Thajská expremiérka čelí obžalobě kvůli obchodu s rýží

ČTK ČTK
19. 2. 2015 11:00
Jinglak Šinavatrové hrozí za kontroverzní dotace až desetiletý trest vězení.
Jinglak Šinavatrová na starším snímku.
Jinglak Šinavatrová na starším snímku. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský generální prokurátor vznesl obžalobu proti bývalé premiérce Jinglak Šinavatrové, a to za kontroverzní dotace týkající se obchodu s rýží.

Bude-li shledána vinnou, hrozí jí až desetiletý trest vězení.

Protikorupční úřad žádá, aby Šinavatrová nesla osobní odpovědnost za ztrátu, kterou její chování znamenalo pro státní rozpočet.

Pětiletý zákaz působení v politice

Šinavatrová musela odstoupit loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda. Krátce potom se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže a Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

Čtvrteční rozhodnutí generální prokuratury oznámil nejvyšší soud, ale expremiérka v soudní síni nebyla. O tom, zda bude případ postoupen trestnímu soudu, se definitivně rozhodne 19. března.

V kauze týkající se rýže údajně vláda od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o miliardy dolarů. Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Protikorupční komise poslala ministerstvu financí dopis se žádostí, aby byla Šinavatrová pohnána před civilní soud za to, že tento mechanismus připravil stát o 600 miliard bátů (440 miliard korun).

Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy