Pět Čečenců vinných z vraždy Borise Němcova. Nevyšetřili, kdo si je objednal, stěžuje si rodina

Zahraničí Dominika Vřešťálová, Zahraničí
Aktualizováno 29. 6. 2017 17:04
Pětice Čečenců je vinna z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Rozhodla tak porota moskevského soudu. Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie. Další otázkou zůstává, kdo si Čečence objednal. Borise Němcova zavraždili v centru Moskvy v únoru 2015. Všech pět mužů se vyšetřovatelům k činu přiznalo během výslechů. Před soudem však své dřívější výpovědi označili za vynucené.
Anzor Gubašev během soudu k vraždě Borise Němcova.
Anzor Gubašev během soudu k vraždě Borise Němcova. | Foto: Reuters

Moskva - Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě ve čtvrtek shledala vinnou pětici Čečenců, kteří byli obviněni z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova.

Podle agentury TASS prokuratura navrhne výši trestu 4. července. Souzeným hrozí až doživotí.

Při předchozích hlasováních se porotci nedokázali jednohlasně shodnout, jestli jsou Čečenci vinni. Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.

Tři z pěti podezřelých nejprve přiznali svou vinu. Když ale vyšetřování skončilo a začal samotný soud, všichni začali shodně vypovídat, že se přiznali pod nátlakem.

"Nebyla to moje slova, ale slova FSB," prohlásil pak s odkazem na ruskou kontrarozvědku jeden z obviněných, Šadid Gubašev. Jeho projev citoval list Novaja Gazeta.

Pětice Čečenců se po vynesení rozsudku odvolá, oznámili jejich advokáti.

Nájemní vrazi?

Šadid Gubašev, jeho bratr Anzor a ostatní obžalovaní tvrdí, že s vraždou opozičního politika neměli nic společného. Podle obžaloby ale fungovali jako nájemní vrazi.

Za zabití Němcova prý dostali zaplaceno 15 milionů rublů (necelých šest milionů korun).

Vůdcem skupiny byl údajně Zaur Dadajev. Právě on měl Němcova zastřelit nejméně devíti ranami z pistole. Ostatní čtyři Čečenci jsou považovaní za spolupachatele.

Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie.

Neví se, kdo si vraždu objednal

Nad čím ale stále visí otazník, je jméno toho, kdo si vraždu objednal.

Advokát pozůstalých je přesvědčen, že za likvidací Němcova stojí okolí čečenského regionálního vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

U policejního pluku Sever, který v roce 2006 Kadyrov vytvořil, ostatně Dadajev dříve sloužil.

Dcera zavražděného politika Žanna Němcovová a její advokát se dlouho snažili přimět soudce a vyšetřovatele, aby se věnovali i možné účasti vysokých představitelů Čečenska.

Soud ale namítl, že se nebude zabývat vinou jiných lidí než těch, co jsou právě souzeni.

Výhrůžky Němcovovi

Během soudního líčení vystoupil i šéfredaktor rádia Echo Moskvy, se kterým se Boris Němcov setkal jen několik hodin před svou smrtí. Politik se mu prý zmínil, že mu hrozí nebezpečí.

Své bývalé kolegyni, novinářce Ljudmile Šabujevové, zase Němcov krátce před vraždou ukázal výhružnou zprávu. Zároveň jí řekl, že mu nejspíš vyhrožují lidé spojení s čečenským vůdcem Kadyrovem.

"Boris Němcov zveřejnil v létě 2014 průkaznou zprávu o 'kadyrovcích' bojujících na území Ukrajiny. A dokonce odeslal dopis řediteli FSB, ve kterém žádal, aby se proti těmto Čečencům zahájilo soudní řízení kvůli nezákonnému překročení hranic se zbraněmi," napsala Šabujevová na webových stránkách Echa Moskvy.

"Právě v té době mu přišla výhrůžka, že ho zabijí," dodává novinářka.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Němcova zastřelili v únoru 2015 v samém centru Moskvy. 

I přes frekventované místo vraždy dostala porota jen videozáznamy velmi nízké kvality. Identita lidí, kteří se podíleli na Němcovově zabití, se proto musela určovat pomocí mnoha jiných záznamů a svědectví.

Rusové se v Moskvě naposledy loučí se zavražděným opozičním politikem Borisem Němcovem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy