Poslední krok v legislativním procesu přišel týden poté, co návrh definitivně dokončil cestu státním parlamentem. Ten volební restrikce schválil až při letošní druhé mimořádné schůzi. Demokratičtí zákonodárci proces o několik týdnů zdrželi, když těsně před koncem řádné schůze opustili Sněmovnu reprezentantů a následně blokovali usnášeníschopnost komory i při první schůzi mimořádné.
Nakonec ale nezabránili zákazu volit z okénka auta nebo zřizovat volební místa, jež mají otevřeno 24 hodin. Přijatá reforma kromě toho zpřísňuje požadavky spojené s korespondenčním hlasováním a brání úřadům v rozesílání nevyžádaných žádostí o poštovní hlasovací lístek. Dále posiluje pozici stranických volebních pozorovatelů a zužuje seznam těch, kdo mohou pomáhat voličům se zdravotním postižením či jazykovou bariérou, píše agentura Reuters.
"Zajišťuje, že každý právoplatný volič bude mít možnost hlasovat," řekl o balíčku guvernér Abbott při úterním podpisovém ceremoniálu. Nová opatření podle něj zároveň ztěžují "podvádění v hlasovacích místnostech v Texasu".
Nová opatření v Texasu zapadají do širší kampaně republikánských zákonodárců, kteří napříč Spojenými státy ve jménu "volební integrity" prosazují nebo prosadili restriktivní úpravy v návaznosti na loňské volby poznamenané nepodloženými tvrzeními o podvodech. Podle výzkumného ústavu Brennan Center for Justice od voleb zavedlo nejméně 18 států nové hlasovací restrikce. Jsou mezi nimi i Florida, Georgia a Arizona.
Demokratičtí politici, ale i řada aktivistů, akademiků a dalších komentátorů považují tyto kroky za kampaň namířenou proti skupinám voličů, které spíše podporují demokraty. V případě texaského zákona oponenti se zahájením právních kroků nečekali na guvernérův podpis.
Americká unie občanských práv (ACLU) a různé skupiny hájící práva menšin už minulý týden u federálního soudu podaly oddělené žaloby, které viní texaské republikány z porušení federálního volebního práva a vědomé diskriminace menšin.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová nový texaský zákon označila za "jeden z nejvíce restriktivních v zemi". Prezident Joe Biden o probíhajícím zpřísňování volebních pravidel v republikány ovládaných státech hovoří jako o útoku na demokracii a dnes opět vyzval Kongres, aby na vývoj reagoval federální reformou.