Thajci pátrají po mužích, kteří podle Moskvy přijeli vraždit ruské turisty

Martin Novák Martin Novák
8. 12. 2015 6:24
Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí především na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku.
Thajský policista před francouzským velvyslanectvím v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bangkok – Turisté jsou oblíbeným terčem teroristů. Thajské ozbrojené síly jsou nyní v pohotovosti v letoviscích a metropoli Bangkoku kvůli hrozbě, která se dostala i na veřejnost.

Pátrají po Syřanech, podezřelých z napojení na Islámský stát a z plánování útoků především na ruské turisty.

Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku.
Brána ruského velvyslanectví v Bangkoku. | Foto: Reuters

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) předala Thajcům minulý týden varování, že skupina mužů chystá vraždu Rusů. Informace pronikla na sociální sítě. Thajská policie přiznala, že dokument je pravý a zároveň vyzvala obyvatele ke klidu.

Teď hledá čtyři Syřany, kterým vypršela thajská víza, ale neodletěli ze země.

Možné hrozby nebere thajská vláda na lehkou váhu. Letos v srpnu usmrtila dvacet lidí bomba, nastražená u hinduistické svatyně Erawan v centru Bangkoku.

Atentát ale neměl nic společného s Islámským státem. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že jde o pomstu za repatriaci čínských muslimských Ujgurů do Číny (Thajsko je místem, kterým procházejí Ujguři z Číny do Turecka).

Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí.
Výbuch u svatyně Erawan na rušné křižovatce si v Bangkoku v srpnu vyžádal 20 obětí. | Foto: Martin Novák

Posílené policejní hlídky stráží především centrum Bangkoku a letoviska Phuket a Pattája. Z dostupných informací vyplývá, že zvýšená bezpečnostní opatření platí na bangkokské ulici Chao San, proslulé mnoha hotely, restauracemi, tetovacími salony a vůbec různými službami pro západní turisty.

"Veřejnost by neměla panikařit, protože thajské bezpečností síly jsou schopné hrozbu odvrátit. Zároveň by média - a vůbec kdokoliv - neměla zveřejňovat podrobnosti o dokumentu, protože mohou být obviněna z porušení zákona a počítačové kriminality,“ uvedl šéf thajské Národní bezpečností rady generál Thawil Netniyom.

Moskva varovala Bangkok, že deset mužů, kteří chtějí útočit na ruské cíle, vstoupilo do Thajska ve druhé polovině října. Mluvčí policie Songpol Wattanachai řekl novinářům, že není jasné, jestli tito lidé skutečně do Thajska přicestovali.

Přes srpnový výbuch v Bangkoku Thajsko letos očekává rekordní počet turistů. I s výhledem na závěrečné dny roku jich přijelo přes třicet milionů. O nárůst se starají především Číňané.

Naopak se očekává úbytek Rusů v Egyptě a Turecku. 30. října zničila ruský letoun společnosti Metrojet po startu z letiště v Šarm aš-Šajchu na Sinaji bomba, zemřelo všech 224 lidí na palubě.

K bojkotu Turecka jako turistické destinace vyzvala ruská vláda po sestřelení letounu Su-24 na turecko-syrském pomezí 24. listopadu.

Kvůli ekonomickým problémům a propadu rublu však klesá i počet Rusů, jezdících na dovolenou do Thajska. Například letos v lednu jich přijelo do asijské země 145 tisíc, o rok dříve ve stejném měsíci 270 tisíc.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy