Tálibán hrozí útokem, v ohrožení jsou i Češi

Tereza Engelová
19. 2. 2009 8:52
Radikální islamisté jsou čím dál agresivnější, cizinci nejsou v bezpečí
Rakev zabalená do české vlajky. Tak vypadala loni v září poslední cesta českého velvyslance Ivo Žďárka, který byl mezi oběťmi pumového útoku na hotel Marriott v Islámábádu
Rakev zabalená do české vlajky. Tak vypadala loni v září poslední cesta českého velvyslance Ivo Žďárka, který byl mezi oběťmi pumového útoku na hotel Marriott v Islámábádu | Foto: Reuters

Islámábád /Od naší spolupracovnice/ - Jediným lékem na Ameriku je džihád, džihád, džihád - hlásal do nedávna výrazný urdský nápis na zdi jedné z hlavních tříd Islámábádu.

Po několika týdnech zmizel, vláda ho tak jako desítky jiných před ním, nechala přetřít. Netrvalo ale dlouho a na zdech po městě se objevují nové nápisy, ve svém důsledku mnohem konkrétnější než tradičně antiamerické.

Hrozí útokem Tálibánu na pákistánskou metropoli.

Vzhledem k bezpečnostnímu vývoji v posledních měsících a stupňující se agresivitě radikálních islamistů nelze takové hrozby brát na lehkou váhu. Navíc je velmi pravděpodobné, že by se mohly vážně dotknout komunity cizinců, která je oproti minulosti za poslední rok čím dál častějším cílem tálibánských výpadů.

Opravdu hrozí útok

"Islámábád je ve válce, stavíme ho už na stejnou úroveň s Kábulem a Bagdádem.Tálibán je tady plně funkční a další útok v metropoli je zcela reálný, zvýší se také počet únosů a sebevražedných atentátů," soudí člen bezpečnostního týmu jedné z evropských ambasád.

Islámábád byl mnoho měsíců otřesen z útoku na hotel Marriott.

Rakev se zabitým diplomatem Ivo Žďárkem na Letišti Praha.
Rakev se zabitým diplomatem Ivo Žďárkem na Letišti Praha. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Připomeňte si:
Český velvyslanec zemřel po útoku teroristů v Pákistánu
Foto: Reuters
Speciál:
Vše o šedesáti hodinách hrůzy v Bombaji
Hotel Taj Mahal, kde jsou drženi rukojmí, začal v průběhu útoků hořet
Hotel Taj Mahal, kde jsou drženi rukojmí, začal v průběhu útoků hořet | Foto: Vanda Králová, Reuters
Analýza:
Bombaj potvrdila přitažlivost hotelů pro teroristy

Od něj uplynulo téměř půl roku. Prognóza s únosy se bohužel naplňuje (popravený polský inženýr, unesený šéf kvétské pobočky UNHCR a další), ale pákistánská metropole zatím žije v poměrném klidu.

Jeden z posledních záběrů, který ukazuje dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka živého.
Jeden z posledních záběrů, který ukazuje dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka živého. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Poláka sťali v zemi, kterou měl rád. Tělo nevydají

Ticho před bouří, varují bezpečnostní agentury.

Scénářů, jak by mohl případný útok vypadat, je mnoho. Cílem mohou být bazary v centru města, hotel Serena, jednotlivá ministerstva, podobně jako tento týden v Kábulu, ale i takzvaná diplomatická enkláva, kde sídlí většina ambasád a rezidencí cizích států.

Ještě jednodušším cílem než armádou střežený sektor pro cizince, by ale mohly být dvě prestižní rezidenční čtvrti nedaleko od něj. Jsou volně přístupné a zastupitelství i bydliště v nich má také dost cizích státních příslušníků, mezi nimi například Češi, Maďaři, Norové, Dánové, Afghánci a další.

Ochranu ambasád si v těchto sektorech zajišťují státy z větší části samy. V obydlené oblasti se musí podřídit řadě restrikcí, nemůže být tedy nikdy dokonalá. Útok na domy cizinců v těchto čtvrtích by byl  relativně snadný, přitom s katastrofálními důsledky pro cizineckou komunitu a potažmo pákistánskou vládu.

Velvyslanectví riziko útoku nepodceňují, ochranná opatření, ale odpovídají částkám peněz, které mají na bezpečnost vymezené svými vládami.

Jak jsou zabezpečené ambasády

Dánská ambasáda si už jedním sebevražedným útokem prošla vloni v červnu.

Fakta
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Fakta

Kolik je Čechů v Pákistánu?

  • Diplomacie
    Na ambasádě pracuje dvanáct lidi plus čtyři rodinní příslušníci.
  • Firmy
    V zemi působí zhruba padesát zaměstnanců českých firem, které tu získaly zakázky
  • Ostatní
    Dva humanitární pracovníci + pár provdaných žen
  • Celkem - cca 70 lidí

Blogy na Aktuálně.cz

S bezpečnostními opatřeními proto začala jako první. Ulice kolem velvyslanectví jsou pro automobily neprůjezdné, obtížně se do nich dostávají i chodci, které kontroluje a většinou vrací ochranka. Budova samotná se změnila v pevnost s minimálním počtem oken, jejichž skla jsou odolná proti průstřelu i výbuchu. Svou činnost velvyslanecví omezilo na minimum, víza nevydává, pro veřejnost je stejně jako nizozemské zastupitelství uzavřené.

Velkou proměnou prošla i ambasáda Norska. Příjezdovou ulici přehradily závory a jízdu automobilům zpomalují betonové retardéry. Kolem budovy vyrostla betonová zeď, kterou ještě zvenčí posiluje 6metrová bariéra tvořená válci naplněnými pískem překrytými obří plachtou. Po stranách bariéry jsou ostřelovací hnízda, kde se po 24 hodin střídá ochranka.

Své zabezpečení posílilo i české velvyslanectví, které má ve srovnání s předchozími případy nešťastné umístění. Stojí vedle hlavní silnice, možnosti bezpečnostních úprav tu jsou tudíž omezené.

Podobně jako u ostatních zastupitelství vyrostla v příjezdové ulici k české ambasádě závora. Jízdu zpomalují betonové bariéry. Další závora pak stojí  přímo u vjezdu do budovy. Ochranu velvyslance a členů ambasády od Nového roku zajišťuje tým  policejního Útvaru rychlého nasazení. Ten má ale mandát jen po dobu českého předsednictví EU, kdy česká ambasáda a rezidence velvyslance hostí schůzky evropských diplomatů. Pak budou čeští zastupitelé s největší pravděpodobností opět ponecháni bez profesionální ochrany.

O neprůstřelných či výbuchu vzdorných oknech a betonových zdech před ambasádou nebo svými domovy si zatím můžou nechat jen zdát. Investice do podobného zabezpečení s největší pravděpodobností půjdou až do stavby nové ambasády v diplomatické enklávě, kde si Česká republika už léta pronajímá pozemek.

Na výstavbě velvyslanectví v "bezpečnější" zóně se ale vláda shodla až v loňském roce, stavět se zatím nezačalo. Otázkou tak zůstává, jestli má ve zhoršující se bezpečnostní situaci smysl plné diplomatické zastoupení v Pákistánu držet. A nebo se věci můžou změnit?

Sílící vliv radikálů jako strategie?

Tálibán a další radikální islamistické skupiny zatím dostaly pod kontrolu části kmenových území hraničících s Afghánistánem. Čím dál víc ale pronikají i mimo ně do tzv. Severozápadní provincie. Útoky a výhružkami terorizují už i obyvatele její metrole Pešáváru.

Nejhůř jsou na tom ale v posledních měsících lidé z údolí Svátu na severozápadě země. Tálibán začal v oblasti - dříve velmi oblíbené mezi turisty - operovat přibližně před dvěma lety. Postupně šířil svou moc násilím, výhružkami, útoky na dívčí školy a obchody, které nabízely zboží odporující podle nich islámské víře jako například CDčka nebo DVDčka.

Vláda s Tálibánci střídavě vyjednávala, střídavě bojovala, vždy se ztrátami na životech civilistů.

ČEKÁNÍ NA? - Rodiny v uprchlickém táboře by rády odešly. Boje však pokračují a není kam utéct.
ČEKÁNÍ NA? - Rodiny v uprchlickém táboře by rády odešly. Boje však pokračují a není kam utéct. | Foto: Tereza Engelová
Reportáž:
Exkluzivně z Pákistánu: Lidé utíkají ze zajetí bomb
Internetové stránky The News International, Pakistan.
Internetové stránky The News International, Pakistan. | Foto: Aktuálně.cz, Repro
Rozhovor:
Pákistánský novinář: Zbídačení lidí nahrává radikálům
NEJISTÁ BUDOUCNOST - Co čeká děti uprchlíků v Bádžauru? V lepším případě návrat domů za pár týdnů. V horším případě zdlouhavá občanská válka, velká chudoba a měsíce, možná roky života po uprchlických táborech. Bezmoc a frustrace, které takový život plodí často vyústí v kriminální aktivity nebo angažovanost v radikálních hnutích.
NEJISTÁ BUDOUCNOST - Co čeká děti uprchlíků v Bádžauru? V lepším případě návrat domů za pár týdnů. V horším případě zdlouhavá občanská válka, velká chudoba a měsíce, možná roky života po uprchlických táborech. Bezmoc a frustrace, které takový život plodí často vyústí v kriminální aktivity nebo angažovanost v radikálních hnutích. | Foto: Tereza Engelová
Foto:
Obrazem: Těžký život uprchlíků v Pákistánu

Bezhlavá těla

V současné chvíli má Tálibán jasně navrch, což dokazuje i demonstrativním vystavováním mrtvých bezhlavých těl "zrádců" na veřejných místech metropole Mingory.

Strach z podobného osudu ještě umocňují seznamy budoucích obětí, které v místním radikálním, vládou dávno zakázaném FM rádiu předčítá večer co večer jeho provozovatel Maulana Šáh Dauran.

Pákistánští islamisté nabírají na síle, vláda si s nimi neví rady
Pákistánští islamisté nabírají na síle, vláda si s nimi neví rady | Foto: Reuters

Osvědčenou strategii psychického terorizovaní svých odpůrců se svátská odnož Tálibánu zřejmě rozhodla přenést i do pákistánské metropole. Podle deníku The News obdržela v posledních dnech řada náboženských vůdců vzkazy, které jim dávají na výběr. Buď budou podporovat Tálibán, anebo ať opustí město. Pokud tak neučinní, budou považováni za kolaboranty Spojených států a proamerické Zardárího vlády a podle toho s nimi bude nakládáno.

Člověk by čekal, že vláda by ve své baště, hlavním městě Pákistánu, nemohla něco podobného dopustit. Jenže vláda je příliš slabá a jediná instituce, která může v tomto případě rázně zasáhnout, je armáda. Jak se ale zdá, (nebo je to alespoň jediné logické vysvětlení její prozatimní liknavosti), ani armáda a tajné služby nejsou v otázce radikálnímu řezu proti Tálibánu jednotné.

O čem sní... armáda

Zatímco část vojenských jednotek bojuje s radikály v Bádžauru a Svátu, jiné armádní složky s Tálibánem sympatizují. Jak jinak si vysvětlit, že instituce, která spolkne většinu z domácího rozpočtu i zahraniční pomoci, kterou do země pumpují západní mocnosti, nebyla schopná radikály dosud porazit ani na jednom jimi ovládaném teritoriu a síť radikálů v Pandžábu nechala rozbujet do té míry, že jí dnes už těžko někdo rozmotá?

Foto: Reuters
Čtěte také:
Pákistánská tajná služba podporuje Taliban, říká CIA

Nabízí se následující scénář.

Armáda by se ráda znovu chopila moci a nemusí to trvat dlouho. Stejně jako tolikrát v minulosti použije radikálů k vyeskalování situace. Země se potácí v ekonomickém úpadku, bezpečnostně šla za poslední rok znatelně dolů, k vyhlášení zvláštního stavu by možná mohla stačit ona pověstná poslední kapka, zásadní útok v pákistánské metropoli.

V případě, že by zasáhl i cizineckou komunitu, přestali by možná i diplomaté protestovat proti sesazení demokratické, ale slabé vlády a dali by přednost znovunastolení pořádku. A ten by armáda, alespoň naoko zřejmě zařídila, tak jako už mnohokrát v zacyklené pákistánské historii.

 

Právě se děje

Další zprávy