Thajští generálové přitvrzují. Muži hrozí 32 roků vězení za olajkování příspěvku o králi

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2015 15:09
Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku králova psa. Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.
Oslavy králových 88.narozenin
Oslavy králových 88.narozenin | Foto: Reuters

BangkokThajská justice přitvrzuje vůči všem, kdo na internetu kritizují nebo šíří kritiku krále a monarchie.

Sedmadvacetiletého Thanakorna Sirijabúna zatkla policie poté, co na Facebooku olajkoval upravené fotografie, údajně dehonestující krále Pchúmipchona Adundéta. Zároveň sdílel grafiku o korupci v Thajsku.

Je obviněn z pobuřování a porušení zákona o počítačové kriminalitě. Podle thajských médií mu hrozí až dvaatřicet let vězení.

Během uplynulého půl roku jde o několikátý případ zatčení kvůli urážce krále. Dva lidé, obvinění letos ze stejného zločinu, ve vazbě za nejasných okolností zemřeli.

V srpnu poslal soudce na třicet let do vězení osmačtyřicetiletého muže, který na internetu zveřejňoval fotografie monarchy. Podle rozsudku krále zesměšňovaly.

Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku panovníkova psa.

Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.

Nynější zákony umožňují velmi volný výklad ústavního článku 44, který umožňuje zatknout a obvinit každého, kdo je hrozbou pro národní bezpečnost. Policie a armáda mají také právo zatknout kohokoliv na sedm dní bez udání důvodu.

Armáda slíbila referendum o nové ústavě a nové parlamentní volby, obojí však odložila na neurčito.

Králi Pchúmipchonu Adundétovi je už osmaosmdesát let a je služebně nejstarší hlavou státu na světě. Vládne od roku 1946, od vraždy svého staršího bratra. Viník zločinu nebyl nikdy vypátrán.

Adundét má zdravotní problémy a letos byl několik měsíců hospitalizován. Na veřejnosti se objevuje zřídka.

Armáda důsledně střeží, aby zákony, zapovídající jeho kritiku, dodržovali i cizinci. Například kniha amerického autora Paula Handleye Král se nikdy nesměje, která popisuje monarchův podíl na několika krvavých vojenských převratech, je v Thajsku zakázána.

Letos vyšlo v zemi vydání novin New York Times s několika bílými místy. Cenzura nepovolila vytisknout články o trestech za urážku krále a o špatné ekonomické situaci země pod vládou generálů.

 

Právě se děje

Další zprávy