Tady může vyrůst nová generace teroristů. Uprchlický tábor v Sýrii je plný radikálů

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 9. 2019 15:02
Když v březnu Spojené státy a jimi podporovaná arabsko-kurdská koalice SDF oznámily definitivní porážku Islámského státu (IS) v Sýrii, vyvstala otázka, jak naložit s některými radikály a jejich rodinami. Část z nich, převážně dětí, se začala shlukovat v uprchlickém táboře al-Húl. Panují obavy, že by právě na tomto místě mohla vyrůst nová generace stoupenců IS.
Uprchlický tábor al-Húl v Sýrii.
Uprchlický tábor al-Húl v Sýrii. | Foto: Reuters

Počet obyvatel tábora, který je v rukou syrských Kurdů, stoupl od března z devíti tisíc na sedmdesát tisíc. Asi padesát tisíc představují potomci bojovníků Islámského státu. Informovala o tom americká televize CNN, která do uprchlického tábora na severovýchodě Sýrie vyjela za reportáží

Kromě dětí tu pak žijí hlavně manželky islamistů a asi patnáct procent obyvatelstva tvoří islamisté původem nejen z Asie, ale i různých států Afriky, Evropy a Severní Ameriky. 

Jak napsala CNN, zatímco některé matky se zoufale snaží najít cestu z tábora ven, jiné ženy si naopak daly za cíl udržet při životě teroristickou ideologii IS. To potvrzuje i vedení tábora. 

"Tábor je tím nejlepším místem, kde vytvořit nový Islámský stát. (…) Začali jsme si všímat toho, že nově příchozí jsou velmi dobře organizovaní. Organizují si svoji vlastní morální policii," uvedl pro CNN Mahmoud Karo, který má na starosti chod táborů na severovýchodě Sýrie v kurdském regionu Džazíra. 

Kurdové místo dokonce nazývají "akademií Islámského státu". "To místo je toxickou směsí těch, kteří se soustřeďují na zrod islámské ideologie, a těch, kteří chtějí svoji minulost nechat za sebou," popsali pro CNN kurdští velitelé.

Před tím, že by v táboře mohla vyrůst další generace radikálních bojovníků, varovalo minulý měsíc i americké ministerstvo obrany. Ve své zprávě mimo jiné tvrdí, že detailně monitorovat dění v táboře al-Húl není v silách Spojených států ani jejich spojenců.

Děti v uprchlickém táboře Al-Húl
Děti v uprchlickém táboře Al-Húl | Foto: Reuters

Některé manželky islamistů z tábora tvrdí, že jsou ochotny odklonit se od radikální ideologie v případě, že Syrské demokratické síly (SDF) pustí na svobodu jejich manžely a syny. "Pokud dojde k propuštění vězňů, pak s vámi možná naše srdce a srdce našich dětí budou sympatizovat. Ale když k propuštění vězňů nedojde, nenávist mezi ženami a dětmi ještě poroste," řekla pro CNN jedna z žen.

"Říkají nám, že jsme bezvěrci"

Ze stoupenců teroristů v táboře mají navíc strach i ti obyvatelé uprchlického tábora, kteří si naopak přejí, aby byly extremistické myšlenky jednou provždy pohřbeny. Mezi nimi například Abdel Qader Mohammed, který se v al-Húlu usadil ještě před masovým příchodem vyznavačů IS. "Přišel jsem sem, abych uprchl IS, a teď se nacházím v táboře plném příslušníků IS," vylíčil. "S islamisty tu mluvit nemůžeme. Dokonce když si ostříháme vlasy, začnou nám říkat, že jsme bezvěrci," dodal.

Jiní obyvatelé tábora se nechali slyšet, že se například bojí v noci usnout ze strachu, že je někdo ubodá. Jedna z žen také popsala, jak jí někdo zapálil stan. 

Podle televize CNN jde nárůst radikalismu v táboře al-Húl ruku v ruce se znovuoživením Islámského státu zejména v severozápadní části Iráku, která sousedí se Sýrií. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dokonce minulý měsíc prohlásil, že v současnosti existují oblasti, kde je IS silnější než před třemi či čtyřmi lety. 

IS byl poražen na posledním zbytku svého území v Sýrii v obci Baghúz na konci března. Takzvaný samozvaný chalífát kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Největší rozkvět zažila teroristická organizace v roce 2014, kdy ovládala území o velikosti Velké Británie, včetně několika velkých měst. V Iráku byli teroristé definitivně poraženi v prosinci 2017.

Video: Šlo mi o život, smrt byla v Mosulu všudypřítomná, v ulicích ležela těla bojovníků IS, říká Andert

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

teď

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy