V Afghánistánu vybuchla nastražená bomba, zemřeli tři američtí vojáci

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2018 17:42
Tři příslušníci americké armády zahynuli a další tři utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž východoafghánského města Ghazní. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na prohlášení NATO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle Severoatlantické aliance byl při výbuchu rovněž zraněn civilní spolupracovník armády Spojených států. Všichni zranění jsou v péči lékařů, dodává se v prohlášení. Žádné další podrobnosti NATO neposkytlo.

K útoku se podle agentury AP přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. To je v provincii Ghazní velmi aktivní a letos zde podniklo i útok na stejnojmennou provinční metropoli. Bojovníkům Tálibánu se v srpnu podařilo proniknout do ulic města Ghazní a zmocnit se několika čtvrtí.

Mluvčí provinčního guvernéra Árif Núrí podle Reuters k incidentu řekl, že výbuch nalíčené silné bomby zasáhl obrněné vozidlo s americkými vojáky. Dodal přitom, že americké speciální síly vedou od pondělí společně s afghánskou armádou operace v okolí města Ghazní.

Tálibán tvrdil, že explozí byl zasažen a zcela zničen tank. "Americké a afghánské síly se zoufale snaží znovu ovládnout některá místa v Ghazní a provedli několik útoků, ale neuspěly a utrpěly ztráty," řekl podle Reuters v této souvislosti velitel oddílů hnutí v provincii Ghazní.

Podle serveru iCasualties.org v Afghánistánu letos zemřelo při násilných incidentech devět příslušníků amerických sil, s novým atentátem tedy počet obětí z řad americké armády stoupl na 12. Kromě nich přišli v Afghánistánu letos o život také čtyři čeští vojáci, další země oběti zatím tento rok nezaznamenaly.

USA a NATO se formálně stáhly z bojů v Afghánistánu v roce 2014, v zemi ale podle Pentagonu stále působí okolo 14 000 amerických vojáků. Jejich hlavním posláním je vést a podporovat afghánské síly v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, jehož vládu svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, podniknutá v odvetě za teroristické útoky v USA.

V Afghánistánu ale působí také americké speciální jednotky, které bojují po boku afghánských vojáků proti Tálibánu a dalším radikálům. Celkem bylo v afghánské válce zabito více než 2400 Američanů.

 

Právě se děje

Další zprávy