Huntsville - Neochota úředníků poslala v americkém Texasu na popraviště odsouzence. Odmítli totiž zůstat v práci déle. Od smrti přitom Michaela Richarda dělilo pouhých dvacet minut.
Případ, který vyvolal v Texasu skandál, se udál 25. září. Právě tento den dopoledne totiž Nejvyšší soud oznámil, že přijal stížnost na nehumánní praxi zabíjení odsouzenců smrtící injekcí a oznámil, že se kauzou bude zabývat na jaře příštího roku.
Pro právníky Michaela Richarda, který byl před dvaceti lety odsouzen na smrt za vraždu a znásilnění, tak začal závod s časem. Jejich klient měl být totiž večer popraven.
Popravy ve světě
Čína 1010 Írán 177 Pákistán 82 Irák 65 Súdán 54 USA 53 Zdroj: Amnesty International. Údaje za rok 2006."Zavíráme za 10 minut"
Přesně v 16 hodin 50 minut, tedy deset minut před koncem pracovní doby, zavolali úředníkům texaského trestního tribunálu, že za půl hodiny dorazí s čerstvým výnosem Nejvyššího soudu. Jenže se jim dostalo stručné odpovědi: "Zavíráme za deset minut".
Advokáti tak museli zkusit poslední šanci: dovolat se zpět k Nejvyššímu soudu, který má v době plánované popravy pohotovost. Jenže ani tam nedokázali Richardově popravě zabránit. Nejvyšší soud totiž může rozhodnout až poté, co obdrží souhlas místního soudce.
Richardovi tak vstříkli do krve smtící koktejl a lékař po osmé hodině večer konstatoval smrt.
"Urychlit popravu muže, byť špatné povahy, jen kvůli úředníkům, kteří nebyli schopni ustoupit ze své byrokratické procedury, je mrzký akt," napsal o případu deník Dallas Morning News.
Letos bylo v USA popraveno 41 lidí, většinou právě injekcí. Nejvíce poprav má na svém kontě Texas - od znovuzavedení trestu smrti v roce 1976 tu státní moc usmrtila čtyři stovky zločinců.