Tělesné cvičení může také škodit. Nikdo ale neví proč

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2012 19:19
Jedno z deseti srdcí sportem trpí. Není to věkem, pohlavím ani kondicí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Zdravý životní styl. Chronicky známé slovní spojení, za nímž se skrývá odříkání, námaha a pot, ale také odměna v podobě naděje na delší život bez zdravotních komplikací.

Američtí vědci ale v nové studii namítají, že cvičení, jakožto jedna z nedílných součástí doporučené životosprávy, může tělu uškodit a přispět k rozvoji vážného srdečního onemocnění.

Vycházejí přitom z analýzy šesti studií, které sledovaly celkem 1687 poctivě cvičících sportovců.

Ukázalo se, že deset procent sportujících vykazuje zhoršení alespoň jedné z hodnot spojovaných s rizikem kardiovaskulárních chorob.

Jedná se o krevní tlak a hladiny "zlého" cholesterolu, insulinu a triacylglycerolů. Nejméně u sedmi procent sportovců se navíc zhoršily výsledky hned dvou těchto ukazatelů.

Aby toho nebylo málo, po pravidelném cvičení se alespoň jedna z hodnot výrazně zlepšila pouze u deseti procent lidí. U zbytku nenastala žádná změna, nebo došlo k menšímu zlepšení. 

Je to podivné

Zjednodušeně řečeno lze výsledky studie interpretovat tak, že šance, že vám cvičení markantně pospěje, je stejná, jako že vám uškodí. Alespoň co se kardiovaskulárních chorob týče.

Vědci si teď lámou hlavu proč. Roli nehrály zdravotní stav, pohlaví, věk, rasa ani intenzita cvičení.

Na v Česku oblíbený
Na v Česku oblíbený | Foto: Aktuálně.cz

"Je to podivné," okomentoval stručně výsledky studie šéf výzkumného týmu Claude Bouchard, jejíž závěry otiskl odborný magazín PLoS One.

Bouchard působí jako profesor genetiky a nutričních studií na Louisianské státní univerzitě.

Lenoši to zneužijí, varují kritici

Výsledky, k nimž spolu s kolegy dospěl, nedokáže vysvětlit ani další ze spoluautorů výzkumu, ředitel kardiovaskulárních studií v Národním institutu pro výzkum onemocnění srdce, plic a mozku.

Tím, co vědci zjistili, by se ale podle něj měli experti nadále zabývat. "Je to zajímavá a velmi propracovaná studie," řekl.

Další odborníci ale bijí na poplach. Bojí se, že si budou pohodlní lidé novou studií ospravedlňovat svou lenost.

"Je mnoho lidí, kteří hledají důvody, jak svou zahálku omlouvat. Teď začnou říkat: ´Jasně, já patřím k těm deseti procentům´," obává se emeritní profesor medicíny ze Stanfordského centra výzkumu a prevence William Haskell.

 

Právě se děje

Další zprávy