Rusko a Asad sahají po klíčovém triumfu v dlouhé válce. Její konec to není, přežití už je ale jisté

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 28. 11. 2016 19:11
Po měsících obklíčení a za mohutného bombardování nebude opozice schopná udržet východní Aleppo, řekl minulý týden zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura. V noci na pondělí padla do rukou režimu důležitá čtvrť Sachúr na severovýchodě města.
Foto: Reuters

DamašekSyrská armáda a její spojenci při ofenzivě prolomili pozice povstalců a obsadili během posledních dvou dnů zhruba čtyřicet procent východního Aleppa.

Území, kontrolované rebely uvnitř města, rozdělili na dvě části. V noci na pondělí padla do rukou režimu důležitá čtvrť Sachúr na severovýchodě města.

"Je to největší porážka opozice v Aleppu od roku 2012," uvedl Rámí Abdalrahmán ze Syrské organizace pro lidská práva, která s pomocí lokálních zdrojů monitoruje dění v Sýrii.

Pokud opozice největší syrské město ztratí úplně, půjde o jedno z nejvýznamnějších vítězství režimu prezidenta Bašára Asada od začátku konfliktu před pěti lety.

Bude mít v rukou všechna velká města a většinu území v západní části země. To znamená, že si zajistil přežití v nejlidnatějších a klíčových oblastech.

Není to úplný konec války, ale je jasné, že porážka Asada na bitevním poli je vyloučena.

Měsíce v obklíčení

Povstalci žijí obklíčení ve městě už několik měsíců, nemají přísun nových zbraní a byli vystaveni masivnímu bombardování ruských a syrských letounů.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden uvedl, že východní Aleppo už nebudou rebelové schopní udržet a do Vánoc z města uprchnou desetitisíce lidí.

Jen během tohoto víkendu uteklo z režimem dobytých čtvrtí Hanano a Sachúr zhruba deset tisíc lidí.

Vládní ofenzívu doprovází mohutné letecké bombardování. Se syrskými vojáky postupují bojovníci libanonského Hizballáhu a šíitští dobrovolníci z Íránu, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí.

"Ostřelování a bombardování je nepřetržité. Rozhodli jsme se odejít před blížící se armádou," cituje agentura Reuters Abdalláha Ansarího ze čtvri Hajdaríja.

Ve východním Aleppu pod kontrolou povstalců žije přes 250 tisíc civilistů. Mají nedostatek jídla a léků, nemocnice a zdravotnická zařízení jsou terčem bombardování syrského letectva.

Zvrat přinesli Rusové

Ještě loni v létě to s Asadem vypadlo špatně, a rebelové ohrožovali dokonce i jeho hlavní baštu, přímořskou provincii Latákíja.

Ruské zapojení do války loni 30. září ale přineslo zvrat. Režimu se díky ruskému bombardování, nasazení jednotek Hizballáhu a íránských Revolučních gard podařilo situaci zvrátit.

Dobytí východního Aleppa je završením tohoto obratu.

V Aleppu nejsou bojovníci Islámského státu, ale Rusko zdůvodňuje nutnost útočit na město tím, že mezi povstalci jsou ozbrojenci organizace Džbahat Fatah aš-Šám, spojené s Al-Káidou.

 

Právě se děje

Další zprávy