Thajci pátrají po mužích, kteří podle Moskvy přijeli vraždit ruské turisty

Martin Novák Martin Novák
8. 12. 2015 6:24
Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí především na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bangkok – Turisté jsou oblíbeným terčem teroristů. Thajské ozbrojené síly jsou nyní v pohotovosti v letoviscích a metropoli Bangkoku kvůli hrozbě, která se dostala i na veřejnost.

Pátrají po Syřanech, podezřelých z napojení na Islámský stát a z plánování útoků především na ruské turisty.

Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku.
Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku. | Foto: Reuters

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) předala Thajcům minulý týden varování, že skupina mužů chystá vraždu Rusů. Informace pronikla na sociální sítě. Thajská policie přiznala, že dokument je pravý a zároveň vyzvala obyvatele ke klidu.

Teď hledá čtyři Syřany, kterým vypršela thajská víza, ale neodletěli ze země.

Možné hrozby nebere thajská vláda na lehkou váhu. Letos v srpnu usmrtila dvacet lidí bomba, nastražená u hinduistické svatyně Erawan v centru Bangkoku.

Atentát ale neměl nic společného s Islámským státem. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že jde o pomstu za repatriaci čínských muslimských Ujgurů do Číny (Thajsko je místem, kterým procházejí Ujguři z Číny do Turecka).

Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí.
Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí. | Foto: Martin Novák

Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.

"Veřejnost by neměla panikařit, protože thajské bezpečností síly jsou schopné hrozbu odvrátit. Zároveň by média - a vůbec kdokoliv - neměla zveřejňovat podrobnosti o dokumentu, protože mohou být obviněna z porušení zákona a počítačové kriminality,“ uvedl šéf thajské Národní bezpečností rady generál Thawil Netniyom.

Moskva varovala Bangkok, že deset mužů, kteří chtějí útočit na ruské cíle, vstoupilo do Thajska ve druhé polovině října. Mluvčí policie Songpol Wattanachai řekl novinářům, že není jasné, jestli tito lidé skutečně do Thajska přicestovali.

Přes srpnový výbuch v Bangkoku Thajsko letos očekává rekordní počet turistů. I s výhledem na závěrečné dny roku jich přijelo přes třicet milionů. O nárůst se starají především Číňané.

Naopak se očekává úbytek Rusů v Egyptě a Turecku. 30. října zničila ruský letoun společnosti Metrojet po startu z letiště v Šarm aš-Šajchu na Sinaji bomba, zemřelo všech 224 lidí na palubě.

K bojkotu Turecka jako turistické destinace vyzvala ruská vláda po sestřelení letounu Su-24 na turecko-syrském pomezí 24. listopadu.

Kvůli ekonomickým problémům a propadu rublu však klesá i počet Rusů, jezdících na dovolenou do Thajska. Například letos v lednu jich přijelo do asijské země 145 tisíc, o rok dříve ve stejném měsíci 270 tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy