V Nizozemsku byla tehdy uzákoněna možnost sňatků homosexuálních párů, včetně možnosti adoptovat děti. A to navzdory odporu křesťanských stran a části parlamentu.
Od té doby se počet sňatků mezi homosexuály v Nizozemsku stabilizoval. Zatímco v prvním roce po zavedení vstoupilo do svazku manželského 2400 párů, je to teď v průměru 1300 párů ročně. Počáteční "boom" se dá snadno vysvětlit tím, že řada párů spolu již delší dobu žila a po uzákonění co nejrychleji využila možnosti svazek legalizovat.
Nálada v zemi se mění
V posledních letech se ale nálada v zemi změnila. "Po vraždách Pima Fortuyna a Thea van Gogha se staly tolerance a bezpečnost v Nizozemsku velkými tématy," říká Anne van Voorthuizenová z Organizace pro integraci homosexuálů.
"Dřívější velkorysost ustoupila přísnějším požadavkům na dodržování pravidel. A to se projevilo i ve snížené toleranci vůči homosexuálům."
Aktuální studie rotterdamské univerzity potvrzuje, že 40 procent homosexuálů se v posledních letech kvůli své orientaci cítí méně bezpečně. Tato nejistota je obzvlášť patrná ve velkých městech a zejména pak v baště homosexuálů, Amsterodamu.
"Třetina homosexuálů dokonce mění své chování na veřejnosti, aby nebyli nápadní. Například už se nedrží za ruce nebo nelíbají na ulici. Tento pocit nebezpečí je pak ještě posilován médii, která ve zvýšené míře informují o útocích na homosexuály," říká Voorthuizenová.
Organizují se speciální programy
V knihovně města Almelo na německých hranicích organizují například v zájmu odbourávání předsudků vůči menšinám besedy se zástupci okrajových skupin. Obzvlášť žádaný je homosexuální muslim Jamal Hajou, který je takříkajíc zástupcem hned dvojí menšiny.
Také nizozemská vláda se snaží podporovat porozumění pro homosexuály. Tak jsou například na videu, které musejí cizinci zhlédnout v rámci přípravy na získání občanství, ukázáni také dva líbající se muži. Tím chce vláda dát už předem najevo, že potenciální občané musejí akceptovat liberální postoje země.