děti obsah budou muset zřejmě také agentury, například ve zprávách o sexuálních maniacích nebo vraždách. Zástupci agentur si stěžují, že je to znevýhodňuje proti zahraničním sdělovacím prostředkům, které své zprávy nijak označovat nemusí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy