Armáda hackerů ve službách KLDR dokáže i zabíjet, tvrdí zběh

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 5. 2015 15:28
Přísně tajný Výbor 121 podle něj disponuje elitními hackery, kteří jsou schopni napadnout jaderné elektrárny, banky nebo třeba přehrady kdekoliv na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Pchjongjang/Soul - Severní Korea disponuje armádou hackerů, která je schopna paralyzovat celá města a - byť to může znít přehnaně - v jejíchž silách je přes internet i zabíjet.

Dokáže se totiž nabourat do systémů klíčových institucí a podniků, jako jsou například jaderné elektrárny, vodní přehrady nebo třeba zbraňové systémy.

Tvrdí to alespoň Kim Heung-Kwang, někdejší severokorejský expert na informační technologie, který v roce 2004 zběhl na jih.

Muž, jenž dvacet let vyučoval počítačovou vědu na technické univerzitě ve druhém největším severokorejském městě Hamhung, v rozhovoru pro britskou stanici BBC prohlásil, že režim v KLDR má k dispozici na 6000 hackerů a do kybernetické armády investuje 10 až 20 procent ročního vojenského rozpočtu.

Izraelská metoda

Příslušníci elitní jednotky s krycím názvem Výbor 121, kteří operují z čínského území, jsou prý vycvičeni k použití techniky zvané Stuxnet.

Stuxnet je počítačový červ - pravděpodobně izraelské provenience -, který byl schopen proniknout do řídicích systémů sofistikovaných průmyslových zařízení, například již zmíněných jaderných elektráren.

Princip spočívá v tom, že škodlivý software odhalí slabinu v operačním systému, o níž výrobce ještě neví, a nepozorovaně jejím prostřednictvím systém ovládne, aniž by jeho uživatel či provozovatel cokoliv tušil.

A podle Kima Heunga-Kwanga Severokorejci o takových slabinách v jihokorejských, ale i amerických a evropských systémech vědí a jsou schopni je využít.

Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok, mohou zabíjet lidi a ničit celá města.

"Napadení tohoto charakteru mohou mít stejné dopady jako vojenský útok. Mohou zabíjet lidi a ničit celá města," varuje expert, jenž je podle svých slov s lidmi z Výboru 121 stále v kontaktu.

"Severní Korea má připraven plán útoku ve stylu Stuxnet a je pravděpodobné, že ho naplní."

Útok na jadernou elektrárnu už proběhl

Důkaz pravdivosti jeho slov není třeba složitě hledat. Už loni hackeři KLDR napadli vodní a jadernou elektrárnu Korea Hydro and Nuclear Power Plant (KHNP).

Zmocnili se plánů komplexu, dat zaměstnanců a hrozili jeho zničením. "Až do řídicího systému reaktoru se nedostali, kdyby se jim to ale povedlo, mohlo by to vést ke katastrofě nedozírných následků," varoval Kim Heung-Kwang.

Stejně tak to byli nejspíš právě Severokorejci, kdo před vydáním satirického filmu o fiktivním atentátu na Kim Čong-una napadl systémy produkční společnosti Sony Pictures.

Výbor 121 podle západních zpravodajských služeb funguje od pozdních devadesátých let a jeho ústředí se nachází v Číně, v suterénu vyhlášené korejské restaurace.

 

Právě se děje

Další zprávy