Uprchlíci zvyšují riziko terorismu, myslí si stále více Evropanů

ČTK ČTK
12. 7. 2016 9:15
Z nejnovějšího průzkumu společnosti Pew Research Center vyplývá, že se Evropané bojí uprchlíků. Mají strach, že je připraví o práci a sociální výhody, především se ale obávají, že uprchlíci zvyšují pravděpodobnost teroristického útoku. Nejvíce negativních názorů na běžence mají Řekové, Maďaři a Italové.
Běženci v táboře Idomeni.
Běženci v táboře Idomeni. | Foto: Reuters

Washington - Přítomnost uprchlíků, kteří v posledním roce masově přicházeli do Evropy, zvyšuje pravděpodobnost teroristických útoků. Myslí si to více než polovina dotázaných v osmi z deseti zemí EU, v nichž prováděla před dvěma měsíci průzkum americká společnost Pew Research Center (PRC).

Více negativních názorů na běžence vyjadřovali respondenti v Řecku, Maďarsku, Itálii a Polsku.

Z výsledků průzkumu, které byly zveřejněny v pondělí, rovněž vyplynulo, že více než polovina dotázaných v pěti zemích se obává, že uprchlíci je připraví o práci či sociální výhody. Pro Maďary, Poláky, Řeky, Italy a Francouze je toto největší obava z přílivu uprchlíků, kterých loni přišlo do Evropy více než milion.

Vnímání běženců mezi Evropany je podle společnosti Pew Research Center částečně ovlivněno i negativními postoji vůči muslimům, kteří již v Evropě žijí. Více než šedesát procent dotázaných v Maďarsku, Itálii, Polsku a Řecku pohlíží na muslimy v jejich zemi nepříznivě.

Ve všech deseti zemích, kde společnost PRC průzkum prováděla, převažuje názor, že muslimové se chtějí odlišovat od zbytku společnosti spíše než se přizpůsobit národním zvykům a způsobu života v dané zemi. Tento názor zastává více než 60 procent dotázaných v Řecku, Maďarsku, Španělsku, Itálii a Německu.

Většina Evropanů se sice domnívá, že nedávný přiliv uprchlíků může vést k nárůstu terorismu, obavy z muslimů žijících v Evropě již déle tak velké nejsou. Jen něco přes třicet procent z dotázaných v Itálii, Maďarsku, Polsku a Řecku si myslí, že velký počet muslimů již déle žijících v jejich zemi by sympatizovalo s teroristickými skupinami, jako je třeba Islámský stát (IS).

Průzkum prováděla společnost Pew Research Center v deseti zemích, které čítají osmdesát procent obyvatel EU, od 4. dubna do 12. května. Na otázky odpovídali lidé v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku, Německu, Itálii, Švédsku, Řecku, Británii, Francii a Španělsku.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy