Pákistánská tajná služba podporuje Taliban, říká CIA

gaz
30. 7. 2008 17:15
Pákistán prý dostal nejsilnější varování od 11. září
Strážný před kanceláří kandidáta den před započetím voleb. Banu
Strážný před kanceláří kandidáta den před započetím voleb. Banu | Foto: Reuters

Washington - Američtí špioni mají údajně důkazy o tom, že pákistánská tajná služba ISI je napojena na Taliban a spolupracuje s islamisty, kteří udržují úzké kontakty s vysokými členy Al-Káidy.

Podle deníku New York Times (NYT) vyslal nyní Washington směrem k Pákistánu nejsilnější varování od doby těsně po teroristických útocích z 11. září 2001.

Tehdy Bílý dům přinutil prezidenta Parvíze Mušarafa, aby přestal pomáhat Talibanu a naopak podpořil americkou invazi do Afghánistánu.

Útoky v Afghánistánu a Indii

Afghánské a indické tajné služby už pákistánskou ISI dlouho obviňují z organizování útoků v Afghánistánu, respektive Indii.

Měla například stát za dubnovým atentátem na afghánského prezidenta Hamída Karzáího a červnovým útokem na indickou ambasádu v Kábulu, při kterém zahynulo 58 lidí.

Šéf armády Ašfak Kajání (vpravo) dříve velel ISI. I nyní se ji snaží udržet pod svou kontrolou
Šéf armády Ašfak Kajání (vpravo) dříve velel ISI. I nyní se ji snaží udržet pod svou kontrolou | Foto: Reuters

I Američané jsou situací na afghánsko-pákistánské hranici čím dál tím více znepokojeni. Zejména snahou nové vlády premiéra Jusúfa Giláního s islamisty jednat.

Ostré varování

Podle NYT 12. července v Islámábádu přistál náměstek ředitele CIA Stephen R. Kappes a setkal se zde s pákistánským prezidentem Mušarafem, premiérem Giláním, šéfem armády Kajáním i ředitelem ISI Tadžem.

„Šlo o velice ostré poselství, která říkalo: Podívejte se, víme, že jsou zde konexe ISI nejen s Hakáním, ale také s dalšími špatnými hochy. Myslíme si, že můžete dělat více, a chceme, abyste dělali více," řekl listu nejmenovaný člen administrativy obeznámený s jednáním.

Řeč byla o bývalém ministru ve vládě Talibanu a současném povstaleckém vůdci Maulávím Džalaludinovi Hakáním, který je podle CIA napojen na vysoké členy Al-Káidy ukrývající se na pákistánských kmenových územích.

Společně s Kappesem se s pákistánskými politiky setkal také šéf sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Mike Mullen.

Stát ve státě

Jasné však nejsou přinejmenším dvě věci. Za prvé to, do jaké míry je na pákistánské islamisty napojeno vedení ISI, respektive do jaké míry jde o akce nezávislých nižších kádrů.

Za druhé, jak velký vliv má civilní vláda na tajnou službu, která je považována za svého druhu stát ve státě.

To se ukázalo i tento víkend, kdy se premiér Gilání pokusil ISI dostat z moci ministerstva obrany a zařadit ji pod vnitro. Jen pár hodin poté, co to oznámil, generálové jeho rozhodnutí dementovali.

ISI společně s americkou Ústřední zpravodajskou službou organizovala podporu pro mudžáhedíny bojující v osmdesátých letech v Afghánistánu proti sovětské invazní armádě. Poté na konci devadesátých let podporovala Taliban, což alespoň oficiálně přestala dělat po útocích z 11.září.

 

Právě se děje

Další zprávy