V Thajsku začal největší proces s moderními otrokáři v historii země, 62 lidí soud shledal vinnými

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2017 21:32
Bývalí úředníci nebo příslušníci armády jsou mezi více než stovkou lidí, kteří stanuli před soudem v Thajsku. Zatím 62 z nich bylo shledáno vinnými z obchodování s lidmi. Generál Manas Kongpen, jedna z klíčových figur procesu, dostal 27 let vězení, informovaly agentury Reuters a DPA. Thajsko bylo historicky zdrojem, destinací i tranzitní zemí pro pašování mužů, žen a dětí. Pašeráci je mimo jiné převáželi z chudých oblastí v Laosu, Kambodži a Barmy do Thajska nebo Malajsie, kde je prodali do moderního otroctví. Využívali je přitom jako dělníky nebo je nutili k prostituci.
Jde o největší proces s pašeráky lidí v historii Thajska, před soudem stanulo celkem 103 osob.
Jde o největší proces s pašeráky lidí v historii Thajska, před soudem stanulo celkem 103 osob. | Foto: Reuters

Bangkok - Soud v Bangkoku ve středu uznal vinnými 62 osob obžalovaných z pašování lidí přes hranice Thajska s Malajsií a z obchodování s otroky. Generál Manas Kongpen, jedna z klíčových figur procesu, dostal 27 let vězení, informovaly agentury Reuters a DPA. 

Podle Reuters jde o největší proces s pašeráky lidí v historii země. Celkem před soudem stanulo 103 osob, mezi nimi i bývalí úředníci a příslušníci armády.

Třebaže se očekávalo, že rozsudky zazní až ve čtvrtek, přinejmenším některé verdikty byly nakonec vyneseny ještě ve středu.

Agentury a zpravodajské servery ovšem uvádějí rozdílné výše trestů. Agentura AP napsala, že soud udělil tresty od čtyř do 50 let vězení. Odvolala se přitom na místní představitele. Agentura Reuters uvedla, že nejvyšší trest odnětí svobody činí 94 let. Zpravodajský server BBC napsal, že dva vysoce postavení úředníci státní správy byli odsouzeni k 75 letům vězení. AP, Reuters a DPA se shodují v počtu odsouzených, ale neupřesňují, zda proces bude pokračovat, anebo je počet odsouzených konečný.

Někteří obžalovaní byli shledáni vinnými i z podílu na mezinárodním organizovaném zločinu a z násilného zadržování osob, které následně v některých případech vedlo ke znásilnění a smrti.

Bangkok zahájil vyšetřování pašeráckých skupin, když se v květnu 2015 našlo 26 těl pohřbených v mělkých hrobech v džungli nedaleko thajsko-malajsijské hranice.

Thajsko bylo historicky zdrojem, destinací i tranzitní zemí pro pašování mužů, žen a dětí. Pašeráci je mimo jiné převáželi z chudých oblastí v Laosu, Kambodži a Barmy do Thajska nebo Malajsie, kde je prodali do moderního otroctví. Využívali je přitom jako dělníky nebo je nutili k prostituci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy