Thajská expremiérka čelí obžalobě kvůli obchodu s rýží

ČTK ČTK
19. 2. 2015 11:00
Jinglak Šinavatrové hrozí za kontroverzní dotace až desetiletý trest vězení.
Jinglak Šinavatrová na starším snímku.
Jinglak Šinavatrová na starším snímku. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský generální prokurátor vznesl obžalobu proti bývalé premiérce Jinglak Šinavatrové, a to za kontroverzní dotace týkající se obchodu s rýží.

Bude-li shledána vinnou, hrozí jí až desetiletý trest vězení.

Protikorupční úřad žádá, aby Šinavatrová nesla osobní odpovědnost za ztrátu, kterou její chování znamenalo pro státní rozpočet.

Pětiletý zákaz působení v politice

Šinavatrová musela odstoupit loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda. Krátce potom se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže a Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

Čtvrteční rozhodnutí generální prokuratury oznámil nejvyšší soud, ale expremiérka v soudní síni nebyla. O tom, zda bude případ postoupen trestnímu soudu, se definitivně rozhodne 19. března.

V kauze týkající se rýže údajně vláda od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o miliardy dolarů. Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Protikorupční komise poslala ministerstvu financí dopis se žádostí, aby byla Šinavatrová pohnána před civilní soud za to, že tento mechanismus připravil stát o 600 miliard bátů (440 miliard korun).

Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy