Tisíc zachráněných uprchlíků za jediný den. Italové na člunech našli také těla čtyř mrtvých

ČTK ČTK
12. 7. 2016 20:52
Při šesti operacích bylo v úterý ve Středozemním moři zachráněno téměř 1000 uprchlíků. Italská pobřežní stráž oznámila, že se na palubách člunů našla těla čtyř mrtvých běženců, kteří se podle všeho udusili.
Italská armáda na břehu Středozemního moře.
Italská armáda na břehu Středozemního moře. | Foto: Reuters

Řím - Ve Středozemním moři pokračují operace na záchranu uprchlíků snažících se dostat na člunech do Itálie. Jen za úterý jich záchranáři vyzvedli 945, a to ve vzdálenosti do 48 kilometrů od libyjského pobřeží. Čtyři uprchlíci cestu nepřežili, na palubách člunů se zřejmě udusili.

Všech šest zachycených člunů vyplulo z Libye, jejíž politický chaos usnadňuje situaci převaděčům. Záchranných akcí se účastnili záchranáři z Malty, organizace Lékaři bez hranic a Sea-Watch, záchranné plavidlo Evropské unie Reina Sofia a italská armáda. Vrtulník italského námořnictva přepravil jednoho uprchlíka s dýchacími problémy na ostrov Lampedusa.

Itálie byla dlouho hlavním cílem uprchlíků, dokud hlavně loni nezačali do Evropy běženci proudit z Turecka do Řecka. Po uzavření této migrační trasy se přesuny přes Středozemní moře obnovují. I když za první pololetí letošního roku byl příliv ve srovnání s loňským obdobím nižší, zvýšil se počet mrtvých. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na začátku července oznámila, že na moři zahynulo od ledna na 2900 migrantů. Od 1.ledna do Itálie dorazilo po moři 67 tisíc uprchlíků.

Migrační vlna se netýká jenom Itálie. Podle údajů IOM dorazilo od začátku roku do Itálie, Řecka, na Kypr a do Španělska po moři 225665 migrantů. Loni za prvního půl roku proniklo na evropskou půdu touto cestou přes Středozemní moře něco málo přes 146 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy