Pašerák štěstí. Muž z Finska už roky vozí dětem do Sýrie hračky, rozdal jich tisíce

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
11. 7. 2016 20:15
Ramimu Adhamovi před několika lety na jeho první humanitární cestu z Finska do Sýrie vnutila své hračky jeho tříletá dcera. Od té doby jich syrským dětem rozdal už tisíce. "Přinesli jsme jídlo. Když jsme ale začali rozdávat hračky, vzbudilo to obrovský rozruch. Děti přicházely odevšad," vzpomíná 43letý muž, který ve Finsku založil humanitární organizaci Suomi Syyria. Kam přijde, tam se děti začnou stavět do dlouhých front, aby dostali plyšové zvířátko, panenku nebo nějakou z dalších hraček. Cesty "pašeráka hraček", jak mu přezdívají, jsou mnohdy nebezpečné. V červnu pomáhal v ostřelovaném Aleppu, cestou zpátky navíc utrpěl zranění během teroristických útoků na letišti v Istanbulu.
Kam přijde "pašerák hraček", tam se děti začnou stavět do dlouhých front.
Kam přijde "pašerák hraček", tam se děti začnou stavět do dlouhých front. | Foto: Youtube.com/Suomi Syyria Yhteisö

Helsinky/Aleppo - Ten nápad se zrodil v hlavě jeho tříleté dcery Jasmíny. Když se Rami Adham rozhodl vyrazit z Finska na svou první ryze humanitární cestu do Sýrie, trvala na tom, že s sebou musí vzít její hračky a rozdat je místním dětem.

Úplně nezištně ale nejednala. Vymohla si, že jí táta cestou zpátky přinese jednu novou panenku.

Adham tak nakonec vyrazil s nákladem jídla a léků a asi 25 plyšovými medvídky a 36 barbínami.

Tak začal jeho příběh, ve kterém si postupně vydobyl přezdívku "pašerák hraček". Kamkoliv v Sýrii přijde, tam se děti začnou stavět do dlouhých front.

"Poprvé jsme zamířili do uprchlického tábora v blízkosti hranic. Přinesli jsme jídlo. Když jsme ale začali rozdávat hračky, vzbudilo to obrovský rozruch. Děti přicházely odevšad. Uvědomil jsem si, že na jídlo nemyslely. Chtěly prostě hračku," cituje dnes 43letého Adhama server The Telegraph.

Adham je původem Syřan, avšak už skoro třicet let žije ve Finsku. Tam také v roce 2012 založil humanitární organizaci Suomi Syyria, která Syřanům ve válkou stižené zemi nabízí zejména jídlo, ale i další pomoc.

"Sbalil jsem si batoh a s pár tisíci eury jsem se vydal na syrskou hranici, kde jsem se začal setkávat s uprchlíky," vzpomíná na dobu, kdy ho napadlo začít ve své rodné zemi pomáhat.

80 kilogramů hraček

V současné době Adham na cestu z Finska do Sýrie vyráží každé dva měsíce. Přes turecko-syrskou hranici pokaždé přináší i okolo 80 kilogramů dárků pro děti. Za čtyři roky jim do syrských měst a táborů dovezl už tisíce hraček.

Během ramadánu například obdaroval na 700 dětí v severosyrském uprchlickém táboře Atmeh.

"Tyto hračky jsou mnohem cennější než peníze na nákup jídla, přikrývek a čehokoli, co potřebují k přežití," říká dnes s nadsázkou.

"Hračky v žácích vzbuzují pocit, že na nich někomu záleží,“ potvrzuje i učitel z místní školy. Jeho syn od Adhama dostal postavičku Buzze Rakeťáka – jednoho z hlavních hrdinů amerického animovaného filmu Příběh hraček.

Šest z našich dětí zemřelo

Přinášet hmatatelnou radost syrským dětem, z nichž mnohé nikdy v životě neokusily mír, je mnohdy hodně nebezpečné. Adhamova humanitární organizace mimo jiné podporuje i sirotky v boji rozervaném Aleppu. To "pašerák" letos v červnu navštívil už po dvacáté sedmé.

"Nebezpečí, kterému jsme čelili, a také smutek, byly nepopsatelné. Šest ze sirotků, které jsme sponzorovali, během doby, co jsem tam byl, zemřelo," popsal zpětně.

O Aleppo s rebely dlouhodobě válčí vládní vojska prezidenta Bašára Asada, oběťmi bojů jsou často civilisté. "Smrt poskytuje civilistům, kteří zde žijí, úlevu. Už mnohokrát jsem slyšel lidi, jak si navzájem gratulují, že přišli o nějakého příbuzného," popsal beznadějnost místních lidí serveru Huffington Post.

Adhamova organizace během muslimského svatého měsíce v Aleppu rozdávala jídlo. A samozřejmě - jako vždy - i hračky.

Obětí teroristického útoku

Adham několikatýdenní ostřelování a výbuchy bomb, které se druhému největšímu syrskému městu nevyhnuly ani během doby ramadánu, přežil. Osudným se mu však koncem června málem stal návrat domů.

Zpátky do Helsinek totiž letěl přes Atatürkovo letiště v Istanbulu, které si za svůj cíl vybrali sebevražední útočníci. Při atentátu zemřelo více než 40 lidí. Adham pak byl jedním z více než 230 zraněných.

"Myslel jsem, že sním a že jsem stále v Sýrii," popsal děsivý okamžik Adham.

Ani tato příhoda ale muže z Finska neodradila a už se připravuje na další cestu do Sýrie, pašovat štěstí pro syrské děti. "Hračky jsou důležité," tvrdí.

Přímo v Sýrii válka podle Dětského fondu OSN (UNICEF) ohrožuje asi 6 milionů dětí, řada z nich žije v provizorních uprchlických táborech. Dalších 2,5 milionu dětí je ohroženo za hranicemi země.

 

Právě se děje

Další zprávy