Prokremelští aktivisté strhli pamětní desku Borise Němcova. Měli na to právo, hájí je radnice

ČTK ČTK
12. 9. 2017 16:55
Pamětní deska z domu v Moskvě, kde žil ruský opoziční politik Boris Němcov, v úterý zmizela. Odstranili ji aktivisté z prokremelského militantního hnutí SERB. Moskevská radnice sdělila, že likvidace památníku byla legální, protože vedení města jeho instalaci neschválilo. Obyvatelé domu podle radnice umístili desku na zeď proto, aby zabránili chystané demolici objektu.
Boris Němcov.
Boris Němcov. | Foto: Reuters

Moskva - Aktivisté prokremelského militantního hnutí SERB v úterý odstranili pamětní desku z moskevského domu, kde žil ruský opoziční politik Boris Němcov. Ten byl zavražděný předloni v únoru.

Na stížnost obyvatel domu a oznámení na policii reagovala moskevská radnice prohlášením, že likvidace památníku byla legální.

Němcova zastřelil na dohled od Kremlu nájemný vrah, který podle soudu patřil do skupiny čečenských zločinců odsouzených později k vysokým trestům vězení. Objednatele a inspirátora vraždy se ruským vyšetřovatelům zjistit nepodařilo.

Spolupracovníci a příznivci Němcova opakovaně žádali o umístění pamětní desky na mostě, kde byl politik zavražděn. Moskevští zastupitelé ale žádost vždy zamítli.

Pamětní deska se proto objevila na domě v ulici Malaja Ordynka, kde Němcov žil. Desku objednali a umístili na průčelí domu sami jeho obyvatelé. Bojůvka SERB desku v úterý odstranila a odevzdala údajně na nejbližším policejním okrsku.

Mluvčí moskevské radnice Lev Lavrjonov v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy odmítl, že by likvidace desky byla v rozporu se zákonem, protože vedení města její instalaci neschválilo.

Obyvatelé ji podle Lavrjonova umístili na svůj dům nikoli z úcty k Němcovovi, ale proto, aby odvrátili hrozící demolici objektu v rámci programu likvidace starých panelových sídlišť.

Organizace SERB (South East Radical Block, tedy Jihovýchodní radikální blok) má své kořeny mezi bojovnou ruskou komunitou v ukrajinském Charkově, která se v březnu 2014 neúspěšně pokusila o útok na charkovskou radnici s cílem vytvořit Jihovýchodní ukrajinskou republiku.

Dnes působí SERB v Rusku a snaží se násilím likvidovat jakákoliv veřejná vystoupení proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské vládě.

Členové SERB podnikli několik fyzických útoků na aktivisty ruské opozice včetně blogera Alexeje Navalného nebo novinářky Julije Latyninové, která patří k nejostřejším kritikům Kremlu. Latyninová v minulých dnech z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy