Tchaj-wan odhalil generála, který donášel Číně

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 2. 2011 11:52
Odhalení špióna může ohrozit nákup stíhaček od USA i zkomplikovat vztahy s Čínou
Tchaj-wan hájí nezávislost na Číně už od roku 1949. Na snímku lednové vojenské cvičení na jihu ostrova
Tchaj-wan hájí nezávislost na Číně už od roku 1949. Na snímku lednové vojenské cvičení na jihu ostrova | Foto: Reuters

Taipei - Tchaj-wan nařkl jednoho ze svých generálů ze špionáže pro Čínu. Obviněný Lo Hsien-čche je tak nejvýše postaveným představitelem ozbrojených složek, který se za poslední desetiletí zapletl do špionážních her a čelí obvinění z vlastizrady.

"Generálmajor Hsien-čche byl čínskou stranou naverbován během svého působení v Thajsku. Špionáže se dopouštěl v letech 2002 až 2005. K jeho zadržení došlo minulý měsíc," cituje agentura AFP z prohlášení tchaj-wanského ministerstva obrany.

Před zatčením stál údajný špion v čele armádního odboru telekomunikace a informačních technologií.

Podle britského zpravodajského serveru BBC se navíc objevily zprávy o tom, že měl jistou dobu působit také ve Spojených státech, kde prý tajné informace Číňanům prodal. Tuto zprávu ale tchaj-wanské úřady odmítly komentovat.  

Lo Hsien-čche měl pracovat pro Čínu i pro návratu z Thajska.

"Nevíme to jistě, ale nemáme důvod věřit, že by po návratu se špionáží přestal. Jde o největší špionážní kauzu za posledních padesát let," cituje AFP nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany.

Horší vztahy s USA i Čínou?

V posledních dvou letech, tedy po vítězství pročínsky orientovaného prezidenta Ma Jing-ťioua, došlo k citelnému oživení styků s Čínou. Odhalení špiona ve vlastních řadách by ale mohlo vztahy obou zemí znovu zkomplikovat. 

Peking tento ostrov, vzdálený asi 200 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Číny, stále považuje za své území.

Tchaj-wan je nicméně de facto samostatnou demokratickou zemí a spolu s dalšími autonomními ostrovy tvoří nepříliš známou Čínskou republiku. Tu ale uznává minimum vlád. Většina států ji považuje za součást Čínské lidové republiky.

Odhalená špionáž by navíc mohla ohrozit také plánovanou dodávku zbraní ze Spojených států.

Američané nabídli Tchaj-wancům 66 modernizovaných bojových letounů F-16 Falcon a další zbraně už v roce 2007. Ze strachu z reakce Pekingu ale jednání přerušili.

Po špionážním skandálu hrozí, že by mohla obchod s USA, které jsou největším dodavatelem zbraní na Tchaj-wan, zhatit obava Washingtonu z vyzrazení vojenského tajemství.

 

Právě se děje

Další zprávy