Česká stopa ve WikiLeaks: USA se zajímaly o Omnipol

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 12. 2010 10:31
Předmětem zájmu byl prodej zbraní do Sýrie, dotaz směřoval na rakouskou vládu
Foto: Repro: Aktuálně.cz

New York - V důvěrných diplomatických dokumentech americké vlády, které postupně zveřejňuje server WikiLeaks, se objevila nová česká stopa. Spojené státy se v roce 2006 zajímaly o to, jak je financována dodávka zbraní od české firmy Omnipol do Sýrie.

Američané považují Sýrii za rizikovou zemi zapletenou do podpory terorismu.

Dotaz amerických diplomatů směřoval na rakouskou vládu, jelikož transakci měla financovat tamní Bank Austria Creditanstalt. Z hlášení amerických diplomatů není patrné, zda se obchod nakonec uskutečnil.

Američané se podle depeše obávali, že se "Sýrie připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny od české dodavatelské společnosti Omnipol". Rakouská vláda jim odpověděla, že Bank Austria Creditanstalt s Omnipolem přímo neobchoduje. Firma podle ní ale měla účet u její české dceřiné firmy HVB Czech, stojí v depeši americké ambasády ve Vídni ze 17. února 2006.

HVB u transakcí nad půl milionu eur potřebovala souhlas své mateřské firmy. Vysoký rakouský činitel, jehož jméno je ve zveřejněné verzi depeše vynecháno, nicméně uvedl, že banka financuje Omnipolu pouze nákup amerického vojenského vybavení pro českou armádu.

Vývoz zbraní do Sýrie z České republiky není možný bez souhlasu ministerstva průmyslu a obchodu. Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2006 bez bližších podrobností uvedla, že "zástupci společností a oficiálních institucí" ze Sýrie, ale i KLDR a Íránu, jakožto zemí rozvíjejících raketové programy a zabývajících se výzkumem a vývoj zbraní hromadného ničení, se v roce 2006 v Česku zajímali "o některá konkrétní zařízení z oblasti strojírenské produkce".

Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou. Loni firma zvýšila zisk z předloňských 31,1 milionu korun na 32 milionů korun.

Server WikiLeaks tento týden postupně zveřejňuje více než čtvrt milionů tajných a důvěrných diplomatických dokumentů americké vlády. Dosud zveřejněné dokumenty se týkaly vztahů Číny a severokorejského režimu, bezpečnosti jaderných zbraní Pákistánu či nedávného vývoje v Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy