New York - V Sýrii ani Iráku nikdy nebyl a žádný teroristický výcvik neabsolvoval. Stačilo mu jen vypůjčit si dodávku.
Vraždil jménem radikální organizace Islámský stát, kterou znal jen z médií a sociálních sítí.
Profil devětadvacetiletého Uzbeka Sayfulla Saipova, který v úterý připravil na newyorském Manhattanu o život nejméně osm lidí, sedí i na teroristy z Evropy.
Nejsou to navrátilci z Islámského státu. Vesměs jde o lidi, kteří se na dálku - buď přes internet, nebo prostřednictvím radikálů ve svém okolí - indoktrinovali džihádistickou ideologií. A pak následovali výzvy islamistických předáků k zabíjení nepřátel tam, kde mají příležitost.
V Nice, Berlíně, Stockholmu, Manchesteru, Londýně i Barceloně vraždil stejný typ teroristy.
Inspirovaný a motivovaný Islámským státem, aniž by s touto organizací přišel přímo do kontaktu nebo by uměl nějak nadstandardně zacházet s výbušninami a střelnými zbraněmi. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že na sociálních sítích sledoval účty s džihádistickým obsahem.
Série útoků nákladními vozy či dodávkami začala v červenci 2016 ve francouzském Nice a stále pokračuje. Jako nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak vraždit a vyvolat paniku a strach.
Policie ho "znala" jen kvůli pokutám
Sayfullo Saipov si dodávku vypůjčil - stejně jako v srpnu atentátníci z Barcelony. Podle dostupných informací nebyl v USA podezřelý ze sympatií k radikálnímu islamismu.
V kabině dodávky ale zanechal papír s prohlášením, že jednal jménem Islámského státu. Policisté tam nalezli také několik nožů.
Policejní záznamy měl, jenže jenom kvůli dopravním přestupkům. Všechny pokuty navíc zaplatil.
Ve Spojených státech žil od roku 2010. Měl takzvanou zelenou kartu, která mu umožňovala legálně pracovat, aniž by byl americkým občanem.
Žil postupně v Ohiu, na Floridě a v New Jersey. Pracoval jako řidič nákladního vozu a dříve taky jezdil jako řidič přepravní služby Uber.
Nebezpečná Střední Asie
Není to poprvé, co je teror spojován s Uzbeky. Z této středoasijské země pocházeli i strůjci dubnových útoků v petrohradském metru (patnáct obětí) a ve Stockholmu (pět mrtvých).
Rovněž novoroční střelbu v istanbulském nočním klubu, která si vyžádala 39 obětí, měl na svědomí útočník z Uzbekistánu.
Uzbekistan is not on the list of countries covered in Trump’s latest travel ban. https://t.co/NS3sQ8PhdJ
— Jim Sciutto (@jimsciutto) November 1, 2017
Expert na Střední Asii a šéfredaktor serveru Fergana.ru Daniil Kislov ale nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Uzbekistán není až takovým "podhoubím" pro teroristy, jak se na první pohled může zdát.
"Ve všech státech středoasijského regionu jsou džihádistické a islamistické organizace zakázány. Jediným místem, kde tyto skupiny pololegálně fungují, je jih Kyrgyzstánu, obývaný hlavně etnickými Uzbeky. To je ale hlavně kvůli tomu, že stát tam obecně má dost omezenou moc," uvedl Kislov.
"Pokud se podíváte na to, kdo ze Střední Asie odešel bojovat na stranu Islámského státu do Sýrie, najdete tam hodně Kazachů, Kyrgyzů nebo Tádžiků. Většina tam ale neodchází z domovských zemí, ale z Ruska, kde je obcházejí verbíři," dodal odborník.
Zatím není jasné, zda si terorista záměrně vybral cíl blízko bývalých věží Světového obchodního centra, do kterých 11. září 2001 narazila letadla ovládaná atentátníky z al-Káidy.
Jde ale každopádně o první útok s islamistickým pozadím v největším americkém městě od 11. září.