Londýn - Američané a Britové společně bojovali jak v Iráku, tak v Afghánistánu, ale Američané o bojeschopnosti britských vojáků mají vážné pochybnosti.
Vyplývá to z depeší amerického velvyslanectví v Kábulu, které předal server WikiLeaks britskému deníku Guardian.
Ten dnes zveřejnil přepisy kabelogramů, z nichž vyplývá, že americký velitel jednotek NATO, americké velvyslanectví i někteří afghánští politici považují působení britského kontingentu na jihu Afghánistánu za katastrofu.
"S Karzáím (afghánský prezident - pozn. red.) se shodujeme v tom, že Britové na úkoly v provincii Hílmand nestačí," praví se v depeši, kterou ambasáda USA odeslala na ministerstvo zahraničí do Washingtonu v roce 2008.
Jižní Afghánistán patří k hlavní baště Talibanu, který je v této oblasti nejsilnější a podniká nejvíce útoků. V provincii Hílmand je rozmístěno na deset tisíc britských vojáků, ale podle afghánské vlády i amerických velitelů se to nijak neprojevuje.
Britové jsou kritizováni za to, že jsou uzavřeni ve svých základnách.
"Nic proti nim nemám, ale musejí opustit základny a být více v kontaktu s lidmi," řekl údajně v roce 2009 americkému viceprezidentovi Josephu Bidenovi guvernér provincie Guláb Mangál.
Američany vyzval, aby britské jednotky přesunuli jinam a poslali do Hílmandu svoji námořní pěchotu.
Prezident Hamíd Karzáí pak v diskusi s americkými diplomaty "natvrdo" prohlásil, že bezpečnost v jižním Afghánistánu se zhoršila od chvíle, kdy nad oblastí začali přebírat kontrolu britští vojáci.
Kritický je i velitel sil NATO v Afghánistánu Dan McNeill. "Řekl, že Britové způsobili v Hílmandu neskutečný chaos, zvolili špatnou taktiku a jejich dohoda o příměří s Talibanem ve městě Músa Kala skončila katastrofou," citoval McNeilla v depeši nejmenovaný americký diplomat.
V roce 2006 britské velení podepsalo s vůdci Talibanu dohodu, na jejímž základě britští vojáci město Músa Kala opustili. Ozbrojenci Talibanu pak město obsadili a udělali si tam základnu pro své operace.
Server WikiLeaks už dříve zveřejnil několik informací, které proklamovanou spolupráci a důvěru mezi Londýnem a Washingtonem stavějí do méně příznivého světla.
Británie a Spojené státy si tradičné zakládají na takzvaném "mimořádném partnerství," nicméně depeše amerických diplomatů tomu moc neodpovídají.
Američtí diplomaté v Londýně například hlásili, že britský premiér David Cameron je slabou osobností a řídí se hlavně podle toho, co mu přinese nejvíce hlasů ve volbách nebo průzkumech veřejného mínění.
Předchozího premiéra Gordona Browna označují kabelogramy za „strašného." Bývalý velvyslanec USA v Londýně Robert Tuttle v jedné z depeší uváděl, že "Brown kráčí od jedné katastrofy ke druhé" a že Labouristická strana je potápějící se lodí.