Saná - Na 20 tisíc lidí se dnes sešlo v jemenské metropoli Saná na první velké demonstraci proti šíitským povstalcům z kmene Hútíů. Podobné desetitisícové protesty se konaly i v jiných městech.
Rebelové hlavní město ovládli již loni v září, tento týden však obsadili sídlo prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího, který následně ve čtvrtek spolu s premiérem Chálidem Baháhem odstoupil, a obklíčili rezidence řady vysokých činitelů, včetně členů vlády. Informovala o tom agentura AFP.
Napětí v Saná během dne stouplo poté, co do města vjel konvoj desítek vozidel s ozbrojenými členy domorodých kmenů. Jejich záměrem je evakuovat představitele jemenských úřadů, jejichž rezidence obklopili šíitští vzbouřenci. Obě strany o tom jednají s cílem vyhnout se krveprolití.
"Pryč, pryč s vládou Hútíů," skandoval dav lidí, kteří se před sídlem premiéra sešli na výzvu Hnutí odmítnutí, které nedávno vzniklo v reakci na posilování moci šíitských rebelů. Několik desítek povstaleckých bojovníků se snažilo demonstranty rozehnat, s rostoucím počtem účastníků protestu se ale podle AFP stáhli. Od sídla premiéra se pak dav vydal k prezidentskému paláci, údajně na znamení nesouhlasu s jeho čtvrteční rezignací.
Protest skončil v klidu, protože šíitští ozbrojenci pochod už jen sledovali a více se ho nepokoušeli zastavit. Nicméně někteří svědci uvedli, že několik desítek lidí Hútíové později zadrželi.
Agentura AP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní činitele napsala, že desetitisícové demonstrace s podobnými požadavky protestujících jako v Saná se dnes konaly také na jihozápadě země ve městech Táizz, Ibb a Zamár, která obývají převážně sunnité. Ve městě Hudajdá, kde se rovněž protestovalo, ozbrojenci Hútíů do demonstrantů prý stříleli a nejméně tři zranili.
Jemenský parlament se kvůli současné politické situaci v zemi má sejít v neděli k mimořádnému zasedání a zaujmout stanovisko k prezidentově abdikaci. Vzhledem k silné přítomnosti šíitských ozbrojenců a panujícímu napětí v metropoli není podle AFP jisté, zda se schůze sněmovny uskuteční.
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. Loni v září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.