Polští homosexuálové chystají žaloby

rst, ČTK
21. 11. 2005 17:57
Varšava - Organizátoři pochodu homosexuálů, na kterém se v sobotu v Poznani navzdory zákazu radnice sešlo asi 500 lidí, chtějí žalovat primátora a šéfa policie.

"Útok nenávisti a násilí ukazuje, jak hodně je třeba ještě v Polsku učinit v boji s homofobií, nenávistí a antisemitismem," řekla novinářům spoluorganizátorka akce Izabela Kowalczyková ze sdružení Zieloni 2004.

Stěžují si mimo jiné na brutalitu policistů, kteří zabránili účastníkům nepovoleného "Pochodu rovnosti" projít městem.

Proti zásahu policistů protestovali také čeští představitelé homosexuálních organizací.

Obvinění z účasti na nelegálním shromáždění

Skupinu demonstrantů v sobotu nejprve policejní kordon uzavřel v jedné z poznaňských obchodních tříd. Když se po několika výzvách aktivisté nerozešli a místo toho s propletenými pažemi usedli na dlažbě, začali je policisté násilím od sebe oddělovat.

Osmašedesát z nich bylo obviněno z účasti na nelegálním shromáždění. Za to jim soud může vyměřit tresty - od pokuty ve výši 5000 zlotých (zhruba 35 000 korun) až do měsíce pobytu ve vězení.

Policie si rovněž poznačila osobní údaje asi 130 mladých pravicových radikálů, kteří přišli do ulic Poznaně proti pochodu homosexuálů protestovat.

Někteří z nich házeli do davu účastníků pochodu vajíčka a rajčata. O jejich případném obvinění policie rozhodne po analýze videomateriálů, které pořídila. Pokud se ukáže, že některý z nich vajíčkem zasáhl policistu, může to být posuzováno jako útok na veřejného činitele, uvedl mluvčí poznaňské policie. Za to hrozí provinilci od roku až do deseti let odnětí svobody.

Pochody se v Polsku zakazují často

Poznaňská radnice sobotní takzvanou Přehlídku rovnosti zakázala, protože policie by prý nedokázala zajistit bezpečnost účastníkům pochodu a obyvatelům města.

Loni, když byl pochod povolen, musela policie zasahovat při pouličních potyčkách.

Letos v červnu pochod homosexuálů Varšavou zakázal i Lech Kaczyński, tehdy primátor metropole, který byl v říjnu zvolen prezidentem a v prosinci se ujme funkce. Nepovolený pochod se přesto uskutečnil, demonstraci se ale také ve Varšavě pokusila překazit skupina pravicových radikálů.

Loni v Krakově zase na jiný průvod gayů a lesbiček zaútočili přívrženci katolické Ligy polských rodin kameny a lahvemi.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy