Taliban: Miliony od Koreje používáme v boji proti vám

gaz
14. 10. 2007 13:00
Byli jsme už zoufalí, byl to dar od Boha

Kila Abdulláh, Pákistán - Bojovníci Talibanu prohlašují, že v boji proti koaličním jednotkám v Afghánistánu a k tréninku sebevražedných bojovníků, kteří mají udeřit v USA a Velké Británii, používají 10 milionů dolarů zaplacených Jižní Koreou za propuštění jihokorejských rukojmích na konci srpna.

Informaci přináší britský deník The Daily Telegraph, jehož reportéři se sešli se třemi vůdci Talibanu  v pákistánské vesnici Kila Abdulláh nedaleko hranic s Afghánistánem.

Jižní Korea popírá, že by vůbec nějaké výkupné za propuštění jedenadvaceti jihokorejských občanů zajatých Talibanem zaplatila. Podle deníku však Talibanci disponovali poměrně precizními informacemi o provedených transakcích.

Operace Nusrat? Bez korejských peněz ne

"V první splátce nám dali sedm milionů dolarů - to bylo v den, kdy jsme propustili dvanáct rukojmích. Zbylé peníze byly zaplaceny brzy poté, co jsme posledního srpna vydali zbývající," prohlásil jeden z nich, který si říká mulla Hizballáh.

Už dříve Taliban řekl, že za propuštění rukojmích dostal zaplaceno. Tehdy mluvil o 20 milionech dolarů.

Čtěte: Za rukojmí jsme dostali 20 milionů, tvrdí Taliban

Hizballáh a jeho spolubojovníci mullové Hameedulláh a Mohibulláh, kteří o sobě mluvili jako o vyslancích velitele Talibanu v jižních afghánských provinciích mully Mansúra, s rozhovorem souhlasili po několikatýdenním jednání mezi deníkem a prostředníky.

Korejské peníze měly být poskytnuty krátce před zahájením Operace vítězství (Nusrat) - ofenzivy proti koaličním jednotkám, která se uskutečnila během posvátného měsíce ramadánu. Mezi čtyřmi britskými vojáky zabitými během této ofenzivy byl i velitel prince Williama, major Roberts.

"Měli jsme doopravdy starosti, když jsme obdrželi rozkazy o zahájení Operace vítězství, protože jsme neměli téměř žádné prostředky ke koupi zbraní a provedení tak velkého útoku," prozradil Hizballáh.

Korejské peníze proto byly "příležitostí od Boha...pomohly nám znásobit rezervy našich zbraní a výbušnin tak, abychom mohli válčit přibližně rok".

Dalši využití: atentáty na Západě

Jeho druh mulla Mohibulláh připustil, že peníze budou určeny i pro výcvik dobrovolníků z USA a Velké Británie, kteří hodlají ve svých domovských zemích spáchat sebevražedné atentáty. "Chceme je zničit, tak jako oni zničili naši zemi," řekl Mohibulláh.

Jihokorejští rukojmí před odletem do Afghánistánu
Jihokorejští rukojmí před odletem do Afghánistánu | Foto: Reuters

Sebevražední atentátníci, kterými se nyní údajně hodlá stát až 3000 mužů, by měli být podle Talibanců  i hlavní zbraní proti koaličním jednotkám v Afghánistánu.

Kromě korejských peněz má být dalším z důležitých zdrojů příjmů organizace výroba opia v jižní afghánské provincii Helmand.

"Naši učenci vydali náboženský dekret, který říká, že věci, které jsou běžně v islámu předmětem opovržení, je možné použít k vedení džihádu proti nepřátelům islámu," prohlásil mulla Hizballáh.

Jakékoli jednání s nepřítelem muži vyloučili.  "Budeme bojovat sto let," deklaroval mulla Hameedulláh.

Třiadvacet jihokorejských misionářů a charitativních pracovníků bylo uneseno z autobusu mezi Kábulem a Kandahárem 19. července. Dva byli zavražděni, zbylí po šesti týdnech vyjednávání propuštěni na svobodu.

 

Jižní Korea poté stáhla z Afghánistánu svůj malý vojenský kontingent a zakázala jakýmkoli dalším misionářům práci v zemi. Informace o zaplacení výkupného vždy odmítala.

Jihokorejská ambasáda v Londýně i označila tvrzení nynější tří mullů za propagandistické lži.

Souvislosti: Fakta o únosu Jihokorejců

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy