Beerševa - Páry, které se snaží o početí dítěte, by měly být v tomto ohledu nejaktivnější v zimě a zkraje jara.
Studie izraelských vědců, provedená na více než 6000 mužích léčených pro neplodnost, totiž ukázala, že je kvalita lidských spermií nejvyšší v průběhu zimy a zkraje jara.
Mužské pohlavní buňky jsou v tomto období rychlejší a vykazují menší procento abnormalit. Od pozdějšího jara až do další zimy pak kvalita spermií setrvale klesá, a tím pádem klesá i pravděpodobnost otěhotnění.
Tím se vysvětluje, proč se nejvíce dětí rodí na podzim, poznamenává britský deník The Daily Mail.
Proč jsou ale spermie kvalitnější v zimě a na jaře, vědci zatím nevědí. Jako logické vysvětlení se nabízí nižší teplota, méně slunečního svitu (prodlužování dne) a hormonální změny. Ostatně u zvířat tomu tak podle všeho je.
"Toto zjištění může mít zásadní význam pro páry, u nichž je příčinou neúspěšných pokusů o početí muž, zejména v případě dlouhodobých neúspěchů léčby," napsal Eliah Leviatus a jeho tým z Ben Gurionovy univerzity v Negevu v článku pro odborný magazín American Journal of Obstetrics & Gynaecology.
Obrazem: Tak prožívají těhotenství v Indii
Kvalita a počet spermií u mužů dlouhodobě klesají. Podle posledních studií se až pětina párů v Evropě snaží o dítě rok i déle.
Proč tomu tak je, nikdo neví. Podle některých je na vině sedavý životní styl, podle jiných chemikálie, jež se dostávají do životního prostředí. Jako možné příčiny se jeví také stále rozšířenější obezita a fakt, že ženy založení rodiny stále déle odkládají.