Omyly vědy: Odhalení zfalšované kostry trvalo 40 let

Jakub Novák
22. 5. 2012 12:10
Další díl vědeckého seriálu Aktuálně.cz, tentokrát o tajemném Piltdownském člověku
Foto: Anrie / Wikimedia Commons

Seriál - Británie jako kolébka lidstva. V tomto blaženém přesvědčení mohli po čtyřicet let žít její obyvatelé.

Důvodem byl nález lebky jedince představujícího chybějící článek mezi člověkem a opicí.

Starožitník a ambiciózní amatérský badatel Charles Dawson na ni v roce 1908 narazil u města Piltdown v hrabství Sussex na jihu Anglie.

Dawson o tom posléze - na Valentýna roku 1912 - dopisem informoval sira Arthura Smithe Woodwarda z londýnského Natural History Museum, jak to popisuje Kate Bartlettová z BBC.

Woodward se posléze během léta připojil k vykopávkám a společně s Dawsonem potom našli další části lebky a kousky koster a zubů zvířat, která měla v dávné minulosti žít na britském území.

Z nalezených úlomků se tak postupně zrodil dlouho hledaný "důkaz" Darwinovy evoluční teorie. S lebkou o velikosti odpovídající lebce současného člověka a čelistí podobnou opičí vznikl jeden z největších vědeckých podvodů dvacátého století - Piltdownský člověk.

V médiích to na konci roku 1912 vyvolalo obrovské pozdvižení.

Co se mimo jiné u Piltdownu našlo?

  • Lebka, Piltdown I - lidská lebka, středověk, asi 620 let stará
  • Lebka, Piltdown II - stejně jako lebka Piltdown I
  • Čelist, Piltdown I - z orangutana, asi půl století stará, zřejmě ze Sarawaku
  • Sloní stolička - opravdová fosilie, pravděpodobně z Tuniska
  • Hroší zub - opravdová fosilie, pravděpodobně z Malty nebo Sicílie
  • Zub, špičák - z fosilie šimpanze, období pleistocénu (čtvrtohor)

Zdroj: Piltdown Man

Přesto panovaly od počátku jisté - a podle pozdějších zjištění zcela oprávněné - pochybnosti o tom, že lebka a čelist k sobě nepasují a že v depozitáři pravděpodobně došlo k jejich pomíchání.

Další nálezy zubů a lebky označené jako Piltdown II však nakonec mnoho pochybností rozptýlily a vedly k všeobecnému přijetí nálezu Piltdownského člověka.

I přes množící se důkazy pocházející z kosterních nálezů po celém světě a nasvědčující tomu, že je "na tom Piltdownském člověku něco zvláštního", se Dawsonův nález zařadil na několik desítek let do učebnic antropologie.

Zvrat přinesly až nové možnosti v určování stáří vykopávek.

Čtyřicet let čekání

Kenneth Oakley, Woodwardův kolega z Natural History Museum, nalezené ostatky prozkoumal a otestoval; nakonec došel k závěrům, že kosti nejsou zdaleka tak staré, jak bylo tvrzeno.

Spolu s několika dalšími kolegy zjistili, že části lebky - ačkoliv nezvykle mohutné - patřily člověku moderního typu.

Někdo je jednoduše uvařil a nabarvil, aby získaly potřebnou patinu.

V průběhu dalšího ověřování se ukázalo, že ostatně všechny nalezené fosilie (i když některé pravé) byly nějak zmanipulované - buď se jednalo o něco jiného, nebo pocházely z úplně jiného místa.

Nevyhnutelně tak, o čtyřicet let později, Piltdownský člověk opět zaplnil titulky novin - tentokrát však výsledky o odhalení doktora Oakleye a jeho spolupracovníků.

Paleontologové a "objevitelé" Piltdownského muže - Charles Dawson a Arthur Smith Woodward (zadní řada, třetí a čtvrtý zleva)
Paleontologové a "objevitelé" Piltdownského muže - Charles Dawson a Arthur Smith Woodward (zadní řada, třetí a čtvrtý zleva) | Foto: John Cooke (1915) / Wikimedia Commons

Jako výsměch působil v kontextu těchto odhalení i nález předmětu ve tvaru pravěké pálky na kriket z roku 1915 - ačkoliv bylo mnoho lidí přesvědčeno o tom, že je to už přeci jen trochu moc a že se jedná o žert, Dawson s Woodwardem ji označili za jeden z primitivních nástrojů používaných Piltdownským člověkem.

Další případ Sherlocka Holmese?

Prvním a hlavním podezřelým byl Dawson, po jehož smrti v roce 1916 už k žádným dalším objevům nedošlo.

Ačkoliv i mnoho dalších věcí nasvědčovalo tomu, že to byl právě on, kdo vykopávky zmanipuloval, obviněn nakonec nebyl - důvodem byly zejména pochybnosti o tom, jak uvádí Kate Bartlettová, že by byl schopný takto dokonale zfalšovat kostry, a zmátnout tak mnoho odborníků, kteří se nálezům v průběhu let věnovali.

Právě s tímto případem je spojováno dokonce i jméno spisovatele a tvůrce Sherlocka Holmese, Arthura Conana Doyla. Spolu s Dawsonem působili v jedné regionální archeologické společnosti, a Doyle měl také zkušenosti s fosiliemi, které mohl v tomto podvodu využít.

Podívejte se na jednoho ze skutečných předků člověka:

O falšování kosterních pozůstatků se potom, mimo jiné, zmiňuje i ve své knize Ztracený svět. A motiv? Prý by to mohl být výsměch aroganci některých vědců, kteří si ho dobírali kvůli jeho zájmu o spiritualismus a víru v možnost komunikace s mrtvými.

Další možností je, že byla celá záležitost nastražena některým z Woodwardových kolegů nebo podřízených z Natural History Museum. V té souvislosti se hovořilo například o Martinu Hintonovi, který se s ním měl dostat do sporu kvůli penězům za práci v muzeu.

Nicméně jméno skutečného podvodníka asi již navždy zůstane tajemstvím. A případ Piltdownského člověka potom připomínkou a výstrahou jednoho velkého lidského selhání.

 

Právě se děje

Další zprávy