Takto vypadají Ujguři, které Peking drží v táborech. Výstava ukazuje babičky i děti

Takto vypadají Ujguři, které Peking drží v táborech. Výstava ukazuje babičky i děti
Při převozu musí mít lidé zavázané oči a spoutané ruce a nohy. To se týká i těch, kteří potřebují lékařské ošetření. Podle BBC se takové praktiky v jiných zemích uplatňují jen na velmi nebezpečné vězně.
Hacker oslovil odborníka na Sin-ťiang a Ujgury Adriana Zenze a předal mu desítky tisíc dokumentů, včetně 2800 fotografií zadržených osob. Ty byly doplněny o jméno, věk, krevní skupinu a často i důvod zadržení a délku trestu. Záminky pro zatknutí byly někdy naprosté drobnosti, jindy jednoduše víra.
Výstava Tváře ujgurské genocidy se konala na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad mezi 19. a 21. červnem. Čeští návštěvníci ji mohli vidět poprvé, dříve proběhla i v americkém Washingtonu, v Ženevě, Berlíně, Mnichově, Vídni, Bruselu nebo v Antverpách.
Fotografie na výstavě Tváře ujgurské genocidy pekingská vláda nikdy nechtěla zveřejnit. Počítačové servery úřadů ale napadl hacker a stáhl dokumenty mapující, co se v převýchovných táborech v provincii Sin-ťiang na západě Číny děje. Peking v těchto komplexech zadržuje muslimskou menšinu Ujgurů. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Victims of Communism Memorial Foundation / CC BY-NC-ND 3.0
Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 6. 2023 17:43
Nejmladší je 15 let, nejstarší 73. Jejich zločinem je často jen původ. Loni unikly na veřejnost fotografie Ujgurů, muslimské menšiny vězněné čínskou vládou, a minulý týden byly vystaveny i v Praze. "Poprvé si můžeme představit lidi, na které čínský režim cílí. Jsou mezi nimi babičky i děti," líčí Zumretay Arkinová ze Světového ujgurského kongresu. Na fotografie se můžete podívat i na Aktuálně.cz.

Fotografie pochází z webových stránek Xinjiang Police Files, spravovaných neziskovou organizací Victims of Communism Memorial Foundation. 

 

Právě se děje

Další zprávy