Bangkok - Thajská vládnoucí junta zrušila stanné právo, které v zemi platilo od převratu před více než deseti měsíci. Junta to oznámila ve svém televizním prohlášení, uvedly světové agentury.
Armáda, která v Thajsku převzala moc loni 22. května, bude mít ale i nadále velmi široké pravomoci zaručené prozatímní ústavou. Patří mezi ně například zatýkání bez soudního příkazu či zadržování lidí bez jakéhokoli obvinění, uvedla agentura Reuters.
"Už není potřeba používat stanné právo... Král dovolil, aby bylo stanné právo od 1. dubna zrušeno," citovala z prohlášení junty thajská média.
V čele thajské vlády stála až do loňského května premiérka Jinglak Šinavatrová. Ta ale musela odstoupit, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci, což vyvolalo v zemi nepokoje a střety mezi dvěma hlavními politickými tábory, při kterých přišlo o život téměř 30 lidí. Armáda pak v zemi 22. května provedla státní převrat s cílem obnovit pořádek a prosadit politické reformy. Pozastavila rovněž platnost ústavy a vyhlásila zákaz nočního vycházení.
Stanné právo zakazovalo veškerá politická shromáždění a dávalo vládnoucí juntě široké pravomoci. O většinu z nich nepřijde. Zrušení stanného práva ale uvítaly zejména cestovní kanceláře. Turistika, která tvoří téměř 10 procent thajského HDP, se stále ještě vzpamatovává z loňského převratu. Tehdy zavedení stanného práva znemožnilo některým turistům pořídit si do země cestovní pojištění, uvedla agentura Reuters.
Junta slíbila, že po uskutečnění reforem a politické stabilizaci země obnoví demokracii a vypíše volby. Thajský král Pchúmipchon Adundét loni v červenci schválil juntou předloženou prozatímní ústavu. Ta má platit jeden rok a zahrnuje mimo jiné zřízení civilní přechodné vlády a rady, která má vypracovat novou ústavu. Junta již dříve sdělila, že volby nevypíše dřív než na říjen 2015.