Po šátcích přichází na řadu burka

Red Zah, BBC
22. 12. 2005 0:01
Amsterdam - Francie zakázala nošení islámského šátku ve školách v loňském roce. Holandsko by se už v tom příštím mohlo stát první zemí, která to stejné učiní s burkou.

Burka je považována za nejextrémnější případ zahalování islámské ženy. Pod oděvem se skrývá celé tělo i s tváří. Pouze mřížka umožňuje ženám vidět a přitom zůstat nezahlédnuta.

Nejdříve šátky, nyní burka

V minulém roce přišla s obdobným zákonem Francie. V zemi, kde žije největší evropská muslimská komunita, bylo uzákoněno, že okázalé nošení náboženských symbolů do veřejných institucích, převážně škol, nepatří.

Ačkoliv se zákaz týká všech náboženství, míří především proti zvyklosti tzv. islámského šátku, kterým si mladé muslimky zakrývají vlasy a šíji.

PŘEČTĚTE SI: Šátky na tureckých školách: Zakázáno

O rok později zkoumá holandská ministryně Rita Vendonková, která se stará o otázky migrace a integrace přistěhovalců, návrh nezávislého politika Geerta Wilderse, týkající se burek.

Ten návrh předložit ministryni Vendonkové s ujištěním, že jeho přijetí zvedne ruku většina z koaličních i opozičních poslanců. V případě, že by tento zákon prošel, stalo by se Nizozemí první zemí Evropy, která nošení burky zakazuje.

Integrujte se! Vzkazuje Německo cizincům ČTETE ZDE

Návrh má podporu

Ve svém prohlášení se Wilders nechal slyšet, že nošení burky "je urážkou nás všech, kdo věříme v rovná práva a rovné příležitosti". Vidět ženy, které chodí po ulicích zcela nepoznány, je podle nezávislého poslance nepřípustné.

Foto: Aktuálně.cz

"Tento zákon zároveň potěší všechny umírněné muslimy a přispěje k jejich integraci do společnosti," dodal.

Otázka zahalování není však problémem pouze evropských států. Neshoda panuje i mezi muslimy, mezi tolerantní muslimskou obcí a islámským fundamentalismem.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy