Sýrie souhlasí s mírovým návrhem Ligy arabských států

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2011 17:45
Damašek zřejmě zastrašily přísnější sankce. Dohoda je podle Syřanů na spadnutí
Bašár Asad a jeho režim se dostávají do čím dál větší izolace.
Bašár Asad a jeho režim se dostávají do čím dál větší izolace. | Foto: Reuters

Damašek - Režim prezidenta Bašára Asada souhlasí s plánem Ligy arabských států (LAS) na ukončení násilí, které od března zmítá Sýrií.

Mluvčí syrského ministra zahraničí Džihád Al-Makdiši to oznámil den poté, co v neděli vypršelo ultimátům Ligy.

Společenství arabských zemí Sýrii pozastavilo členství a uvalilo na ní přísné sankce. V případě, že ale dojde k podpisu dohody o ukončení krvavého potlačování občanských nepokojů, které už si vyžádaly přes 4000 mrtvých, upustí prý arabská aliance od jejich dalšího zpřísnění.

Pokud však Damašek neustoupí, je Liga arabských států připravena zmrazit finanční prostředky Bašára Asada a jeho nejbližších spolupracovníků. Krom toho by měli vysocí představitelé režimu zakázáno cestovat do členských zemí a počet letů do Sýrie by mohl být omezen na polovinu.

Aby tomu Sýrie zabránila, musí podle rezoluce Ligy arabských států podepsat mírovou dohodu a pustit do země zahraniční pozorovatele.

Ještě o víkendu přitom změně postoje Asadova režimu nic nenasvědčovalo. Syrská armáda naopak předvedla rozsáhlé vojenské manévry, aby tím demonstrovala svou sílu.

Mluvčí ministerstva zahraničí ale v pondělí na zvláštní tiskové konferenci prohlásil, že ministr Valíd Mualim v neděli informoval představitele Ligy, že se uvolnila cesta k jednání, a je možné dohodu podepsat.

"Jsem optimistický a věřím, že by dohoda mohla být podepsána brzy. Ještě ale čekáme na reakci Ligy arabských států," cituje BBC Džiháda al-Makdišiho.

Hamás se raději stáhne

Izraelský deník Haaretz mezitím upozornil, že exilové vedení palestinské radikální strany Hamás údajně hledá nové útočiště a chystá se odejít z Damašku.

Hamás je považován mnoha zeměmi za teroristickou organizaci. Vládne sice pásmu Gazy, ale jeho političtí vůdci z obav před izraelskými likvidačními akcemi sídlí v Damašku. Vedení Hamásu nicméně informaci popřelo.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy