Pobodaná ruská novinářka je v umělém kómatu. Její kolegové si opakovaně stěžovali na výhrůžky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2017 14:42
Do redakce ruské nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy v pondělí vtrhl muž a pobodal známou novinářku Taťjanu Felgengauerovou. Útočníka na místě zadržela policie, soud ho pak v úterý poslal do vazby. Felgengauerová je v nemocnici s bodnými ranami na krku. Po operaci ji lékaři udržují v kómatu a na dýchacích přístrojích. Podle agentury Interfax je mimo ohrožení života. Není to zdaleka ojedinělý útok na novináře v Rusku. Kritici režimu často čelí výhrůžkám. Mnozí z nich proto raději z Ruska odešli.
Policie útočníka zadržela.
Policie útočníka zadržela. | Foto: Reuters

Moskva - Neznámý pachatel v pondělí vtrhl do budovy ruské nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy a pobodal zástupkyni šéfredaktora Taťjanu Felgengauerovou.

Dvaatřicetiletá žena byla převezena do nemocnice, kde podstoupila operaci. Podle šéfredaktora Echa Moskvy Alexeje Venědiktova ji teď lékaři udržují v kómatu a na dýchacích přístrojích. V ohrožení života však není.

"Muž, který vtrhl do (budovy) rádia, oslepil strážného sprejem s dráždivou látkou a bodl nožem do krku moderátorku Taťjanu Felgengauerovou. (Žena) byla hospitalizována, zavedli jí katetr," uvedl Venědiktov.

Osmačtyřicetiletý muž byl zadržen a předán do rukou policie. Soud ho pak v úterý poslal na dva měsíce do předběžné vazby.

Zadrženým je Boris Gric. Muž má izraelské a ruské státní občanství, což spolu s bydlištěm mimo ruské území byl i důvod, proč ho policie umístila do vazby.

Z Gricova internetového blogu vyplývá, že Felgengauerovou obviňoval z "telepatického pronásledování". Jeho příčetnost bude podle ruských médií předmětem zkoumání.

Vyšetřovatelé podle agentury TASS tvrdí, že motivy útoku byly nejspíš osobní a s novinářskou činností Felgengauerové nesouvisejí. Nezávislý server Meduza.io však píše, že Felgengauerová se s mužem neznala.

Policie zatím žádnou verzi nevyloučila.

Útoků je v Rusku více

Ruský svaz novinářů označil pondělní útok na opoziční novinářku za "pokus umlčet hlasatele alternativních názorů".

Útok je podle šéfredaktora Echa Moskvy Venědiktova důkazem atmosféry nenávisti, která vůči novinářům v Rusku panuje. Policie by se proto měla při vyšetřování zaměřit i na lidi, kteří jsou za ni zodpovědní a kteří útoky na novináře schvalují, dodal.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale tato slova odmítl. "Snahy propojit tragický případ spojený s projevem šílenství s něčím dalším nejsou z našeho pohledu logické ani správné" uvedl Peskov.

Echo Moskvy patří k hlavním opozičním médiím v Rusku, přestože jeho většinovým vlastníkem je dceřiná společnost státního energetického gigantu Gazprom. Rozhlasová stanice pečlivě sleduje ruskou opoziční scénu a publikuje názory většinou kritické k politice Kremlu. Často ale dává místo i obhájcům ruského režimu.

Útoky proti Echu Moskvy nejsou ojedinělé, redaktoři si v minulosti v několika případech stěžovali na anonymní výhrůžky smrtí.

Do domu komentátorky Julije Latyninové útočníci letos v červenci vypustili páchnoucí plyn. Přiotrávilo se při tom osm lidí, včetně dětí.

Jedna z nejvášnivějších kritiček ruského režimu pak v září z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit. Z Ruska odjeli také její rodiče.

V červnu 2015 odjela z Ruska další bývalá spolupracovnice Echa Moskvy, novinářka Žanna Němcovová - dcera opozičního lídra Borise Němcova. Ten byl zavražděn v ruské metropoli v únoru téhož roku. Němcovová obviňovala ze smrti svého otce prezidenta Vladimira Putina. Byla známá také soustavnou kritikou Putinova režimu.

Velké zdravotní obtíže měl nedávno taky opoziční aktivista a novinář Vladimir Kara-Murza, který kdysi pracoval pro Echo Moskvy. V květnu 2015 skončil v kómatu poté, co ho někdo otrávil těžkými kovy.

Pak se Kara-Murza půl roku léčil v USA a nakonec se rozhodl pro návrat do Ruska. Letos v únoru byl však znovu převezen do nemocnice se stejnými příznaky jako před dvěma lety. Kara-Murza byl poradcem a blízkým přítelem Borise Němcova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy