První britští homosexuálové si řekli ano

ČTK, Red Zah
19. 12. 2005 11:57
Belfast - Dvě ženy, Shannon Sicklesová a Grainne Closeová, jsou prvním homosexuálním párem ve Velké Británii, který mohl legálně uzavřít registrované partnerství.
Foto: Aktuálně.cz

Partnerský slib uzavřely dnes dopoledne na radnici v Belfastu za velkého mediálního zájmu. Kulisu obřadu tvořili i demonstranti, kteří volají po zachování tradiční rodiny.

Úřady registrují velký zájem

Odborníci očekávají, že registrovaných partnerství homosexuálů bude rychle přibývat. Zatím bylo na nejrůznějších místech Británie nahlášeno celkem 1200 žádostí o registrované partnerství, uvedla BBC. Jen v Brighonu očekávají 198 obřadů do konce letošního roku. V prvních měsících roku 2006 se zde uskuteční zhruba 500 obřadů, což je nejvíce v celé zemi.

Obrovský zájem hlásí i další města Londýn. Manchester, Birmigham, Newcastle a Edinburg. Proti "sňatkům" homosexuálů však stojí i početné řady odpůrců. Jedním z nich je i presbyteriánský kněz David McIlven. "Bible popsala manželství jako vztah mezi mužem a ženou za účelem zplození potomka," řekl pro BBC.

O schválení partnerství homosexuálů v Česku si přečtěte ZDE

Maria Quirey z právnické kanceláře, která poskytuje služby zejména lesbičkám, však upozorňuje, že registrovaná partnerství mnozí vítají. Homosexuálové totiž představují velmi početnou menšinu. "Jde celkem o 6 procent britské populace. Jen v Severním Irsku mluvíme o 100000 lidech," uvedla.

Práva podobná jako v manželství

Uzavírání svazků homosexuálních párů začal umožňovat nový zákon, který dává dvojicím stejného pohlaví téměř stejná práva a povinnosti jako manželům s výjimkou adopcí dětí.   

Nejsledovanější z nadcházejících obřadů bude bezpochyby středeční ceremonie, při které uzavřou svazek legenda populární hudby Elton John a jeho přítel David Furnish.

#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy