Thajci pátrají po mužích, kteří podle Moskvy přijeli vraždit ruské turisty

Martin Novák Martin Novák
8. 12. 2015 6:24
Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí především na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bangkok – Turisté jsou oblíbeným terčem teroristů. Thajské ozbrojené síly jsou nyní v pohotovosti v letoviscích a metropoli Bangkoku kvůli hrozbě, která se dostala i na veřejnost.

Pátrají po Syřanech, podezřelých z napojení na Islámský stát a z plánování útoků především na ruské turisty.

Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku.
Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku. | Foto: Reuters

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) předala Thajcům minulý týden varování, že skupina mužů chystá vraždu Rusů. Informace pronikla na sociální sítě. Thajská policie přiznala, že dokument je pravý a zároveň vyzvala obyvatele ke klidu.

Teď hledá čtyři Syřany, kterým vypršela thajská víza, ale neodletěli ze země.

Možné hrozby nebere thajská vláda na lehkou váhu. Letos v srpnu usmrtila dvacet lidí bomba, nastražená u hinduistické svatyně Erawan v centru Bangkoku.

Atentát ale neměl nic společného s Islámským státem. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že jde o pomstu za repatriaci čínských muslimských Ujgurů do Číny (Thajsko je místem, kterým procházejí Ujguři z Číny do Turecka).

Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí.
Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí. | Foto: Martin Novák

Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.

"Veřejnost by neměla panikařit, protože thajské bezpečností síly jsou schopné hrozbu odvrátit. Zároveň by média - a vůbec kdokoliv - neměla zveřejňovat podrobnosti o dokumentu, protože mohou být obviněna z porušení zákona a počítačové kriminality,“ uvedl šéf thajské Národní bezpečností rady generál Thawil Netniyom.

Moskva varovala Bangkok, že deset mužů, kteří chtějí útočit na ruské cíle, vstoupilo do Thajska ve druhé polovině října. Mluvčí policie Songpol Wattanachai řekl novinářům, že není jasné, jestli tito lidé skutečně do Thajska přicestovali.

Přes srpnový výbuch v Bangkoku Thajsko letos očekává rekordní počet turistů. I s výhledem na závěrečné dny roku jich přijelo přes třicet milionů. O nárůst se starají především Číňané.

Naopak se očekává úbytek Rusů v Egyptě a Turecku. 30. října zničila ruský letoun společnosti Metrojet po startu z letiště v Šarm aš-Šajchu na Sinaji bomba, zemřelo všech 224 lidí na palubě.

K bojkotu Turecka jako turistické destinace vyzvala ruská vláda po sestřelení letounu Su-24 na turecko-syrském pomezí 24. listopadu.

Kvůli ekonomickým problémům a propadu rublu však klesá i počet Rusů, jezdících na dovolenou do Thajska. Například letos v lednu jich přijelo do asijské země 145 tisíc, o rok dříve ve stejném měsíci 270 tisíc.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy