V Thajsku začal největší proces s moderními otrokáři v historii země, 62 lidí soud shledal vinnými

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2017 21:32
Bývalí úředníci nebo příslušníci armády jsou mezi více než stovkou lidí, kteří stanuli před soudem v Thajsku. Zatím 62 z nich bylo shledáno vinnými z obchodování s lidmi. Generál Manas Kongpen, jedna z klíčových figur procesu, dostal 27 let vězení, informovaly agentury Reuters a DPA. Thajsko bylo historicky zdrojem, destinací i tranzitní zemí pro pašování mužů, žen a dětí. Pašeráci je mimo jiné převáželi z chudých oblastí v Laosu, Kambodži a Barmy do Thajska nebo Malajsie, kde je prodali do moderního otroctví. Využívali je přitom jako dělníky nebo je nutili k prostituci.
Jde o největší proces s pašeráky lidí v historii Thajska, před soudem stanulo celkem 103 osob.
Jde o největší proces s pašeráky lidí v historii Thajska, před soudem stanulo celkem 103 osob. | Foto: Reuters

Bangkok - Soud v Bangkoku ve středu uznal vinnými 62 osob obžalovaných z pašování lidí přes hranice Thajska s Malajsií a z obchodování s otroky. Generál Manas Kongpen, jedna z klíčových figur procesu, dostal 27 let vězení, informovaly agentury Reuters a DPA. 

Podle Reuters jde o největší proces s pašeráky lidí v historii země. Celkem před soudem stanulo 103 osob, mezi nimi i bývalí úředníci a příslušníci armády.

Třebaže se očekávalo, že rozsudky zazní až ve čtvrtek, přinejmenším některé verdikty byly nakonec vyneseny ještě ve středu.

Agentury a zpravodajské servery ovšem uvádějí rozdílné výše trestů. Agentura AP napsala, že soud udělil tresty od čtyř do 50 let vězení. Odvolala se přitom na místní představitele. Agentura Reuters uvedla, že nejvyšší trest odnětí svobody činí 94 let. Zpravodajský server BBC napsal, že dva vysoce postavení úředníci státní správy byli odsouzeni k 75 letům vězení. AP, Reuters a DPA se shodují v počtu odsouzených, ale neupřesňují, zda proces bude pokračovat, anebo je počet odsouzených konečný.

Někteří obžalovaní byli shledáni vinnými i z podílu na mezinárodním organizovaném zločinu a z násilného zadržování osob, které následně v některých případech vedlo ke znásilnění a smrti.

Bangkok zahájil vyšetřování pašeráckých skupin, když se v květnu 2015 našlo 26 těl pohřbených v mělkých hrobech v džungli nedaleko thajsko-malajsijské hranice.

Thajsko bylo historicky zdrojem, destinací i tranzitní zemí pro pašování mužů, žen a dětí. Pašeráci je mimo jiné převáželi z chudých oblastí v Laosu, Kambodži a Barmy do Thajska nebo Malajsie, kde je prodali do moderního otroctví. Využívali je přitom jako dělníky nebo je nutili k prostituci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy