Polsko trvá na svém. Postoj ke směrnici o vysílání pracovníků do EU nepřehodnotí, řekla Szydlová

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2017 19:41
Nepříznivý postoj ke směrnici o vysílaných pracovnících do jiných zemí Evropské unie Polsko podle premiérky Beaty Szydlové nepřehodnotí. "Budeme bránit naše stanovisko až do konce, protože je stanoviskem, které je v zájmu polských pracovníků," řekla. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu domlouval kompromis s šéfy české a slovenské vlády v Salcburku.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko nezmění svůj nepříznivý postoj k návrhu revidované směrnice o vysílaných pracovnících do jiných zemí Evropské unie. Uvedla to ve čtvrtek premiérka Beata Szydlová, den poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron domlouval v Salcburku s šéfy české a slovenské vlády možný kompromis.

"Nezměníme své stanovisko," řekla Szydlová v odpovědi na dotaz, zda i Polsko by bylo ochotné akceptovat kompromis. "Budeme bránit naše stanovisko až do konce, protože je stanoviskem, které je v zájmu polských pracovníků, a mou povinností jako předsedkyně polské vlády je zastávat stanoviska, které hájí polské zájmy a polské pracovníky," dodala.

Salcburské setkání mělo vést ke sblížení stanovisek ve sporu, kdy si staré členské země stěžují na údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, což ohrožuje pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně profesionálních řidičů.

Návrhy změn představila loni Evropská komise. Pravidla by se měla zpřísnit. Ke schválení směrnice postačí na říjnové ministerské schůzce kvalifikovaná většina, následně se předpis dostane na pořad Evropského parlamentu.

Pro polské firmy, které do ciziny vysílají skoro půl milionu pracovníků, by šlo o velice nevýhodné předpisy. Pokud by vstoupily v platnost, podle polské vlády by značně zhoršily konkurenceschopnost polských firem vůči západním přepravcům.

Český premiér Bohuslav Sobotka ve středu uvedl, že země V4, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, chystají společnou schůzku s francouzským prezidentem Macronem, na které chtějí jednat mimo jiné o tom, aby se na mezinárodní dopravu nový předpis nevztahoval.

Zahraniční média s odvoláním na Elysejský palác před salcburskou schůzkou uvedla, že se Macron nyní potkává s zástupci zemí střední a východní Evropy, které jsou vstřícnější ke spolupráci, zatímco Polsko a Maďarsko vynechává.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy