Sourozenci na útěku. Populární expremiérka uprchla z Thajska, kde čelí obvinění z korupce

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
25. 8. 2017 13:38
Expremiérka Jinglak Šinavatrová si měla v pátek vyslechnout rozsudek v případu zneužití moci a korupce, ve kterém jí hrozí až 10letý trest odnětí svobody. K soudu se ale nedostavila a místo toho uprchla do exilu. Zanechala v Bangkoku stovky lidí, kteří přišli k budově soudu vyjádřit populární političce podporu. Šinavatrová se těší oblibě především mezi chudým venkovským obyvatelstvem. Kvůli státním dotacím pěstitelům rýže ale přivedla zemi k obrovským ekonomickým ztrátám. Ze země utekla stejně jako před 11 lety její bratr, také bývalý thajský premiér čelící stejně jako ona korupčnímu skandálu.
Jinglak Šinavatrová byla úplně první ženou v historii zvolenou na pozici předsedy thajské vlády.
Jinglak Šinavatrová byla úplně první ženou v historii zvolenou na pozici předsedy thajské vlády. | Foto: Reuters

Bangkok - Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, která rozděluje Thajce na dva nesmiřitelné tábory, uprchla ze země. Před rozhodnutím soudu, kterému čelí kvůli obvinění z korupce.

Thajské úřady na ni v pátek vydaly zatykač, protože se nedostavila k soudnímu přelíčení, ve kterém měl rozsudek padnout.

Šinavatrová útěkem zvolila stejnou strategii jako před 11 lety její bratr, také bývalý thajský premiér, Tchaksin Šinavatra, který byl svržen pučem. I on čelil korupčnímu skandálu a zmizel do exilu za hranicemi.

Na Šinavatrovou čekaly před budovou soudu stovky jejích stoupenců, aby jí vyjádřily podporu. Armáda se kvůli tomu obává možných nepokojů.

Expremiérce za zneužití moci a nedbalost při zavádění vládních dotací na rýži, při kterých Thajsko přišlo o miliardy dolarů, hrozí až 10 let ve vězení.

Uprchla, potvrdila expremiérčina rodina

Šinavatrová svou neúčast u soudu zdůvodnila zdravotními problémy. Thajské jednotky ale mezitím posílily kontrolu hranic. Podle agentury Reuters její rodina později potvrdila, že bývalá předsedkyně vlády už uprchla.

Nejvyšší soud v reakci na to zkonfiskoval zaslanou kauci ve výši 900 000 dolarů (19,9 milionu Kč) a odložil vynesení rozsudku na 27. září.

Stoupenci bývalé premiérky se v pátek shromáždili před budovou soudu na její podporu.
Stoupenci bývalé premiérky se v pátek shromáždili před budovou soudu na její podporu. | Foto: Reuters

Nejbohatší rodina populární u nejchudších obyvatel

Padesátiletá expremiérka veškerá obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná. Její stoupenci jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit jak vliv bývalé vysoce postavené političky, tak i vliv její rodiny. Její bratr, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, byl svržen vojenským převratem v roce 2006.

Jinglak Šinavatrová byla první ženou na pozici předsedy thajské vlády. Musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, ústavní soud ji shledal vinnou ze zneužití moci.

Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, údajně kvůli znovunastolení pořádku.

Foto: Reuters

Zatykač na někdejší premiérku Šinavatrovou vyvolal v Thajsku velkou debatu a napjatou situaci.

Vojenská junta se snažila zabránit jejím stoupencům v přístupu k budově soudu ve strachu z propuknutí výtržností, informoval korespondent BBC. K nepokojům by ale mohlo vést i vyslání jednotek, které by ji měly zatknout.

Její útěk překvapil právě davy, které jí v ulicích Bangkoku vyjadřovaly podporu.

Šinavatrová zvolila stejnou taktiku jako její bratr, premiér Thajska z let 2001 a 2006. Jeden z nejbohatších Thajců vůbec, který mimo jiné vlastnil fotbalový klub Manchester City, uprchl v roce 2006 do exilu, kde se také skrývá před korupčním skandálem.

Byznysmen Tchaksin Šinavatra byl velmi populární politik především u chudého venkovského obyvatelstva. Příznivce měl také u studentů a levicových aktivistů. S jeho sesazením Thajsko pohltila vlna politického násilí, které vyvrcholilo masakrem demonstrantů v Bangkoku v roce 2010.

Foto: Reuters

Dotovaná rýže a krach exportu

Do čela jeho politické strany Puea Thai pak jeho stoupenci nominovali právě Jinglak, v roce 2011 ji parlament zvolil za premiérku. Svým programem slibujícím snížení chudoby a podporu podnikání si i ona získala velkou popularitu.

Krátce po nástupu do čela thajské vlády zahájila kroky na zvýšení příjmů farmářů na venkově.

Začala proto poskytovat zemědělcům pěstujícím rýži státní dotace téměř dvojnásobně převyšující tržní cenu rýže. To ale mělo zničující dopad na export cenné thajské suroviny. Vytvořily se obrovské zásoby rýže, kterou země nedokázala prodat.

Podle BBC přišlo thajské království o zisk osmi miliard dolarů.

Oba sourozenci, kteří se nyní ukrývají v zahraničí, mají velkou podporu mezi venkovským obyvatelstvem, zatímco městská střední třída je silně kritizuje.

Staronová junta a nový král

Od roku 2014 v Thajsku vládne vojenská junta, která je vnímána jako stabilizující prvek jinak rozdělené země. Armáda však zavedla cenzuru a potírá opozici. Podle listu The Economist od té doby stoupá počet vězněných kritiků vojenské vlády, mezi nimiž jsou politici, novináři, studenti nebo intelektuálové.

Království má od konce loňského roku nového panovníka, prohlášen jím byl dnes už 65letý Mahá Vatčirálongkón. Jeho otec, masově oblíbený král Ráma IX., zemřel loni v říjnu ve věku 88 let, zemi vládl sedm desetiletí a pro její obyvatele byl zárukou stability v době řady vojenských převratů a politických turbulencí. Zemřel coby nejdéle vládnoucí monarcha na světě. Není proto divu, že absolutní většina Thajců do té doby jiného krále nikdy ani nezažila. Jeho jediný syn Vatčirálongkón má oproti tomu v zemi spíše pověst playboye opředeného skandály a užívajícího si rozmařilého života v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy