Syrským povstalcům přišli na pomoc veteráni z Libye

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2012 16:37
Podle uprchlého syrského premiéra se Asadův režim hroutí a už ovládá jen 30 % území
Povstalcům nechybí odhodlání ale zbraně.
Povstalcům nechybí odhodlání ale zbraně. | Foto: Reuters

Ammán/Damašek - Do Sýrie se přesouvají bojovníci, kteří loni pomohli v Libyi svrhnout režim Muammara Kaddáfího.

Cvičí povstalce a pomáhají jim s formováním jednotek, napsala agentura Reuters.

Jedním z veteránů je libyjsko-irský bojovník Hussám Nadžár, který má s vedením boje nemalé zkušenosti.

Coby ostřelovač byl členem jednotky, která před rokem vtrhla do Kaddáfího pevnosti. A když se velitel skupiny Mahdí al-Harátí letos přesunul do Sýrie, Nadžára a dvacítku dalších spolubojovníků povolal, aby mu pomohli.

Zbraně z Iráku

Vybavení Syřanů je podle Libyjců žalostné.

"Byl jsem v šoku. Nic, co vám řeknou, vás nemůže připravit na to, co tam uvidíte. Když jsem viděl jejich zbraně, málem jsem se rozbrečel. Jsou absolutně k ničemu," posteskl si Nadžár.

"Naštěstí jim v tomhle můžeme pomoci. Kupujeme zbraně z druhé ruky, z Iráku a z dalších zemí, umíme je udržovat i opravovat."

Haratího lidé nejsou jedinými Libyjci, kteří v Sýrii pomáhají. Podle Nadžára jde o systematickou podporu. Nový režim v Tripolisu údajně v Sýrii staví výcvikové tábory, pomáhá s logistikou a v rámci možností posílá i humanitární pomoc.

Asad ovládá už jen 30 % Sýrie

Režim prezidenta Bašára Asada je naopak čím dál izolovanější.

Ministři zahraničí Organizace islámské spolupráce v pondělí vyzvali, aby bylo Damašku na středečním summitu pozastaveno členství. A bývalý Asadův premiér Rijád Hidžáb, jenž minulý týden zběhl do Jordánska, dokonce prohlásil, že režim je u konce se silami. Ovládá podle něj jen třetinu země.

Boje o Aleppo nekončí. Tak to tam vypadá:

"Režim se hroutí, morálně, finančně i vojensky. Vyzývám syrskou armádu, aby následovala příklad armád Egypta či Tuniska a přidala se na stranu lidu," cituje BBC bývalého ministerského předsedu. Šlo o jeho první veřejné vystoupení od té doby, co utekl ze země.

Zatímco Asadova pobočnice Busajna Šábanová odletěla vyjednávat do Pekingu, do Damašku dorazila zástupkyně generálního tajemníka OSN Baronessa Amosová. Podle BBC lze čekat, že vyzve vládu, aby pustila do země více humanitárních pracovníků a umožnila zintenzivnit distribuci humanitární pomoci. Probíhající krize se podle odhadů dotkla dvou milionů Syřanů.

Nejhorší je v současné době situace v Aleppu - obchodním centru na severozápadě země, o něž syrské vládní jednotky s povstalci svádějí nekonečný boj.

 

Právě se děje

Další zprávy