Armáda hackerů ve službách KLDR dokáže i zabíjet, tvrdí zběh

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 5. 2015 15:28
Přísně tajný Výbor 121 podle něj disponuje elitními hackery, kteří jsou schopni napadnout jaderné elektrárny, banky nebo třeba přehrady kdekoliv na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Pchjongjang/Soul - Severní Korea disponuje armádou hackerů, která je schopna paralyzovat celá města a - byť to může znít přehnaně - v jejíchž silách je přes internet i zabíjet.

Dokáže se totiž nabourat do systémů klíčových institucí a podniků, jako jsou například jaderné elektrárny, vodní přehrady nebo třeba zbraňové systémy.

Tvrdí to alespoň Kim Heung-Kwang, někdejší severokorejský expert na informační technologie, který v roce 2004 zběhl na jih.

Muž, jenž dvacet let vyučoval počítačovou vědu na technické univerzitě ve druhém největším severokorejském městě Hamhung, v rozhovoru pro britskou stanici BBC prohlásil, že režim v KLDR má k dispozici na 6000 hackerů a do kybernetické armády investuje 10 až 20 procent ročního vojenského rozpočtu.

Izraelská metoda

Příslušníci elitní jednotky s krycím názvem Výbor 121, kteří operují z čínského území, jsou prý vycvičeni k použití techniky zvané Stuxnet.

Stuxnet je počítačový červ - pravděpodobně izraelské provenience -, který byl schopen proniknout do řídicích systémů sofistikovaných průmyslových zařízení, například již zmíněných jaderných elektráren.

Princip spočívá v tom, že škodlivý software odhalí slabinu v operačním systému, o níž výrobce ještě neví, a nepozorovaně jejím prostřednictvím systém ovládne, aniž by jeho uživatel či provozovatel cokoliv tušil.

A podle Kima Heunga-Kwanga Severokorejci o takových slabinách v jihokorejských, ale i amerických a evropských systémech vědí a jsou schopni je využít.

Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok, mohou zabíjet lidi a ničit celá města.

"Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok. Mohou zabíjet lidi a ničit celá města," varuje expert, jenž je podle svých slov s lidmi z Výboru 121 stále v kontaktu.

"Severní Korea má připraven plán útoku ve stylu Stuxnet a je pravděpodobné, že ho naplní."

Útok na jadernou elektrárnu už proběhl

Důkaz pravdivosti jeho slov není třeba složitě hledat. Už loni hackeři KLDR napadli vodní a jadernou elektrárnu Korea Hydro and Nuclear Power Plant (KHNP).

Zmocnili se plánů komplexu, dat zaměstnanců a hrozili jeho zničením. "Až do řídicího systému reaktoru se nedostali, kdyby se jim to ale povedlo, mohlo by to vést ke katastrofě nedozírných následků," varoval Kim Heung-Kwang.

Stejně tak to byli nejspíš právě Severokorejci, kdo před vydáním satirického filmu o fiktivním atentátu na Kim Čong-una napadl systémy produkční společnosti Sony Pictures.

Výbor 121 podle západních zpravodajských služeb funguje od pozdních devadesátých let a jeho ústředí se nachází v Číně, v suterénu vyhlášené korejské restaurace.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy