Polsko trvá na svém. Postoj ke směrnici o vysílání pracovníků do EU nepřehodnotí, řekla Szydlová

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2017 19:41
Nepříznivý postoj ke směrnici o vysílaných pracovnících do jiných zemí Evropské unie Polsko podle premiérky Beaty Szydlové nepřehodnotí. "Budeme bránit naše stanovisko až do konce, protože je stanoviskem, které je v zájmu polských pracovníků," řekla. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu domlouval kompromis s šéfy české a slovenské vlády v Salcburku.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko nezmění svůj nepříznivý postoj k návrhu revidované směrnice o vysílaných pracovnících do jiných zemí Evropské unie. Uvedla to ve čtvrtek premiérka Beata Szydlová, den poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron domlouval v Salcburku s šéfy české a slovenské vlády možný kompromis.

"Nezměníme své stanovisko," řekla Szydlová v odpovědi na dotaz, zda i Polsko by bylo ochotné akceptovat kompromis. "Budeme bránit naše stanovisko až do konce, protože je stanoviskem, které je v zájmu polských pracovníků, a mou povinností jako předsedkyně polské vlády je zastávat stanoviska, které hájí polské zájmy a polské pracovníky," dodala.

Salcburské setkání mělo vést ke sblížení stanovisek ve sporu, kdy si staré členské země stěžují na údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, což ohrožuje pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně profesionálních řidičů.

Návrhy změn představila loni Evropská komise. Pravidla by se měla zpřísnit. Ke schválení směrnice postačí na říjnové ministerské schůzce kvalifikovaná většina, následně se předpis dostane na pořad Evropského parlamentu.

Pro polské firmy, které do ciziny vysílají skoro půl milionu pracovníků, by šlo o velice nevýhodné předpisy. Pokud by vstoupily v platnost, podle polské vlády by značně zhoršily konkurenceschopnost polských firem vůči západním přepravcům.

Český premiér Bohuslav Sobotka ve středu uvedl, že země V4, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, chystají společnou schůzku s francouzským prezidentem Macronem, na které chtějí jednat mimo jiné o tom, aby se na mezinárodní dopravu nový předpis nevztahoval.

Zahraniční média s odvoláním na Elysejský palác před salcburskou schůzkou uvedla, že se Macron nyní potkává s zástupci zemí střední a východní Evropy, které jsou vstřícnější ke spolupráci, zatímco Polsko a Maďarsko vynechává.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 26 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy