Pět Čečenců vinných z vraždy Borise Němcova. Nevyšetřili, kdo si je objednal, stěžuje si rodina

Zahraničí Dominika Vřešťálová, Zahraničí
Aktualizováno 29. 6. 2017 17:04
Pětice Čečenců je vinna z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Rozhodla tak porota moskevského soudu. Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie. Další otázkou zůstává, kdo si Čečence objednal. Borise Němcova zavraždili v centru Moskvy v únoru 2015. Všech pět mužů se vyšetřovatelům k činu přiznalo během výslechů. Před soudem však své dřívější výpovědi označili za vynucené.
Anzor Gubašev během soudu k vraždě Borise Němcova.
Anzor Gubašev během soudu k vraždě Borise Němcova. | Foto: Reuters

Moskva - Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě ve čtvrtek shledala vinnou pětici Čečenců, kteří byli obviněni z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova.

Podle agentury TASS prokuratura navrhne výši trestu 4. července. Souzeným hrozí až doživotí.

Při předchozích hlasováních se porotci nedokázali jednohlasně shodnout, jestli jsou Čečenci vinni. Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.

Tři z pěti podezřelých nejprve přiznali svou vinu. Když ale vyšetřování skončilo a začal samotný soud, všichni začali shodně vypovídat, že se přiznali pod nátlakem.

"Nebyla to moje slova, ale slova FSB," prohlásil pak s odkazem na ruskou kontrarozvědku jeden z obviněných, Šadid Gubašev. Jeho projev citoval list Novaja Gazeta.

Pětice Čečenců se po vynesení rozsudku odvolá, oznámili jejich advokáti.

Nájemní vrazi?

Šadid Gubašev, jeho bratr Anzor a ostatní obžalovaní tvrdí, že s vraždou opozičního politika neměli nic společného. Podle obžaloby ale fungovali jako nájemní vrazi.

Za zabití Němcova prý dostali zaplaceno 15 milionů rublů (necelých šest milionů korun).

Vůdcem skupiny byl údajně Zaur Dadajev. Právě on měl Němcova zastřelit nejméně devíti ranami z pistole. Ostatní čtyři Čečenci jsou považovaní za spolupachatele.

Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie.

Neví se, kdo si vraždu objednal

Nad čím ale stále visí otazník, je jméno toho, kdo si vraždu objednal.

Advokát pozůstalých je přesvědčen, že za likvidací Němcova stojí okolí čečenského regionálního vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

U policejního pluku Sever, který v roce 2006 Kadyrov vytvořil, ostatně Dadajev dříve sloužil.

Dcera zavražděného politika Žanna Němcovová a její advokát se dlouho snažili přimět soudce a vyšetřovatele, aby se věnovali i možné účasti vysokých představitelů Čečenska.

Soud ale namítl, že se nebude zabývat vinou jiných lidí než těch, co jsou právě souzeni.

Výhrůžky Němcovovi

Během soudního líčení vystoupil i šéfredaktor rádia Echo Moskvy, se kterým se Boris Němcov setkal jen několik hodin před svou smrtí. Politik se mu prý zmínil, že mu hrozí nebezpečí.

Své bývalé kolegyni, novinářce Ljudmile Šabujevové, zase Němcov krátce před vraždou ukázal výhružnou zprávu. Zároveň jí řekl, že mu nejspíš vyhrožují lidé spojení s čečenským vůdcem Kadyrovem.

"Boris Němcov zveřejnil v létě 2014 průkaznou zprávu o 'kadyrovcích' bojujících na území Ukrajiny. A dokonce odeslal dopis řediteli FSB, ve kterém žádal, aby se proti těmto Čečencům zahájilo soudní řízení kvůli nezákonnému překročení hranic se zbraněmi," napsala Šabujevová na webových stránkách Echa Moskvy.

"Právě v té době mu přišla výhrůžka, že ho zabijí," dodává novinářka.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Němcova zastřelili v únoru 2015 v samém centru Moskvy. 

I přes frekventované místo vraždy dostala porota jen videozáznamy velmi nízké kvality. Identita lidí, kteří se podíleli na Němcovově zabití, se proto musela určovat pomocí mnoha jiných záznamů a svědectví.

Rusové se v Moskvě naposledy loučí se zavražděným opozičním politikem Borisem Němcovem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 14 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy