Islámábád - Taliban využívá krize v Pákistánu k tomu, aby zvýšil svůj vliv na afghánsko-pákistánské hranici. V noci ze čtvrtka na pátek militantní hnutí zajalo na dvě stovky členů paravojenských jednotek napojených na pákistánskou armádu.
Informuje o tom list The Times of India.
K události došlo v údolí Swat, ještě nedávno vyhledávané turistické atrakci, dnes centru operací pro-talibánského klerika Maulany Fazlulláha, který propaguje islámský stát a právo šarí'a.
Čtěte také:
Pákistánská armáda zabila až 60 povstalců
Na hranicích Pákistánu to vře. Téměř 200 obětí
Guvernéři Talibanu
Podle pákistánské kabelové televize Dawn News se členové paravojenských Frontier Corps nebránili a v poklidu předali své zbraně postupujícím radikálům.
V severní části okresu Swat se tak nyní nenacházejí téměř žádné policejní posádky. Už dříve tento týden zde Fazlulláhovy jednotky dobyly města Bahrain a Madyan. Protalibánští bojovníci také ovládli střediska Matta a Khwazakhela, kde už dosadili "správce" a nahradili pákistánské vlajky svými, na kterých je možné číst citace z Koránu.
Zajatí byli podle mluvčího pákistánské armády odvezeni do bašty radikálního hnutí v Imamdheri, odkud vysílá Fazlulláhovo slavné "Rádio Mulla".
Při jiném incidentu, o kterém informuje agentura Reuters, v údolí Swat zemřeli dva členové Frontier Corps a dalších pět bylo zraněno. Způsobila to bomba umístěná na okraji silnice.
USA: výjimečný stav napomáhá teroristům
Pákistánská vláda tvrdí, že vyhlášení výjimečného stavu má boji proti terorismu pomoci. I americká administrativa však uznala, že je tomu spíše naopak.
"Čeho se bojím, je, že čím déle vnitřní problémy potrvají, tím více se budou pákistánská armáda a bezpečnostní složky zabývat vnitřní bezpečností a tím méně teroristickou hrozbou na hranicích (s Afghánistánem)," řekl v pátek Reuters americký ministr obrany Robert Gates.
Pákistán a jeho prezident Parvíz Mušaraf jsou důležitými spojenci USA v tzv. "válce proti teroru". Spojené státy však jednání pákistánského prezidenta v průběhu tohoto týdne opakovaně kritizovaly.
Čtěte také: Bush zavolal Mušarafovi, volby budou do 15. února
V poslední době se stává afghánsko-pákistánská hranice, která je vládou v Islámábádu ekonomicky zanedbávaná a kde vládnou kmenoví vůdci, stále neklidnější.
Spekuluje se, že právě zde by se mohlo skrývat jádro teroristické organizace Al-Káida Usámy Bin Ládina.
Taliban dosáhl nedávno významného úspěchu i v Afghánistánu, kde dobyl několik okresů provincie Farah.
Čtěte také:
Taliban během týdne dobyl třetí okres v Afghánistánu
Taliban: Miliony od Koreje používáme v boji proti vám