Sýrie souhlasí s mírovým návrhem Ligy arabských států

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2011 17:45
Damašek zřejmě zastrašily přísnější sankce. Dohoda je podle Syřanů na spadnutí
Bašár Asad a jeho režim se dostávají do čím dál větší izolace.
Bašár Asad a jeho režim se dostávají do čím dál větší izolace. | Foto: Reuters

Damašek - Režim prezidenta Bašára Asada souhlasí s plánem Ligy arabských států (LAS) na ukončení násilí, které od března zmítá Sýrií.

Mluvčí syrského ministra zahraničí Džihád Al-Makdiši to oznámil den poté, co v neděli vypršelo ultimátům Ligy.

Společenství arabských zemí Sýrii pozastavilo členství a uvalilo na ní přísné sankce. V případě, že ale dojde k podpisu dohody o ukončení krvavého potlačování občanských nepokojů, které už si vyžádaly přes 4000 mrtvých, upustí prý arabská aliance od jejich dalšího zpřísnění.

Pokud však Damašek neustoupí, je Liga arabských států připravena zmrazit finanční prostředky Bašára Asada a jeho nejbližších spolupracovníků. Krom toho by měli vysocí představitelé režimu zakázáno cestovat do členských zemí a počet letů do Sýrie by mohl být omezen na polovinu.

Aby tomu Sýrie zabránila, musí podle rezoluce Ligy arabských států podepsat mírovou dohodu a pustit do země zahraniční pozorovatele.

Ještě o víkendu přitom změně postoje Asadova režimu nic nenasvědčovalo. Syrská armáda naopak předvedla rozsáhlé vojenské manévry, aby tím demonstrovala svou sílu.

Mluvčí ministerstva zahraničí ale v pondělí na zvláštní tiskové konferenci prohlásil, že ministr Valíd Mualim v neděli informoval představitele Ligy, že se uvolnila cesta k jednání, a je možné dohodu podepsat.

"Jsem optimistický a věřím, že by dohoda mohla být podepsána brzy. Ještě ale čekáme na reakci Ligy arabských států," cituje BBC Džiháda al-Makdišiho.

Hamás se raději stáhne

Izraelský deník Haaretz mezitím upozornil, že exilové vedení palestinské radikální strany Hamás údajně hledá nové útočiště a chystá se odejít z Damašku.

Hamás je považován mnoha zeměmi za teroristickou organizaci. Vládne sice pásmu Gazy, ale jeho političtí vůdci z obav před izraelskými likvidačními akcemi sídlí v Damašku. Vedení Hamásu nicméně informaci popřelo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy