Tichý vetřelec za branami. Jak Čína a KLDR vnikají do sítí

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2015 12:28
Ve Spojených státech ukradli hackeři data 4 milionů státních zaměstnanců. Jde o nejhorší kyberútok na USA. Podezřelí jsou Číňané.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Finančník George Soros před několika dny varoval na přednášce před vážným konfliktem, či dokonce válkou mezi Čínou a Spojenými státy.

A vývoj jako by mu chtěl dát zapravdu.

USA jsou v šoku z toho, že se hackerům ze zahraničí podařilo dostat k datům zhruba čtyř milionů amerických federálních zaměstnanců. Podezření padá právě na Čínu.

Nejde o první případ, ale zatím nejvážnější. Průnik se týká velkého počtu lidí.

Útočníci napadli Vládní personální úřad, který má schraňování dat o pracovnících přímo v popisu práce. Provádí kromě jiného bezpečnostní prověrky státních zaměstnanců.

Podle senátního zpravodajského výboru USA se "cizí velmoc úspěšně zaměřila na osobní data, která patří lidem s bezpečnostními prověrkami".

Američtí experti tvrdí, že čínská armáda dává dohromady obrovskou databázi o občanech a firmách USA. Zaznamenány jsou například opakované hackerské útoky na dopravní firmy, jejichž služeb využívá americké ministerstvo obrany.

Číňané jdou jak po obchodních a průmyslových tajemstvích, tak po ministerstvech a úřadech.

Společnost Mandiant, která se zabývá zabezpečováním internetové komunikace, v analýze uvádí, že v Číně existuje přibližně pětadvacet hackerských skupin. Jsou organizované státem a armádou. Není ale jasné, nakolik jsou navzájem propojeny.

V této budově v Šanghaji údajně sídlí jednotka čínské armády, která má na starosti hackerské útoky.
V této budově v Šanghaji údajně sídlí jednotka čínské armády, která má na starosti hackerské útoky. | Foto: Reuters

V rámci čínské armády působí speciální jednotky, označené čísly 61486 a 61398, zaměřené na prolamování kódů a průniky na zabezpečené servery. Sídlo mají ve dvanáctipatrové budově v Šanghaji a jejich členové berou plat jako příslušníci armády.

Jsou jich tisíce a jednou z podmínek práce v těchto jednotkách je údajně výborná znalost angličtiny.

Právě tyto hackery označilo za pachatele útoků před časem americké ministerstvo spravedlnosti.

V čínských stopách se snaží jít i Severní Korea. Armáda tam spravuje takzvaný Výbor 121, zaměřený hlavně na útoky proti sítím ve Spojených státech, Japonsku a Jižní Koreji. Napaden byl například e-mail bývalého jihokorejského prezidenta.

Podle jednoho z bývalých zaměstnanců Výboru 121, který uprchl ze země, zaměstnává tento úřad přes tisíc lidí.

Ačkoliv drtivá většina obyvatel KLDR nemá k internetu přístup, režim nakupuje pro tyto specialisty nejlepší techniku a vyplácí jim nadstandardní mzdu. Část zaměstnanců žije v různých zemích světa pod falešnou identitou.

Severokorejští hackeři jsou spojovaní s prosincovým útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures, která produkovala komedii The Interview o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una.

Agentura Reuters s odvoláním na americký bezpečnostní zdroj napsala, že Spojené státy se loni pokusily ochromit severokorejskou počítačovou síť virem Stuxnet. Podobným tomu, který v roce 2009 zasáhl Írán a zpomalil rozvoj jeho jaderného programu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," vysvětlil Babiš pro Právo.

Zrušena bude také jeho účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska, které bylo plánováno na okraj úterní konference.

před 16 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy