Terorista si za útoky na Bali odsedí 20 let

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 6. 2012 16:34
Otázky a odpovědi k jednomu z nejhorších teroristických útoků na zahraniční turisty
Umar Patek u soudu.
Umar Patek u soudu. | Foto: Reuters

Jakarta - Indonéský soud vynesl ortel nad islámským fanatikem Umarem Patekem. Za podíl na přípravě bombových útoků na Bali v roce 2002 má strávit za mřížemi příštích 20 let.

Pětačtyřicetiletý Patek čelil obvinění ze šesti těžkých trestných činů, včetně terorismu. Podle prokuratury se mimo jiné podílel na přípravě bomb tím, že "míchal chemikálie".

Patek své činy nepopřel, ale vyjádřil lítost. A prohlásil, že byl "od začátku proti tomu". Prokuratura pro něj žádala doživotí.

Od krvavých útoků, které šokovaly svět, letos uplyne deset let. Připomeňte si, k čemu na Bali došlo a proč zemřely dvě stovky lidí.

Proč teroristé udeřili právě na Bali?

Bali je jeden z 17 508 indonéských ostrovů. Je to nejzápadnější ostrov Malých Sund a s 3,6 miliony obyvatel se v rámci Indonésie řadí k těm větším. Pro tuto 230milionovou zemi je Bali, rozléhající se mezi Jávou a Lombokem, podstatné tím, že je její nejnavštěvovanější turistickou destinací.

Na Bali se rekreují lidé z celého světa. Tím, že se útoky odehrály právě tam, na sebe islamisté strhli velkou pozornost.

K čemu na Bali došlo?

K explozi tří silných bomb v přímořském turistickém letovisku Kútá. K útokům došlo 12. října 2002 večer. První bomba vybuchla přímo před nočním klubem Sari, druhá před známým Paddyho barem. Oba podniky byly v té chvíli plné turistů.

Třetí trhavinu teroristé nastražili před honorární konzulát Spojených států.

Foto: Reuters

Jaké byly následky?

Hrozivé. Zemřelo 202 lidí, převážně cizinců z celkem 21 zemí. Na 300 dalších jich utrpělo zranění. Nejničivější byla bomba před klubem Sari. Ta před americkým konzulátem naopak napáchala pouze materiální škody. Nejvíce mrtvých - 88 - pocházelo z Austrálie, 38 z Indonésie a 28 z Velké Británie.

Kdo a proč útok zosnoval?

Stála za ním Islámská teroristická organizace Džamá Islámíja. Jedná se o skupinu náboženských fanatiků, která se zformovala v osmdesátých letech minulého století v Indonésii, na základech tamního ortodoxního muslimského učení z přelomu 40. a 50. let.

Džamá Islámíja má vazby na Al-Káidu a v minulosti už se přihlásila k několika teroristickým útokům. Naposledy v roce 2005, kdy v restauraci na Bali vybuchla další bomba, která zabila 20 lidí.

O co teroristům jde?

O rozbití indonéského sekulárního státu. Nahradit by ho měla striktně islámská země, jež by se rozléhala na území jižního Thajska, Malajsie, Indonésie a jižních Filipín.

Amrozi, přezdívaný
Amrozi, přezdívaný | Foto: Reuters

Kdo útok provedl a jak útočníci dopadli?

Přímo na útoku se podle indonéské policie podílela osmičlenná skupina. Postupně bylo ale zatčeno 33 lidí.

První tři z dopadených už byli odsouzeni a v listopadu 2008 i popraveni. Jedná se o mechanika, který nakupoval chemikálie potřebné pro výrobu bomb Amroziho Nurhasyima, Aliho Ghufrona a Imama Samudru, považovaného za mozek celé skupiny.

Dva další podezřelí byli zabiti při policejních raziích.

Kdo je Umar Patek a jaký měl na útocích podíl?

Terorista. Až do loňského zadržení v pákistánském městě Abbottábád (kde byl zabit Usáma bin Ládin) patřil k nejhledanějším teroristům světa.

Foto: Reuters

Nepátrali po něm jen Indonésané, ale také Australané a Američané.

Ti na jeho hlavu vyhlásili odměnu ve výši milion dolarů. Kromě útoků na Bali měl pomáhat s přípravou bomb i při útocích o Vánocích 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy